UX danışmanlığı nedir; UX danışmanı ne yapar; UX danışmanlığı ile geçinilir mi; Kimler UX danışmanlığı yapabilir?

Görüntülemekte olduğunuz bu makale, UX tasarımla ilgili sıkça sorulan sorular yazı dizisinin bir parçasıdır. Diğer sorular ve yanıtları için lütfen ilgili sayfayı ziyaret ediniz.

UX danışmanlığı nedir?

UX tasarım danışmanlığı, temelde bir ürünün (web sitesi, mobil uygulama vb.) kullanıcıya doğru ulaşıp ulaşmadığının tespiti, faydalı olacak önerilerle müşterinin hedefi (müşteri artırma gibi) doğrultusunda yaratıcı çözümlerin sunumudur.

UX danışmanı ne yapar?

Bu yazı dizisinin bir parçası olan “tipik bir UX tasarım süreci” yazısında değindiğim aşamaların birçoğu UX danışmanının da görevi dahilindedir. Bu görevlerin ayrıntıları için ilgili yazıyı görüntüleyebilirsiniz.

UX danışmanı ne yapmaz?

Yalnızca, bulgu ve çözümlerin arayüz tasarımına uyarlama süreci, UX danışmanının değil, UI tasarımcının, yani arayüzü tasarlayacak kişinin işidir. UX danışmanının, çoğu durumda dağıtım aşamalarını takibini de yapması gerekmez.

UX danışmanlığı ile geçinilir mi?

Yalnızca UX danışmanlığı yaparak da geçiminizi sağlayabilirsiniz (ortalama saatlik ücret bilgisi burada). Yalnız, sadece danışmanlık verdiğiniz durumlarda müşterinizin bir arayüz tasarımcısının olması gerekmekte. Siz bulgularınızı müşterinize ya da bu arayüz tasarımcıya aktarıyorsunuz, gerisini o hallediyor. Eğer müşterinin bir arayüz tasarımcısı yoksa, müsaitliğinize göre o alanda da destek verebilirsiniz.

Kimler UX danışmanlığı yapabilir?

Birçok meslekte olduğu gibi UX tasarım danışmanlığında da uzmanlık ve deneyim sahibi olmak önemlidir. Subjektif olsa da en az orta seviye deneyime sahip bir UX tasarımcı ya da UI tasarımcı iseniz, danışmanlık verecek kadar birikime sahip olduğunuzu varsayabiliriz ve bu işi yapabilirsiniz fakat yeni başlamış bir tasarımcı iseniz, üzgünüm; elbette müşterinize faydası olabilecek öneriler sunabilirsiniz ancak gerçekçi olalım, biraz meslekte pişmeniz gerekiyor.


Yazı dizisindeki diğer soru ve yanıtları görüntülemeyi unutmayın.

7.8.22 tarihinde blog.numancebi.com adresinde yayımlanmış olan "UX danışmanlığı nedir; UX danışmanı ne yapar; UX danışmanlığı ile geçinilir mi; Kimler UX danışmanlığı yapabilir?" başlıklı bu yazı izinsiz kopyalanamaz, kaynak belirtilmeksizin alıntılanamaz. Gerektiği durumda lütfen e-posta ile izin isteyiniz. Hassasiyetiniz icin teşekkür ederim. Web ve uygulama arayüz tasarımı, UX danışmanlığı veya diğer tasarımsal ihtiyaçlarınız için teklif isteyin. Sunulan hizmetlerin ayrıntıları ve örnek işler burada.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.


Bu site ve benim hakkımda:

Bu blogda, sosyal ağlarda kaybolmasını istemediğim yazılarımı paylaşıyorum. İşlerim ve benim hakkımda bilgi edinmek için kişisel siteme ve portfolyoma gözatın.

UI/UX tasarım desteği ya da danışmanlık için e-posta ve LinkedIn üzerinden iletişime geçebilirsiniz.

Sosyal medya hesaplarım:

Bunlar dışında aktif sosyal medya profilim yoktur. Instagram vb. platformlarda ismen taklit eden hesaplara itibar etmeyiniz.
LinkedIn Profilim Twitter Hesabım Blogun Yansımaları: Medium (Yalnızca Tasarım) İngilizce Medium Blogum Diğer İlgili Bağlantılar: Bu Blogun RSS Beslemesi Kişisel Site (Hakkımda) Portfolyo (Çalışmalarım) Blogda arayın ya da arşivde gezinin:
Blogun yıllık/aylık arşivleri ve içerik sayıları: 2023: Mar 1 Oca 5 2022: Ara 3 Kas 3 Eyl 3 Ağu 9 Tem 1 Oca 1 2021: Kas 1 Eyl 1 Mar 2 Oca 1 2020: Ara 2 Kas 3 Tem 2 Haz 1 May 6 Nis 7 Mar 1 Oca 1 2019: Ara 3 Kas 1 Eki 2 Ağu 1 Tem 1 Haz 1 Nis 1 Mar 3 Şub 3 Oca 2 2018: Eyl 5 Haz 3 May 3 Oca 1 2017: Kas 1 Eyl 2 Haz 1 May 4 Nis 3 Mar 3 Şub 2 Oca 2 2016: Eki 2 Eyl 5 Ağu 2 Nis 2 Mar 7 Şub 4 Oca 1 2015: Ağu 5 Tem 1 Mar 1 Şub 1 Oca 1 2014: Tem 1 Nis 2 Şub 1 Oca 1 2013: Eki 2 Eyl 1 Ağu 2 Oca 1 2012: Ara 1 Kas 1 Eki 2 Oca 1 2010: Eki 1 Ağu 1 Oca 1 2009: Kas 2 Eki 1 Eyl 1 Mar 3 Şub 3 Oca 1 2008: Ara 4 Eki 3 Eyl 1 Tem 1 Haz 1 Şub 1 2007: Ara 5
2007-2023 © blog.numancebi.com