UX danışmanlığı nedir; UX danışmanı ne yapar; UX danışmanlığı ile geçinilir mi; Kimler UX danışmanlığı yapabilir?

Görüntülemekte olduğunuz bu makale, UX tasarımla ilgili sıkça sorulan sorular yazı dizisinin bir parçasıdır. Diğer sorular ve yanıtları için lütfen ilgili sayfayı ziyaret ediniz.

UX danışmanlığı nedir?

UX tasarım danışmanlığı, temelde bir ürünün (web sitesi, mobil uygulama vb.) kullanıcıya doğru ulaşıp ulaşmadığının tespiti, faydalı olacak önerilerle müşterinin hedefi (müşteri artırma gibi) doğrultusunda yaratıcı çözümlerin sunumudur.

UX danışmanı ne yapar?

Bu yazı dizisinin bir parçası olan “tipik bir UX tasarım süreci” yazısında değindiğim aşamaların birçoğu UX danışmanının da görevi dahilindedir. Bu görevlerin ayrıntıları için ilgili yazıyı görüntüleyebilirsiniz.

UX danışmanı ne yapmaz?

Yalnızca, bulgu ve çözümlerin arayüz tasarımına uyarlama süreci, UX danışmanının değil, UI tasarımcının, yani arayüzü tasarlayacak kişinin işidir. UX danışmanının, çoğu durumda dağıtım aşamalarını takibini de yapması gerekmez.

UX danışmanlığı ile geçinilir mi?

Yalnızca UX danışmanlığı yaparak da geçiminizi sağlayabilirsiniz (ortalama saatlik ücret bilgisi burada). Yalnız, sadece danışmanlık verdiğiniz durumlarda müşterinizin bir arayüz tasarımcısının olması gerekmekte. Siz bulgularınızı müşterinize ya da bu arayüz tasarımcıya aktarıyorsunuz, gerisini o hallediyor. Eğer müşterinin bir arayüz tasarımcısı yoksa, müsaitliğinize göre o alanda da destek verebilirsiniz.

Kimler UX danışmanlığı yapabilir?

Birçok meslekte olduğu gibi UX tasarım danışmanlığında da uzmanlık ve deneyim sahibi olmak önemlidir. Subjektif olsa da en az orta seviye deneyime sahip bir UX tasarımcı ya da UI tasarımcı iseniz, danışmanlık verecek kadar birikime sahip olduğunuzu varsayabiliriz ve bu işi yapabilirsiniz fakat yeni başlamış bir tasarımcı iseniz, üzgünüm; elbette müşterinize faydası olabilecek öneriler sunabilirsiniz ancak gerçekçi olalım, biraz meslekte pişmeniz gerekiyor.


Yazı dizisindeki diğer soru ve yanıtları görüntülemeyi unutmayın.

7.8.22 tarihinde blog.numancebi.com adresinde yayımlanmış olan "UX danışmanlığı nedir; UX danışmanı ne yapar; UX danışmanlığı ile geçinilir mi; Kimler UX danışmanlığı yapabilir?" başlıklı bu yazı izinsiz kopyalanamaz, kaynak belirtilmeksizin alıntılanamaz. Gerektiği durumda lütfen e-posta ile izin isteyiniz. Hassasiyetiniz icin teşekkür ederim. Web ve uygulama arayüz tasarımı, UX danışmanlığı veya başka bir tasarımsal ihtiyacınız varsa kişisel siteme göz atın.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak.


Blog Hakkında:

Bu bloga, sosyal ağlarda kaybolmasını istemediğim yazılarımı ve paylaşımlarımı ekliyorum. Ben ve işlerim hakkında bilgi edinmek için kişisel siteme ve portfolyoma göz atın.
İş Bağlantıları: Kişisel Site (Hakkımda) Portfolyo (Çalışmalarım) Tasarım Talep Formu Sosyal Medya Hesaplarım: LinkedIn Profilim X (Twitter) Hesabım Blog Yansımaları: Medium (Tasarım Ağırlıklı) Medium (in English) RSS Beslemesi Kısayollar: Tasarım Hk. Sıkça Sorulanlar Film ve Dizi Tavsiyelerim İlk Blog Gönderim Blogda arama:
2007-2024 © blog.numancebi.com