Tipik bir UX tasarım süreci nasıl işler, UX tasarım ne kadar sürer? (Keşif, tanımlama, tasarım ve dağıtım aşamaları)

Görüntülemekte olduğunuz bu makale, UX tasarımla ilgili sıkça sorulan sorular yazı dizisinin bir parçasıdır. Diğer sorular ve yanıtları için lütfen ilgili sayfayı ziyaret ediniz.

Bir UX sürecini, keşif, tanımlama, tasarım ve dağıtım olarak dört aşamada inceleyebiliriz.

Keşif

Pazar araştırması, paydaşlarla görüşme, kullanıcı araştırmaları ve varsa mevcut tasarımın denetimini içerir.

Tanımlama

Hedef kitlenin tanımlanması, ürün ile ilgili veya pazardaki mevcut sorunların tespiti, önceliklerin ve kullanıcının a’dan z’ye yolculuk aşamalarının belirlenmesi.

Tasarım

Bulgularınız ve çözümlerinizin müşteri ile paylaşımı ve ardından işin niteliğine göre inşa edilecek bilgi mimarisi, wireframe aşaması (şema çıkarma ile ilgili ileri okuma yapabilirsiniz), kullanıcı arayüzlerinin tasarlanması, gerekiyorsa etkileşime girilebilir prototip çıkarılması ve stil rehberlerinin yaratım süreci.

Dağıtım

Bu aşama çoğu senaryoda UX tasarımcı ile ilgili değildir ancak takip etmesinde yarar vardır. iOS ve Android gibi mobil işletim sistemlerine uyarlanma aşamaları, web sayfası ise HTML ve CSS kodlama ile diğer tüm front-end geliştirme süreci, kullanılabilirlik ve yazılım hata testleri, ardından “nihai dağıtım” ile yayına alınması bu sürece dahildir. UX tasarımcı, bu sürece doğrudan dahil olmasa da hangi aşamada olunduğu ve bir aksaklık olup olmadığı konusunda bilgi sahibi olmalıdır.

Bu maddeden sonra, UX süreci sona ermez. Kullanıcı deneyimi, canlı bir organizma gibi sürekli değişmek ve gelişmek zorundadır, “artık tamam, yayına aldık, bir daha tarafına bakmamıza gerek yok” diyebileceğimiz bir durum hiç değildir.

UX tasarım ne kadar sürer?

Birçok etkene bağlı olarak değişiklik gösterebilir. İşin kapsamına ve gerekliliklerine göre 1 hafta süren UX tasarım da vardır, 5-6 ay süren de.

2-3 yıldır geliştirmeye devam ettiğim mobil uygulama arayüzleri de var.

Önceki kısımda da belirttiğim gibi, bu çoğu zaman “biten” bir süreç değil. Freelance çalışıyorsanız ve proje bazlı iş yapıyorsanız, elbette tekrar eden UX araştırma ve geliştirme süreçleri için ek ücretlendirme yapmanız gerekecek. Yani sizden bir UX tasarım hizmeti satın alan kişi, ömür boyu desteği de bununla birlikte satın almıyor, o anlam çıkmamalı bundan. Fakat tam zamanlı çalıştığınız bir işte, belirleyeceğiniz aralıklarla, yaptığınız işin performansını takip etmenizde, gerektiğinde müdahale etmenizde ve ihtiyaç olduğunu düşünüyorsanız süreci tekrar başlatmanızda yarar var.


Yazı dizisindeki diğer soru ve yanıtları görüntülemeyi unutmayın.

7.8.22 tarihinde blog.numancebi.com adresinde yayımlanmış olan "Tipik bir UX tasarım süreci nasıl işler, UX tasarım ne kadar sürer? (Keşif, tanımlama, tasarım ve dağıtım aşamaları)" başlıklı bu yazı izinsiz kopyalanamaz, kaynak belirtilmeksizin alıntılanamaz. Gerektiği durumda lütfen e-posta ile izin isteyiniz. Hassasiyetiniz icin teşekkür ederim. Web ve uygulama arayüz tasarımı, UX danışmanlığı veya başka bir tasarımsal ihtiyacınız varsa kişisel siteme göz atın.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak.