Yıl Olmuş 2018, Hala Bloglayan İnsan

4 Eylül 2018 Salı (12:29) tarihinde, Kişisel altına eklendi.

2007’de blog yazmaya heves ettiğimde yıllar içinde bana kazandıracağı maddi manevi şeylerin farkında değildim, sadece denemek istemiştim, yıllarca yazdım.

Önce nreklam.com adresinde bir blog sitesi açtım, kişisel sitemden önce bu siteyi açmış ve orada reklam, tasarım, pazarlama ve kültür sanat yazıları paylaşmıştım uzunca bir süre. Hatta blogun yayılmasında etkisi olan bir detay da o dönemin WordPress panosunun çok benzeri WP DashboardLike adlı bir WordPress teması tasarlayıp bunu nReklam üzerinden dağıtmamdır muhtemelen. Yüzlerce yerli yabancı blog bu temayı tercih etmişti, 2008 için çok gurur vericiydi bu. (İlgili gönderinin bu blogdaki yansıması. İlk 2 ay istatistiklerini paylaştığım yazı da buradaymış.) Tıklamadan görmek isteyenler için: 382 kez İngilizce sürüm, 236 kez de Türkçe sürüm WordPress bloglarda tercih edilmiş. (İlk 2 ayda, sonrası belli değil.)

Henüz ben de iş hayatına yeni atılmış sayılabileceğim için, paylaşırken bir yandan da öğreniyor, feyz alıyordum. Her öğrendiğimi paylaşmaktan da geri durmuyordum. Sonra bloglamanın benim için daha uzun soluklu bir hobi olacağını anladığımda numancebi.com altında, alt alan adı ile blog açmanın daha mantıklı olacağına karar verdim. En azından sürekli yenileyeceğime emin olduğum ve takibi daha kolay bir adres olan blog.numancebi.com‘u açtım.

O dönem, herkes daha fazla yazmaya motiveydi. (Ek bilgi: FriendFeed dönemi bence bloggerların altın çağıydı ve çoğu kişinin bloglamaya devam etmesine sebep olduğunu biliyorum.) Bu dönemde, kişisel blogum dışında yan bloglar açıp oralarda da yazdım. Açtığım bloglardan en çok ilgi görenlerden bir tanesi onlayn.org adresinde yer alan, benim dışımda başka insanların da içerikler üretebildiği, sosyal ağ hesaplarıyla (Facebook, Twitter vs.) giriş yapılabilen blogdu (her ne kadar görüntüsü bloga benzemese de). Yanlış hatırlamıyorsam sloganı da içinde “kolektif” geçen bir cümleydi.

Onlayn’da -sağ olsun- bazı arkadaşlarım da alt bloglar yaratarak farklı kategorilerde bloglamışlardı. Onlardan da hatırladığım blogları ve kimlerin ilgilendiğini anmadan olmaz. Gadget ve teknoloji paylaşımları yapan Müjdat Korkmaz (zamazingo.onlayn adresindeydi galiba), tam olarak hangi kategoride yazdığını hatırlamadığım Osman Aydın (yine bir alt blog’da), yemek kategorisinde maharetini konuşturan -daha o zaman YouTube’da yemek kanalları yokken hem de- Nursel Dokuzlar (yemek.onlayn adresinde) harika yazılar paylaştılar. Birkaç tane daha vardı ama üzerinden çok fazla yıl geçtiği için hatırlayamıyorum. Zümrüt, Mert ve bir-iki arkadaşımız daha farklı bloglar yazmıştılar Onlayn altında.

Onlayn’ı 2009 yılında kurmuştum, birkaç yıl sonra -yanılmıyorsam 2012 yılında- artık çok fazla ilgilenemediğim için kapatmanın doğru olacağını düşündüm nedense (şimdi düşünüyorum da en azından durabilirdi bir kenarda, güncellemesem de). Oradaki eski gönderileri (yönlendirme olmayanları) onlaynorg.wordpress.com altına aktarmıştım bir eklentiyle, bazısı hala görüntülenebilir durumda. Görüntülenebilir olanlar, yerleşik, yönlendirme olmayan gönderiler, yani 2010 yılının sonuna kadar olan kısım ne yazık ki. Sonrası, (yukarıda bahsettiğim, herkesin üye olup paylaşım yapabildiği dönem) yeniden siteyi tasarlayıp WordPress üzerine StumbleUpon gibi bir şey kurduğum zamanlar. Onlar yok ama nasıl göründüğünü merak ediyorsanız, StumbleUpon arayüzüne biraz benziyordu. StumbleUpon’un neye benzediğini merak ediyorsanız, o da geçtiğimiz aylarda kapandığı için gösteremiyorum, belki Google’da vardır.

2014 başında, blog gibi içerik girilebilen ve WordPress ile çalışan bir site daha kurdum, şu anda hala devam ediyor ve yığınla içerik ekleyen gönüllüsü var. Ziyaretçisi de benim kişisel blogumdan ve sitemden çok daha fazla. (Adını ne yazık ki bu aşamada paylaşamıyorum. Dünya üzerinde o sitenin bana ait olduğunu bilen 2-3 kişi var. 😅) Yıllardır ona kanalize olmuş durumdayım ama bir yandan da bu yazıyı okuduğunuz blogda yazmaya devam ediyorum.

Burada yazdıklarım daha az okunsa da bırakmak istemiyorum. En çok okunan yazım -hiç beklemediğim şekilde- düzenli spora başladığımı yazdığım ve programımı anlattığım yazım. (Bunu yazarken 55 bin’den fazla okunmuştu.)

Benim gibi hala yazmaya devam eden, pes etmeyen, paylaşmanın gücüne inanan başkaları da var. Çoğunu bloglamaya başladığım ilk dönemlerde de görüyordum, FriendFeed zamanlarında da sürekli denk geliyorduk. Bu blogları paylaşmak ve onlara “bırakmadıkları için” teşekkür etmek istiyorum. Çünkü arada girip bakıyorum, unutulmadınız. 😊

2018 Yılında Hala Bloglamaya Devam Edenler

 1. Hasan Yalçın – Tasarımcının El Çantası
 2. Sunipeyk – Harika Siteler Sitesi
 3. Fundalina – Kültür Sanat ve Teknoloji
 4. Özgür Alaz – Yarının İşleri, Trendleri ve İyi Yaşamı
 5. Barış Ünver – Siyaset, Din, Felsefe
 6. Devletşah – Yemek
 7. Yakuter – Yazılım
 8. Michael Sikkofield – Sübliminal
 9. Kitaplardan Anlamayan Adam
 10. Her Boku Bilen Adam
 11. Elma Alt Shift – Reklam, Tasarım, Dijital Medya
 12. Sihirli Elma – Apple’ın Sihirli Dünyası
 13. Çelebi Alper – Seyahat
 14. Biz Evde Yokuz – Aktivite, Macera, Gezi
 15. Burak Budak – Daha Ötesi
 16. Üçüncü Adam – Yeşilçam
 17. Süleyman Sönmez – Güneşin Tam İçinde

Yazıyı yazarken aklıma gelmeyenler de olabilir tabi, isteyen ekleme yapabilir. 😌

Bu gönderinin faydalı olabileceğini düşünüyorsanız paylaşabilirsiniz.

“Yıl Olmuş 2018, Hala Bloglayan İnsan” için 2 cevap

 1. Oğuzhan Aktepe dedi ki:

  Eskiden hatırlıyorum da bloglarda “mim” olayı çoktu, sürekli karşılıklı mim yazıları yazılırdı hatta bunu haftalık olarak da paylaşırlardı.

  • Numan Çebi dedi ki:

   Evet, birkaç mime katılmışlığım da var eski bloglarda, keyifli günlerdi. Blogun güzelmiş bu arada, inceledim biraz, dolu dolu yazıyormuşsun, helal.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir


Bunlar da İlginizi Çekebilir


Sokakta Kafanızı Çevirdiğiniz Her Yerde O’nu Görüyorsunuz ama Tanıyor musunuz? Helvetica'dan bahsediyorum. Size önereceğim ise; Microsoft'un kopyalayıp Arial diye bir benzerini yaptığı, billboardlarda, dergilerde ve logolarda... 17 Mart 2017 Cuma günü eklendi.
Belarus’lu Ressam Leonid Afremov Leonid Afremov, 1955 doğumlu usta bir ressam. Genellikle parlak renkli manzaralar resmediyor. Çalışırken, tipik palet ve yağlı boya... 3 Kasım 2009 Salı günü eklendi.
Ben Tasarlandığımda Dünya Bu Şarkı ve Filmi Konuşuyormuş Merak ettiğim bir şeydi, hesaplamaya üşeniyordum, sitesini yapmışlar. Doğduğum günden 9 ay önce, toplistlerin efendisi George Michael'mış. Father... 1 Şubat 2015 Pazar günü eklendi.
Daha fazlası için tıklayınız →

Numan Çebi Merhaba! Ben Numan. Henüz tanışmadıysak, bir tasarımcıyım. Basit tabirle, kullanıcı-merkezli web siteleri ve mobil uygulama arayüzleri tasarlıyorum. İşim hakkında daha fazla bilgiyi portföyümden edinebilirsiniz. → Görüntülemekte olduğunuz bu blogda sosyal ağlarda kaybolup gitmesini istemediğim konularda, 2007'den beri yazmaya devam ediyorum. Aşağıdaki sosyal ağlar üzerinden ve merhaba@numancebi.com adresinden bana ulaşabilirsiniz. RSS
Öne Çıkarılanlar
Web Sitemi Yeniledim: Nedeni, İzlediğim Yol, Güncellemenin Kapsamı ve Performans Test Sonuçları 2007'de blog yazmaya heves ettiğimde yıllar içinde bana kazandıracağı maddi manevi şeylerin farkında değildim, sadece denemek istemiştim, yıllarca... 18 Şubat 2019 Pazartesi günü eklendi.
Apple ile “Akışkan Arayüzler Tasarlamak” Üzerine, Ders Niteliğinde Sunum 2007'de blog yazmaya heves ettiğimde yıllar içinde bana kazandıracağı maddi manevi şeylerin farkında değildim, sadece denemek istemiştim, yıllarca... 8 Haziran 2018 Cuma günü eklendi.
Neden Venezüela’ya Taşınmıyoruz? 2007'de blog yazmaya heves ettiğimde yıllar içinde bana kazandıracağı maddi manevi şeylerin farkında değildim, sadece denemek istemiştim, yıllarca... 24 Mayıs 2018 Perşembe günü eklendi.
UXistanbul 2017 ve Karl Gilis’in “İlk Buluşma Prensibi” 2007'de blog yazmaya heves ettiğimde yıllar içinde bana kazandıracağı maddi manevi şeylerin farkında değildim, sadece denemek istemiştim, yıllarca... 11 Mayıs 2017 Perşembe günü eklendi.
UX Alive 2017’den “UX Ne ki?” Diyenleri de İlgilendiren Notlarım ve Konferans Günü Özeti 2007'de blog yazmaya heves ettiğimde yıllar içinde bana kazandıracağı maddi manevi şeylerin farkında değildim, sadece denemek istemiştim, yıllarca... 3 Mayıs 2017 Çarşamba günü eklendi.
Blogumda Google ile hızlı arama yapabilirsiniz.

Bu sitede yer alan gönderiler izinsiz kopyalanamaz, kaynak belirtilmeksizin alıntılanamaz. (Gerektiği durumda lütfen e-posta ile bildiriniz.) Hassasiyetiniz icin teşekkür ederim.

2007-2019 © blog.numancebi.com