Yapay zekaya web siteleri ve mobil uygulama arayüz tasarımları ürettirmek artık mümkün (Midjourney v.4)

11 Kasım 2022
Tasarım, Yapay Zeka

Ön bilgi: Önceki Midjourney makalesini görmediyseniz veya konu hakkında hiçbir fikriniz yoksa, ne olduğunu, nasıl çalıştığını şu yazımda anlattım.


Midjourney v.4 ile artık kolaylıkla neredeyse iş görecek düzeyde web site arayüz tasarımları da üretilebiliyor.

Bir denememde “on demand video streaming service web site” prompt’uyla, aşağıdaki çıktıları elde ettim. Gayet “HTML’e çevir, ver yayına” diyebileceğimiz idare ederlikte buldum.

Tahminimce, Dribbble gibi portföy sitelerini tarayıp, “arayüz tasarımı böyle yapılır” diye öğretildi ve hem bu tür kaynaklardan, hem de yeni prompt’lardan eğitilmeye devam ediyor diye düşünüyorum. Algoritması ile ilgili bir bilgi paylaşıldıysa bilmiyorum, hiç araştırmadım.

Örnek 1

Zamansız bir site tasarımı gibi görünüyor. Korku evi tanıtım sitesi gibi ya da bir etkinlik sitesinin başlangıç ekranı gibi. Netflix gibi bir serviste kullanılacaksa, film-dizi kapakları sıralanabilir sayfa devamına. Ama, ilk intiba açısından çok hoşuma gitti görüntü.

Örnek 2

“Anlatmaya gerek yok, görüyorsunuz.” Amazon Prime Video’nun anasayfasını anımsattı bana. Çok yeterli bir sayfa tasarımı. HTML’e çevir kullan ifadesi en çok buna yakışıyor.

Örnek 3

Mobil web sitesi nasıl görünecek diye merak edene, onu bile hazırlayıp vermiş. Harika. Ama o nasıl bir büyük ekran, iPad desen “en-boy” tutmuyor, monitör hiç değil. Özgün bir tablet de üretmiş bu bahaneyle.

Örnek 4

Tamamı görünmese de bu örnekteki tasarım Popcorn Time gibi bir servisi andırıyor daha çok. Mobil görünüm yine bunda da sunulmuş. Aksiyon butonu hemen orta yerde ama mobil sitesi çok özensiz geldi bu çıktının.

Sonuç

Ne yani, biz de tasarımcılar olarak artık işimizi robotlara yaptırabilecek miyiz şimdi? (!) 😁


Kusursuza yakın dijital sanatımsı Midjourney üretimleri için portfolyomdaki şu paylaşımıma bakabilirsiniz.

11.11.22 tarihinde blog.numancebi.com adresinde yayımlanmış olan "Yapay zekaya web siteleri ve mobil uygulama arayüz tasarımları ürettirmek artık mümkün (Midjourney v.4)" başlıklı bu yazı izinsiz kopyalanamaz, kaynak belirtilmeksizin alıntılanamaz. Gerektiği durumda lütfen e-posta ile izin isteyiniz. Hassasiyetiniz icin teşekkür ederim. Web ve uygulama arayüz tasarımı, UX danışmanlığı veya başka bir tasarımsal ihtiyacınız varsa kişisel siteme göz atın.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak.