Midjourney ve Dall-E: Yapay zeka ile üretilebilecek sanat eserleri, denemelerim ve ödül kazanan bir yapay zeka üretimi

6 Eylül 2022
Sanat, Tasarım, Yapay Zeka

Birkaç ay önce Dall-E’nin yapay zekası ile çeşitli görseller üretip güldük eğlendik. Sonra Midjourney diye bir şey çıktı. Discord üzerinden komutlarla daha detaylı ve hayran bırakan çalışmalar üretebilir olduk.

Midjourney ile üretilen bir sanat eseri, bir sergide ödül kazandı* ve diğer katılımcılar buna çok içerledi. Böyle bir dönemden geçerken, bundan geri kalmamak adına, henüz revaçtayken deneyip, hem ufkunuzu genişletebilir, hem de harika eserler üretip çerçeveletip duvarınıza asabilirsiniz. Şaka değil, bazı çıktılar o kadar iyi ki tablo haline getirmemek haksızlık olur.

Çok basit iki çalışmayı buraya ekleyeceğim, neler yapılabildiğini görmeniz açısından.

Örneğin, “red formula 1 car toy, extremely detailed” komutunu Midjourney’e girdiğimizde, aşağıdaki çıktıyı elde edebiliyorken;

Midjourney’e basit bir komutla ürettirdiğim çıktı

Bu kadar ayrıntılı komut girdiğinizde de;

“cinematic shot of moulin rouge in space, night, woman with yellow dress and black hat, vintage, crowded street, wheeled horse cart, paris, green trees, futuristic glowing terrariums, futurism, future, sci fi, 8k postprocess, octane render, corona renderer”

Aşağıdaki gibi bir “sanat eseri” elde edebiliyorsunuz:

Midjourney’e kendi ürettirdiğim eser

Anahtar kelimelerimin ilk verdiği sonuç buydu:

Üçüncü çıktı üzerinden giderek, kalitesini artırıp üstteki sonucu elde ettim. Bu Moulin Rouge’den ilham alarak çizdirdiğim işin tüm aşamalarını Behance sayfamda görebilirsiniz.

Midjourney ile yapılmış bazı işleri ve komutları bu showcase sayfasında görebilirsiniz.

Midjourney ile Dall-E’yi kıyaslayan ve Midjourney ile ilgili merak ettiğiniz her şeyi bulabileceğiniz bir makale şu blog gönderisinde.

*Ödül kazanan Midjourney çıktısı aşağıda, bununla ilgili haber ise şurada.

Yapay zekanın bu gelişimini korkutucu bulan da var, etkileyici ve hayranlık uyandırıcı bulan da. Ben, bu girişimlerin varabileceği yer konusunda çok ümitliyim. Epey iyi bir yere geldi ve ona rağmen (gelişimin hızına bakılırsa) daha başında gibiyiz. Gelecek güzel gelecek.

Midjourney’i denemek için (Discord gerekiyor) websitesi burada.

İpucu: Midjourney ve Dall-E ile NFT hazırlayıp satışa sunanlar bile var bu arada. (NFT’lerle ilgili makalem şurada.)


Ürettirdiğim daha fazla yapay zeka eseri için Behance’deki bu kapsamlı gönderiyi inceleyebilirsiniz. Onlarcası var ve eklemeye devam ediyorum.

6.9.22 tarihinde blog.numancebi.com adresinde yayımlanmış olan "Midjourney ve Dall-E: Yapay zeka ile üretilebilecek sanat eserleri, denemelerim ve ödül kazanan bir yapay zeka üretimi" başlıklı bu yazı izinsiz kopyalanamaz, kaynak belirtilmeksizin alıntılanamaz. Gerektiği durumda lütfen e-posta ile izin isteyiniz. Hassasiyetiniz icin teşekkür ederim. Web ve uygulama arayüz tasarımı, UX danışmanlığı veya başka bir tasarımsal ihtiyacınız varsa kişisel siteme göz atın.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak.