YouTube’un TV uygulamasında bir videoyu beğenmek tam 11 kumanda dokunuşu gerektiriyor

Bir yıla yakın süredir Samsung’un Tizen işletim sistemi üzerine kurulu en yeni nesil akıllı televizyonunu kullanıyorum. Bu televizyonun içine gömülü gelen YouTube uygulaması, bir yılda birkaç kez ufak tefek güncellemeler aldı ama bunların hepsi arayüzdeki renkleri ve video kutucuklarının boyutları gibi şeyleri değiştirmek üzerineydi. Kullanılabilirliği iyileştirmek üzerine hiçbir güncellemeye şahit olmadım bu sürede.

TV’yi kullandığım sürenin yarısından fazlasında YouTube kullanan bir kullanıcıları olarak epey muzdarip olduğum bir konu var.

Videoları beğenmek veya bir oynatma listesine eklemek çok fazla kumanda dokunuşu gerektiriyor.

Örnek senaryo: Bir videoyu beğenmek

Bilgisayarda YouTube web sitesinde bir videoyu beğenmek için kaç tıklama gerekiyor? Bir. Bilemedin iki-üç. Tam ekransa, tam ekrandan çıkmak vs.

Cep telefonunda YouTube uygulamasında bir videoyu beğenmek için kaç dokunuş gerekiyor? Bir. Bilemedin iki. Tam ekransa, tam ekrandan çıkmak için vs.

Samsung TV’deki YouTube uygulamasında bir videoyu beğenmek için kaç dokunuş gerekiyor? Tam 11. En az 11. On-bir. ON… BİR. Şaka yapmıyorum.

İkinci senaryo: Oynatma listesine video eklemek

Bilgisayarda YouTube web sitesinde bir videoyu mevcut oynatma listelerinizden birine eklemek için kaç tıklama gerekiyor? İki.

Cep telefonunda YouTube uygulamasında bir videoyu mevcut oynatma listelerinizden birine eklemek için kaç dokunuş gerekiyor? Bir. Bilemedin iki-üç. Artı butonuna basınca son seçili olan oynatma listesine otomatik olarak ekliyor. Son seçtiğinize değil de başka bir oynatma listesine eklemek içinse artı butonuna basılı tutup oynatma listesine dokunmak gerekiyor.

Samsung TV’deki YouTube uygulamasında bir videoyu mevcut oynatma listelerinizden birine eklemek için kaç dokunuş gerekiyor? En az 8. Bu işlemin, videoyu beğenmekten daha az dokunuş gerektirmesine mi şaşırayım, en az 8 dokunuş gerektirmesine mi, bilemedim.

Temsili bir görsel koymak için web aramasıyla ulaştığım Samsung’un web sitesinde yer alan yukarıdaki görselde “en iyi YouTube deneyimi için giriş yapın” yazıyor. Ne kadar tezat bir yönlendirme. TV’deki web tarayıcıdan YouTube’u kontrol etmek bile daha pratik neredeyse.

Şikayetimi, Twitter üzerinden YouTube’a da yazdım. Her türlü goygoya emojili memojili yanıt yazan YouTube bakalım bu geri bildirimi ciddiye alacak mı.

Ayrıca YouTube TV Feedback formundan da yazdım. Yanıt verileceğini düşünmesem de bu konuda bir düzeltme olursa ileride, güncellerim.

19.5.20 tarihinde blog.numancebi.com adresinde yayımlanmış olan "YouTube’un TV uygulamasında bir videoyu beğenmek tam 11 kumanda dokunuşu gerektiriyor" başlıklı bu yazı izinsiz kopyalanamaz, kaynak belirtilmeksizin alıntılanamaz. Gerektiği durumda lütfen e-posta ile izin isteyiniz. Hassasiyetiniz icin teşekkür ederim. Web ve uygulama arayüz tasarımı, UX danışmanlığı veya başka bir tasarımsal ihtiyacınız varsa kişisel siteme göz atın.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak.


Blog Hakkında:

Bu bloga, sosyal ağlarda kaybolmasını istemediğim yazılarımı ve paylaşımlarımı ekliyorum. Ben ve işlerim hakkında bilgi edinmek için kişisel siteme ve portfolyoma göz atın.
İş Bağlantıları: Kişisel Site (Hakkımda) Portfolyo (Çalışmalarım) Tasarım Talep Formu Sosyal Medya Hesaplarım: LinkedIn Profilim X (Twitter) Hesabım Blog Yansımaları: Medium (Tasarım Ağırlıklı) Medium (in English) RSS Beslemesi Kısayollar: Tasarım Hk. Sıkça Sorulanlar Film ve Dizi Tavsiyelerim İlk Blog Gönderim Blogda arama:
2007-2024 © blog.numancebi.com