UX tasarıma nereden başlamalıyım, hangi yolu izlemeliyim, kendimi nasıl geliştirebilirim, sen nasıl başladın?

Görüntülemekte olduğunuz bu makale, UX tasarımla ilgili sıkça sorulan sorular yazı dizisinin bir parçasıdır. Diğer sorular ve yanıtları için lütfen ilgili sayfayı ziyaret ediniz.

Nereden başlanır?

Bu mesleğe dair, mesleğin tanımı dışında bir bilginiz yoksa; bol bol UX vaka analizlerini incelemenizi öneririm. Bloglar ve portföy siteleri bunlarla dolup taşıyor. UX sürecinde, neyi, neden yapmışlar, sonuçları ne olmuş, bunları araştırabilirsiniz. Dribbble ve Behance gibi sitelere günde 10 dakika bakarak, şu sıralar neler yapılıyor, güncel trendler nedir, bunları görebilirsiniz.

Bu siteler genellikle şov yerleri olduğu için bazen gerçeklikten uzak işler de görebilirsiniz ancak zihin açar, hiçbir zararı olmaz. Gerçek hayatta, o kadar uçan-kaçan siteler ya da uygulamalar tasarlamayacaksınız (belki de bazı durumlarda, “tasarlamamalısınız”) ama dediğim gibi, görmekten zarar gelmez, belki gördüğünüz şeyler başka bir ampül yakar kafanızda.

Konsept tasarımın önemi

Bununla birlikte, iş almasanız dahi, sık sık kendiniz denemeler yapın, konsept tasarımlarla vizyonunuzu geliştirmeye bakın. Web site ve uygulamalardaki sorunları tespit edin ve çözüm önerilerinizi çıkarın, hatta isterseniz o web sitesinin veya uygulamanın geliştiricilerine de iletin.

Ben nasıl başladım?

Ben bu alana ilgi duymaya başladığımda (2000’lerin başları, henüz çocuktum) sayısız konsept çalışma yaptım, sadece Photoshop kullanıyordum o zamanlar.

2006’dan itibaren de işin boyutuna bakmadan, mümkün olduğunca çok iş yapıp, o zamanlar en mantıklı görünen, zaten çok sınırlı sayıda olan eğitimleri de aldım.

O zamanlar şimdiki kadar olanak, çevrimiçi -hem de ücretsiz- kurslar, böylesine sınırsız imkan yoktu. Bir şekilde yapmak istediğimin bu olduğuna karar verip sonuna kadar tüm çabamı buraya kanalize ettim.

En iyi eğitim: Deneyim!

Sonrası tamamen deneyim, üstüne koya koya öğreneceksiniz. Belki abartı gelecek ama binlerce irili-ufaklı proje bitirmişimdir, en büyük eğitimim de bu oldu. 2006 yılından beri de bu işten para kazanıyorum, başka bir mesleği denemedim bile. Yazıyı yayımladığım tarih itibariyle 16 yılı devirmişiz.

Başladığım gün, daha dün gibi gözümün önünde. O zamandan beri de tasarım, bir gün bile hayatımdan eksik olmadı. 2002 yılıydı. İlk Photoshop CD’mi, korsan CD’cimden aldığım anı dahi hatırlıyorum. Tasvip etmesem de o zaman öyle ilerliyordu işler, lisans satın almayı geçtim, internet bile hak getire. Bu detayı bile hatırlıyor oluşumu şu yüzden söylüyorum; siz de bu işte ilerlediğinizde, bugünleri, şu anda yaşadıklarınızı, bu mesleğe dair nasıl çabaladığınızı asla unutmayacaksınız. Bunlar en güzel, en heyecanlı zamanlar.

Zaten sonrasında, hiçbir okulda öğrenemeyeceğiniz şeyleri, tecrübe ile edineceksiniz zamanla ve inanırsanız, peşini bırakmazsanız çok iyi yerlere geleceğinize inanıyorum, siz de inanın.


Yazı dizisindeki diğer soru ve yanıtları görüntülemeyi unutmayın.

7.8.22 tarihinde blog.numancebi.com adresinde yayımlanmış olan "UX tasarıma nereden başlamalıyım, hangi yolu izlemeliyim, kendimi nasıl geliştirebilirim, sen nasıl başladın?" başlıklı bu yazı izinsiz kopyalanamaz, kaynak belirtilmeksizin alıntılanamaz. Gerektiği durumda lütfen e-posta ile izin isteyiniz. Hassasiyetiniz icin teşekkür ederim. Web ve uygulama arayüz tasarımı, UX danışmanlığı veya başka bir tasarımsal ihtiyacınız varsa kişisel siteme göz atın.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak.