Tasarım için verilen fiyat teklifine gelen “Çok değil mi?” yanıtı ve o yanıtı bile vermeyen müşteriler

20 Aralık 2022
İş Dünyası, Tasarım

Seyyar Tasarımcı adıyla bildiğimiz Umut arkadaşımızın paylaşımını (ekran görüntüsü aşağıda) ve yorumları (LinkedIn gönderisinin bağlantısı) okuyun lütfen. Logo tasarımı için çok düşük bir fiyat vermiş olmasına rağmen, bu bile fazla bulunmuş. Şahsen tanımıyorum ama yıllardır bu işi yaptığını biliyorum, bu alanda deneyimli birisi.

Özellikle son 1-2 yıldır gözlemlediğim kadarıyla, her şeyin fiyatının 3’e 5’e katlandığı bu dönemde, bu tür hizmetlerin de fiyatının artmasıyla benzer dönüşler arttı.

Hatta bana daha beteri olabiliyor sıkça; “hiç dönüş yapılmamasıyla” çok karşılaşmaya başladım. Fiyat fazla geliyorsa, en iyimser müşteri “bi’ ortaklarımla konuşayım bakalım” diyebiliyor ki buna da razıyım.

Her bilgi isteyene, “kişiye özel” ve oldukça özenli bir teklif hazırladığım halde, fiyatı öğrendikten sonra sanki evrendeki bir boşluğa dilek göndermiş gibi oluyorum. Genellikle de talep edenin bütçesini aşmasına karşın, teklifin detayında açık kapı da bırakılmasına rağmen, çoğu fiyat bilgisi talebinin ardından tekliflerime yanıt alamıyorum. Benim teklifler, görseldeki yazışmadakinin çok üzerinde olduğu için de olabilir bu.

Bazen şaka yollu hatırlatmak için e-posta ise mesela “e-posta’mın gözünüzden kaçmış olması ihtimaline karşın” diye aynı yazışmayı yanıtlayıp takılıyorum bu kişilere, bu sefer de utançtan dönüş yapamıyorlar, nadiren de “fazla geldi” vs. denebiliyor, normal olarak.

Ortalama fiyatlarımı kimse için aşağı çekmeye niyetim yok, zamanım çok değerli. En güzeli sanırım, -ne kadar doğru bilmiyorum ama- her iş için taban fiyat bilgisini, iletişim bilgimi(zi)n olduğu yerlere eklemeliyim(z) belki de.

🪞 Yansıma içerik: Daha önce bir sosyal ağda yayımlanmıştır. 20.12.22 tarihinde blog.numancebi.com adresinde yayımlanmış olan "Tasarım için verilen fiyat teklifine gelen “Çok değil mi?” yanıtı ve o yanıtı bile vermeyen müşteriler" başlıklı bu yazı izinsiz kopyalanamaz, kaynak belirtilmeksizin alıntılanamaz. Gerektiği durumda lütfen e-posta ile izin isteyiniz. Hassasiyetiniz icin teşekkür ederim. Web ve uygulama arayüz tasarımı, UX danışmanlığı veya başka bir tasarımsal ihtiyacınız varsa kişisel siteme göz atın.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak.


Blog Hakkında:

Bu bloga, sosyal ağlarda kaybolmasını istemediğim yazılarımı ve paylaşımlarımı ekliyorum. Ben ve işlerim hakkında bilgi edinmek için kişisel siteme ve portfolyoma göz atın.
İş Bağlantıları: Kişisel Site (Hakkımda) Portfolyo (Çalışmalarım) Tasarım Talep Formu Sosyal Medya Hesaplarım: LinkedIn Profilim X (Twitter) Hesabım Blog Yansımaları: Medium (Tasarım Ağırlıklı) Medium (in English) RSS Beslemesi Kısayollar: Tasarım Hk. Sıkça Sorulanlar Film ve Dizi Tavsiyelerim İlk Blog Gönderim Blogda arama:
2007-2024 © blog.numancebi.com