Sorunlu MacBook ve MacBook Pro Klavyeleri için Değişim Programı ve Süreç

26 Haziran 2018
Teknoloji

Geçtiğimiz ay elimdeki 2016 MacBook Pro’nun F tuşunun çıktığını farkettim. Randevu alıp gittim ve 15 dakikada değiştirdiler tuşu. Geçtiğimiz gün (önceki randevudan bir ay kadar sonra) 2 tuşu daha çıktı ve bazı tuşları tutarsızlık göstereye başladı. Örneğin Caps Lock tuşunun çalışması için kuvvetli basmak gerekiyordu.

Tekrar randevu aldım (bir hafta sonrasına, 27 Haziran’a) ve beklemeye başladım. O sırada bir haber çıktı, Apple bu model ve 8 başka modelinin daha arızalı klavyeye sahip olabileceğini kabul etmiş (ABD’de gerçekleşen bir mahkeme sonucu). Değişim programı benim elimdeki MacBook Pro’yu da kapsıyor mu diye arayıp sordum. Bununla alakalı bir duyuru yayınladıklarını söylediler. Kapsıyormuş ve https://www.apple.com/tr/support/exchange_repair/ üzerinden detaylarına ulaşabilirmişim.

Henüz Türkçesi yayınlanmamış ama İngilizcesi de gayet anlaşılır. Sizinkini kapsıyor mu diye merak ediyorsanız, Türkçesini -çevirip- aşağıya ekliyorum.


22 Haziran 2018 tarihli Apple duyurusunun çevirisidir:

MacBook ve MacBook Pro için Klavye Servis Programı

Apple, belirli MacBook ve MacBook Pro modellerinde klavyelerin küçük bir yüzdesinin aşağıdaki davranışlardan bir veya daha fazlasını gösterebileceğini belirlemiş:

 • Harfler veya karakterler beklenmedik şekilde tekrarlıyor olabilir
 • Harfler veya karakterler algılanmıyor olabilir
 • Tuşlar “yapışmış” gibi hissettirebilir veya tutarlı bir şekilde yanıt vermeyebilir

Apple veya bir Apple Yetkili Servis Sağlayıcısı, MacBook ve MacBook Pro klavyelerine ücretsiz olarak hizmet verecekmiş. Servis tipi, klavye incelendikten sonra belirlenecek ve servis bir veya daha fazla tuşun ya da tüm klavyenin değiştirilmesini içerecekmiş.

Uygun Modeller

Bilgisayarınızın modelini tanımlamak ve bu program için uygun olup olmadığını görmek için Apple () menüsü> Bu Mac Hakkında’yı seçin. Uygun modeller aşağıda listelenmiştir.

 • MacBook (Retina, 12-­inch, Early 2015)
 • MacBook (Retina, 12­-inch, Early 2016)
 • MacBook (Retina, 12-­inch, 2017)
 • MacBook Pro (13­-inch, 2016, Two Thunderbolt 3 Ports)
 • MacBook Pro (13-­inch, 2017, Two Thunderbolt 3 Ports)
 • MacBook Pro (13-­inch, 2016, Four Thunderbolt 3 Ports)
 • MacBook Pro (13-­inch, 2017, Four Thunderbolt 3 Ports)
 • MacBook Pro (15-­inch, 2016) Benimki Bu Model
 • MacBook Pro (15-­inch, 2017)

Not: Başka hiçbir Mac notebook modeli bu programın bir parçası değildir.

Servis Süreci

Servis için aşağıdaki seçeneklerden birini seçebileceksiniz. MacBook veya MacBook Pro’nuzun, bu programa uygun olduğunu doğrulamak için herhangi bir hizmet sağlanmadan önce incelenecekmiş.

Servis tipi, klavye incelendikten sonra belirlenecek ve bir veya daha fazla tuşun ya da tüm klavyenin değiştirilmesini içerebilecekmiş. Servis süresi, hizmet türüne ve yedek parçaların kullanılabilirliğine bağlı olarak değişebilirmiş -ki umarım daha önceki gibi kısa sürer. Önceki tuş değişimini 15 dakikada yaptırmıştım. Bu defa hem tuş sayısı fazla hem de klavyenin tamamen değişme ihtimali var. Daha uzun sürme ihtimali yüksek.

 • Bir Apple Yetkili Servis Sağlayıcısı bulun.
 • Bir Apple Mağazasından randevu alın.

Sorularınız varsa veya daha fazla yardıma ihtiyacınız varsa, lütfen Apple Destek ile iletişime geçin.

Ürünü servis için hazırlamak için lütfen verilerinizi yedekleyin.

Not: MacBook veya MacBook Pro’nuzun servisi engelleyebilecek herhangi bir hasarı varsa, önce bu sorunun onarılması gerekecektir. Bazı durumlarda, onarım ile ilişkili bir maliyet çıkabiliyormuş.

Ek Bilgi

Bu dünya çapında geçerli Apple programı, MacBook veya MacBook Pro’nuzun standart garanti kapsamını genişletmez, süresini uzatmaz.

MacBook veya MacBook Pro’nuzun bu sorundan etkilendiğini düşünüyorsanız ve klavyenizin onarılmasını sağladığınızı düşünüyorsanız, geri ödeme konusunda Apple ile iletişime geçebilirsiniz.

Program, ürünlerin ilk perakende satışından sonra 4 yıl süreyle uygun MacBook ve MacBook Pro modellerini kapsamakta.

Metnin orijinaline https://www.apple.com/tr/support/keyboard-service-program-for-macbook-and-macbook-pro/ adresinden ulaşabilirsiniz.


Yarın randevuya gittiğimde neler olduğunu ekleyeceğim buraya da.

Bir gün sonra, ekleme: 

Bugün Apple Akasya randevusuna giderek yerinden oynayan, çıkan ve düzgün çalışmayan tuşları değiştirttim. Klavyenin etki alanında bulunan gövde kısmının tamamının değişimi için ise sipariş geçildi. Yaklaşık bir hafta sonra değişim için gidilecek tekrar (haber bekliyorum). Klavye değişirken, bitişik olduğu için işlemci, anakart gibi bazı bileşenler de değişecekmiş. Bataryanın da değişme ihtimali var.

Sonraki hafta, (teslimden 5 gün sonra) ekleme: [4 Temmuz 2018]

5 gün önce teslim etmiştim cihazı, birkaç saat önce teslim aldım. Komple klavyenin olduğu kısım çerçevesiyle birlikte (yandaki USB girişlerini kapsayan yekpare alan) değişmiş. Pil de yenilenmiş. Tuş takımı komple değişmiş ama hissettirdiği daha öncekinin birebir aynısı. Detaylı bilgi verecek bir Apple destek elemanıyla karşılaşmadım. Sorduğum hiçbir soruya tatmin edici cevap alamadım.

4 tane tuşun üzerindeki baskı (simge) değişmiş gördüğüm kadarıyla. Ama sanki aynı klavyenin baskısı güncellenmiş versiyonu gibi geldi bana. Yine kullanırken bazı tuşlara çift basmam gerekiyor. Örneğin Caps Lock tuşu çok duyarlı değil. Bu paragrafı yazarken bile birkaç kez yaşadım (çift basma gerekliliğini). Anlayacağınız pek bir derde derman olmuyor bu değişim gördüğüm ve deneyimlediğim kadarıyla.

Yakında dökülmeye başlar mı önceki gibi, onu bilmiyorum, olursa yazarım.

26.6.18 tarihinde blog.numancebi.com adresinde yayımlanmış olan "Sorunlu MacBook ve MacBook Pro Klavyeleri için Değişim Programı ve Süreç" başlıklı bu yazı izinsiz kopyalanamaz, kaynak belirtilmeksizin alıntılanamaz. Gerektiği durumda lütfen e-posta ile izin isteyiniz. Hassasiyetiniz icin teşekkür ederim. Web ve uygulama arayüz tasarımı, UX danışmanlığı veya diğer tasarımsal ihtiyaçlarınız için talep formu ile teklif isteyin.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

Batuhan KATIRCI diyor ki:

Selam, yazi icin tesekkurler. 1-2 sorum olacak, fikrin olanlari cevaplarsan sevinirim.

1- Tus degisirken, tusun altindaki mekanizma da degisiyor mu?
2- Bu islem icin cihazda garanti ariyorlar mi? Cihazimi Amerika’dan almistim acaba bu tamir islemini Turkiye’de yaptirabilir miyim?
3- Zor basan (veya tutarsiz calisan) 3-4 tusum var, bunlarin yaninda 1 tane tusum da hic basmiyordu ben de cikardim ve takarken sanirim tusa zarar verdim artik hic takamiyorum. Bunu da degisirler mi sence?

Simdiden tesekkurler, cevap verdiginde mail adresimden pinglersen cok sevinirim. Iyi aksamlar

  Numan Çebi diyor ki:

  Selam Batuhan,

  Tuşların altındaki mekanizma değişmemiş, bana göre birebir aynı teknoloji. Yazının sonuna güncelleme ekledim az önce, okursun. Teslim aldığımda önceki klavyenin aynısı olduğunu net bir şekilde hissettim. Tuşlara uygulamam gereken baskı vs. birebir aynı. Aynı takılmaları yine yapıyor.

  Garanti konusu bu tür değişim (geri çağırma) durumlarında biraz esnek. Cihazın perakende satış tarihinden itibaren 4 yıl boyunca değişim mümkün (dökümandan anladığım bu ve benden de fatura sormadılar zaten, sadece seri numarasına baktılar servise alırken).

  Bozduğun tuşu değiştirirler çünkü benim tuşlarım da döküldüğünde kendim takmakla uğraştım, o esnada zarar da vermiş olabilirdim. Tuşlarını kıran kullanıcılar oldu (space tuşu basmıyor diye, altına toz kaçtığında zorlayıp tuşun kenarını çatlatmış bir sürü örnek var internette). Onlar da yararlanabiliyor olması lazım bundan mantıken.

  Şansını bir dene.

Emre diyor ki:

Merhabalar, yazı için öncelikle teşekkürler.

2017 Macbook Pro 15 inc sahibiyim ve aldığımın 3. günü bir 5 dakikalığına j harfi 2 kez yazmaya başladı sonra kendiliğinden o sorun çözüldü ancak 3 ay sonra an itibariyle aynı sorun başıma tekrar geldi ve j tuşum her zaman olmasa da arada 2 kere, bazen basarken 2 tuştan elimi çekerken 2 olmak üzere 4 kere yazıyor, Caps Lock tuşu (arada) 2 kere basmadan çalışmıyor.
Sadede gelirsek siz Apple servise gittikten sonra son durum ne oldu nasıl şu anda gidip değişim yaptırmak avantajlı mı yoksa sorun çözülmeden aynı şekilde devam mı ediyor acaba ve bu bahsettiğim sıkıntılar her zaman olan bir durum değil o nedenle orada derdimi anlattığım zaman bir muhattap bulmada zorluk yaşar mıyım?
Son olarak süreç olarak ne kadar serviste kalıyor?

Şimdiden teşekkür ediyorum cevabınız için.

  Numan Çebi diyor ki:

  Yazımın ilk paragrafında cevabı var bunun.


Bu site ve benim hakkımda:

Bu blogda, sosyal ağlarda kaybolmasını istemediğim yazılarımı paylaşıyorum. İşlerim ve benim hakkımda bilgi edinmek için kişisel siteme ve portfolyoma gözatın.

Tasarım desteği ya da danışmanlık için talep formu ile teklif isteyebilirsiniz.

İş Bağlantıları: Kişisel Site (Hakkımda) Portfolyo (Çalışmalarım) Tasarım Talep Formu Sosyal Medya Hesaplarım: LinkedIn Profilim Twitter Hesabım Blog Yansımaları: Medium (Yalnızca Tasarım) Medium (in English) RSS Beslemesi Blogda arayın ya da arşivde gezinin:
2007-2023 © blog.numancebi.com