Sinemaya bir pandemi arası daha lazım (Avatar: Suyun Yolu)

5 Ocak 2023
Etkinlik, Film

Pandeminin başından beri, 3 yıldır ilk kez dün akşam Avatar: Suyun Yolu filmini izlemek için sinemaya dönmüş bulunduk. Dönmez olaydık. Bütün kötü sinema deneyimleri bir bir gözümün önünden geçti.

Sinemayı neden özlemediğimi şöyle özetleyeyim;

  • Çok gürültülü: Bazen, fiziksel olarak kulaklarımı tıkadım, ciddi ciddi kafamı ellerimin arasına aldım birçok sahnede.
  • Çok reklamlı: Bildiğiniz gibi, anlatmaya gerek yok.
  • Sönük yansıtıcı ışığı: Emaar’ın sinema salonunda izledik, görüntü öyle sönük ki yansıtılan zemindeki renk tonu değişimlerini bile görüyorduk aydınlık sahnelerde.

Filmin kendisi zaten hiç olmamış. Kanırta kanırta 7/10 verilir en fazla (o da James Cameron hatrına), çocuk-aile filmi olmuş resmen. İlk filmi izlediğimizdeki heyecanı hatırlıyorum, tekrar izlemek isteği uyandırışını bile hatırlıyorum ama bu film o kadar zayıf ki.

Film neden olmamış?

  • Anlamsız bir senaryo (sadece fikir güzel)
  • Amaçla sonuç arasındaki kopukluk (neydi ne oldu diyoruz)
  • Anlamsızca vazgeçilen hedefler (gerçek hayatta asla olmayacak gariplikler silsilesi)
  • Karakterler arası gereksiz hızlı bağ kurma ve bir o kadar da kolay “satış” (Vefa, İstanbul’da bir semt adıymış)
  • Uzun olsun diye uzun, reklamlarla birlikte 4 saate yakın vakit alıyor (bir noktada gerçekten uykum geldi, gözlerim yoruldu)

Spoilersız olarak ancak bu kadar söylenebilir ama izleyenler ne dediğimi anlayacak, bu kadar olmamış bir film için mi on yıl uğraştınız diye sorası geliyor insanın.

5.1.23 tarihinde blog.numancebi.com adresinde yayımlanmış olan "Sinemaya bir pandemi arası daha lazım (Avatar: Suyun Yolu)" başlıklı bu yazı izinsiz kopyalanamaz, kaynak belirtilmeksizin alıntılanamaz. Gerektiği durumda lütfen e-posta ile izin isteyiniz. Hassasiyetiniz icin teşekkür ederim. Web ve uygulama arayüz tasarımı, UX danışmanlığı veya başka bir tasarımsal ihtiyacınız varsa kişisel siteme göz atın.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak.


Blog Hakkında:

Bu bloga, sosyal ağlarda kaybolmasını istemediğim yazılarımı ve paylaşımlarımı ekliyorum. Ben ve işlerim hakkında bilgi edinmek için kişisel siteme ve portfolyoma göz atın.
İş Bağlantıları: Kişisel Site (Hakkımda) Portfolyo (Çalışmalarım) Tasarım Talep Formu Sosyal Medya Hesaplarım: LinkedIn Profilim X (Twitter) Hesabım Blog Yansımaları: Medium (Tasarım Ağırlıklı) Medium (in English) RSS Beslemesi Kısayollar: Tasarım Hk. Sıkça Sorulanlar Film ve Dizi Tavsiyelerim İlk Blog Gönderim Blogda arama:
2007-2024 © blog.numancebi.com