Şahane bir soundtrack: La passion de Jeanne d’Arc

12 Nisan 2020
Film, Müzik

Jeanne D’arc’ın Izdırabı (Biyografi, Dram, Tarih); 1928 yapımı, Carl Theodor Dreyer yapımı, Maria Falconetti’nin başrolde oynadığı ve IMDb Top 250 listesinin gün itibariyle 215. sırasında yer alan bu filmi ve filmin soundtrack’ini ayrı ayrı tavsiye edesim var.

Maria Falconetti’nin oynadığı 3 filmden sonuncusu ve tek uzun metraj filmi.

Film, 43 bin kişinin puanıyla 8,1 almış ama puanının yanı sıra birçok sebeple izlemeniz gerek bu filmi.

1 saat 50 dakikalık film, siyah beyaz oluşu ve aynı mekanda uzun süre rol kesildiği için zaman zaman izlerken dikkatinizi dağıtabilir ama pes etmeden devam ederseniz sinema için mihenk taşı sayılabilecek filmlerden biri olduğunu göreceksiniz.

Yüzyıl savaşları sırasında ağır kayıplar veren İngiltere ve Fransa’da halkın her kesiminden insanlar çetin mücadeleler vermektedir. Jeanne d’Arc ise bunlardan yalnızca biridir. Katolik kilisesi azizesi olan Jeanne d’Arc, ülkesi Fransa için elinden geleni yapmaya ant içmiştir. d’Arc henüz 19 yaşındayken İngiltere’nin esareti altına girer ve burada Tanrı ile konuştuğu gerekçesiyle büyük tepki toplar. Şiddetini artıran tepkiler azizeyi kafir ilan edip zindanlara sürülmesiyle ve en sonunda yanarak can vermesiyle sonuçlanır.

Konusunu Fransız azizesi Jeanne d’Arc’ın gerçek hayatından alan film sinemaya getirdiği yeniliklerle öncül bir film olmuş; izleyenine özellikle yakın plan çekimleriyle hafızalara kazınan kareler armağan etmiştir.

beyazperde.com

Filmin adı + soundtrack araması ile Google’da ve Spotify gibi yerlerde albümü bulabilirsiniz.

12.4.20 tarihinde blog.numancebi.com adresinde yayımlanmış olan "Şahane bir soundtrack: La passion de Jeanne d’Arc" başlıklı bu yazı izinsiz kopyalanamaz, kaynak belirtilmeksizin alıntılanamaz. Gerektiği durumda lütfen e-posta ile izin isteyiniz. Hassasiyetiniz icin teşekkür ederim. Web ve uygulama arayüz tasarımı, UX danışmanlığı veya başka bir tasarımsal ihtiyacınız varsa kişisel siteme göz atın.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak.