Product Hunt’ın Üye Kaydı Alıp Oturum Açmaya Müsade Etmemesi ve Kullanıcı Deneyimi Katli Üzerine

2 Ağustos 2016
İnternet, Kullanıcı Deneyimi

Product Hunt‘ı bilmeyenler için kısaca projeleri eleştirme, startupların geliştirme sürecinde developerlar ile işin ehli insanlar arasında köprü oluşturma gibi bir ana misyonu olan platform olarak özetleyebiliriz. Bu iki taraf dışındakiler içinse ilham kaynağı ve kafada ampül yakan bir mecra denebilir.

Şu anda çalıştığım şirkete UX araştırmacısı olarak çalışacak takım arkadaşı aradığımız süreçte denk geldiğimiz Product Hunt ile ilgili Medium yazısını, mülakata gelen adaylara okutup üzerine sık sık konuşmuştuk. Dolayısıyla özellikle bende yeri ayrı. Çok içli-dışlı olduğum için bana bir vefa borcu varmış gibi hissediyorum, tek taraflı olarak tabi. :)

product-hunt-kitten

Gelelim başlıktaki konuya…

Facebook arkadaş listemdeki bir girişimcinin uygulamasını değerlendirmek ve destek olmak için daha önce mobil cihazdan oluşturmuş olduğum Product Hunt üyeliğimle masaüstü web sitelerine giriş yapmak istediğimde “login” kısmında sadece Facebook ve Twitter ile bağlan butonlarının olduğunu görmem beni biraz şaşırttı açıkçası. Ama kullanıcı adı (ya da eposta) ve şifre ile giriş yapabileceğim form bir yerlerde mutlaka vardır diye aramaya inandım. Olmadı. Bulamadım.

Facebook ile giriş yapayım, ne de olsa Product Hunt’a üye olurken verdiğim eposta adresi ile Facebook’a giriş yaparken kullandığım eposta adresi aynı, Product Hunt veritabanında bunları eşleştirir, önceki hesabıma giriş yaparım diye düşündüm. Herkes benim gibi düşünmüyormuş, olmadı.

Product Hunt yeni bir hesap oluşturdu benim için. Önceki hesabımın adı @numancebi idi, yenisinin uzantısı ise @numan_cebi oldu. Şimdi ben eski hesabıma giremediğim gibi, yalnızca Facebook ile giriş yapabildiğim ve var olmasını istemediğim bir fazla profilim olmuş oldu.

Yeni oluşan hesaptan kurtulmak için hesabı sil ya da en azından pasif hale getir butonu aradım, ayarlar sayfasından başlayarak her yeri didik didik ettim, destek ve S.S.S. sayfalarını dahi kurcaladım, yok. Böyle bir opsiyon da bulunmuyormuş ne yazık ki.

Durumu sağ alttaki canlı yardım penceresinden bildireyim de yardımcı olsunlar bari diye yeltendim. Derdimi anlattım 3-4 cümle ile. Sonra sohbet penceresinin üzerindeki “typically replies in a few hours (genellikle birkaç saat içerisinde yanıtlanıyor)” ibaresini görmemle ümidi kestim. Saatlerce o pencereyi açık tutmam gerekiyor yani mantıken. “Yanıt gelirse bana eposta ile haber ver” diye bir seçenek göremedim hiçbir yerde. Bu durumda ben saatler, belki günler sonra bu sayfayı kontrol edeceğim, önbellekten okuyup -muhtemelen- yanıt geldiyse bana gösterecek (benim anladığım bu).

Eposta adresi ve bir iletişim sayfası da bulamadığım için Twitter üzerinden durumu yazdım bu sefer. Buraya kadar anlattıklarımın hepsi 10 dakika gibi bir süre içerisinde oluyor bu arada ve kullanıcı olarak hala bir çözüme ulaşabilmiş değilim.

Fakat kötü haber: Product Hunt, “Tweets & replies” sekmesinden anlayabildiğim kadarıyla Twitter üzerinden iletişime geçenleri pek sallamıyor.

Şimdi bir bakalım…

Ne yapmak istiyordum?
Product Hunt hesabıma giriş yapmak istiyordum.

Yapabildim mi?
Hayır.

Sonuçta elde ne var?
Fazladan, işime yaramayacak bir Product Hunt hesabı.

Yine de Product Hunt’ı sevmeye devam etmek istiyorum. Fikir güzel. Söyleyeceklerim bu kadar.

Güncelleme:

Twitter’dan yazdıktan ve bu makaleyi girdikten 20-25 dakika sonra Twitter’dan Product Hunt’ın topluluk yöneticisi Ben Tossell‘dan sevindirici bir mention geldi: “Merged them :)”

Hemen denedim ve Facebook ile bağlandığımda @numancebi uzantılı hesaba giriş yapabiliyorum artık, kullanıcı adı-şifre yine yok ama neyse ki en azından istediğim hesaba bağlanabildim sonunda.

Product Hunt’ın hesabından yanıt verilmemesi de demek ki topluluk yöneticisinin farklı bir hesaptan yanıt vermesine yorulabilir. :)

2.8.16 tarihinde blog.numancebi.com adresinde yayımlanmış olan "Product Hunt’ın Üye Kaydı Alıp Oturum Açmaya Müsade Etmemesi ve Kullanıcı Deneyimi Katli Üzerine" başlıklı bu yazı izinsiz kopyalanamaz, kaynak belirtilmeksizin alıntılanamaz. Gerektiği durumda lütfen e-posta ile izin isteyiniz. Hassasiyetiniz icin teşekkür ederim. Web ve uygulama arayüz tasarımı, UX danışmanlığı veya başka bir tasarımsal ihtiyacınız varsa kişisel siteme göz atın.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak.