Portföy web sitemin 2022 güncellemesi ve performans sonuçları

28 Kasım 2022
İş Dünyası, Kişisel, Tasarım

Normalde ortalama 2 yılda bir, en geç 3 yılda bir portföyümü (web site olan) güncellemeye çalışıyorum. Yıl başından beri terzi kendi söküğünü dikmeye bir türlü fırsat bulamıyordu. Bu hafta sonu 2 gün boyunca çok sıkı bir kamp ile en son 2019’da güncellediğim portföyümü ayrıntılı bir şekilde yeniledim.

Öncekini yenilerken dikkat ettiğim noktaları ve gerekçelerini blogda yazmış ve performans sonuçlarına da yer vermiştim. O yazıya buradan göz atabilirsiniz. O gerekçelere de sadık kalarak yaptığım bu güncelleme ile portföye bazı yeni bölümler de eklendi. Benim için en önemli nokta her zaman olduğu gibi bu sayfayı hazırlarken de ziyaretçinin görmek istediği en önemli bilgilere ilk ekrandan (scroll yapmasına gerek kalmadan) ulaşabilmesiydi. Fazlasını isteyene de scroll ettiğinde, hakkımda ve işlerimle ilgili sürüsüyle ekstra bilgi var.

Google gibi arama motorlarının işimle ilgili aramalarda benim portföyümü ilk sayfada, çoğu zaman ilk sıralarda gösteriyor oluşu gerçeğini değiştirmek istemediğim için çok da riske girmedim değişiklikleri yaparken. Google PageSpeed Insights ve Web Page Test gibi araçları kullanarak HTML aşamasından sonraki pürüzleri de giderdim. (Birkaç şey kaldı, halledeceğim.) Performans ile ilgili puan kıran şeylerin neredeyse tamamı benden kaynaklanmayan, eklentilerle ilgili (Google’ın kendi scriptleri gibi) olduğu için şimdilik içim rahat.

Bu sayfa beni birkaç yıl daha götürür. ✌️

Ek olarak, sitenin favicon’u da son 2 güncellemedir aynıydı, onu da yeniledim. Tarayıcı çubuğunda, yer imlerinde ve web-app kısayolu gibi yerlerde içime sinen bir görüntüsü var şu haliyle.

Güncel portföy sitemi görüntülemek için tıklayın.

🪞 Yansıma içerik: Daha önce bir sosyal ağda yayımlanmıştır. 28.11.22 tarihinde blog.numancebi.com adresinde yayımlanmış olan "Portföy web sitemin 2022 güncellemesi ve performans sonuçları" başlıklı bu yazı izinsiz kopyalanamaz, kaynak belirtilmeksizin alıntılanamaz. Gerektiği durumda lütfen e-posta ile izin isteyiniz. Hassasiyetiniz icin teşekkür ederim. Web ve uygulama arayüz tasarımı, UX danışmanlığı veya başka bir tasarımsal ihtiyacınız varsa kişisel siteme göz atın.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak.