Ofis dizisindeki Oscar’ı, Fidel Castro sayesinde dizide görmüşüz meğer (Bonus: Güncel podcast tavsiyeleri)

11 Temmuz 2023
Komedi

Dün akşam yatmadan önce Netflix’te, Küba’nın Özgürlük Hikayesi belgeselinden bir bölüm izlemiştim. Sabah dinlediğim Off The Beat with Brian Baumgartner (dizideki en sevdiğim karakter olan Kevin’ı canlandıran aktör) podcastinin bir bölümünde tamamen tesadüfen, Ofis dizisindeki Oscar’ı canlandıran aktör olan Oscar Nunez’in, aslında dolaylı yoldan, Fidel Castro yüzünden (ya da sayesinde, bakış açınıza göre değişir) Ofis dizisinde oynayabildiğini öğrendim.

Nunez, Küba’da doğmuş, diş hekimi olan annesi ve avukat olan babası, Fidel Castro orada öğrenciyken Havana Üniversitesi’nde okumuş. Aile, 1960 yılında önce Karakas, Venezuela’ya ve ardından Amerika Birleşik Devletleri’ne taşınmış. (Podcast’te buraya kadarki hikayeyi çok ayrıntılı anlatıyor, “bir parça domuz eti ile kaçışlarını” dinlemelisiniz.)

(C) David Moir/USA Network

Ailesi, o iki yaşındayken Boston’a ve o dört yaşındayken Union City, New Jersey’e taşınmış. (Neden Jersey’e gittiklerini de anlatıyor, oradan gençliğinde City’e otobüsle gidişini vs. dinleyin.) 1964’te Amerikan vatandaşı olmuş. Nunez, Fashion Institute of Technology dahil olmak üzere New York’ta çeşitli kolejlere gitmiş ve Parsons Tasarım Okulu Magna Diş Teknolojisi Enstitüsü’nde okuduktan sonra sertifikalı diş teknisyeni olmuş. (Podcast’te bunun da hikayesi biraz detaylandırılıyor.)

Podcast’te, çok sevdiğim bir dizinin, çok sevdiğim bir karakterinin, aslında çok ilginç tesadüfler sayesinde oraya geldiğini öğrenmiş oldum ama spoiler vermeyeyim, siz dinleyin ayrıntısını.

Bölümü dinlemek için tıklayın >>

Daha önce bazı podcast önerileri paylaşmıştım blogda. Bugün de bu yazı vesilesiyle son dönemde dinlemeye başladığım ve/veya epeydir dinleyip sevdiğim bazı podcastleri paylaşayım, detaylı bağlantılı vs. vermeyeceğim, ilginizi çekene siz bakın bir zahmet. 😁

2023’te Dinlediğim Bazı Podcastler

 • Mustafa Sağır ile 300 Saniye: Bir stand-up’çının, kafasının içinden geçenleri olduğu gibi söylediği 5 dakikalık yayınlar. İlginç buldum, tüm bölümlerini dinledim.
 • Bill Burr’s Monday Morning Podcast: Sinir bozucu derecede komik bulduğum komedyenin, saatler süren yayınları, herkese göre değil ama 10 dakika deneyin bence, severseniz devam edersiniz.
 • Fake Doctors, Real Friends: Scrubs dizisinin iki başrolü, hem dizi bölümleri üzerine konuşuyor, hem de genel muhabbet ediyor. Diziyi seviyorsanız kaçırmayın, diziyi izlemediyseniz ilginizi çekmeyebilir.
 • The Always Sunny Podcast: Üsttekinin It’s Always Sunny in Philadelphia versiyonu. Şahane.
 • Lafola: Komedi kategorisinde ama değil bence, daha çok iki adamın birbirine giydirip durması gibi, yine de ben seviyorum. Tüm bölümlerini bitirdim, çıktığından beri dinliyorum.
 • Hayriye & Huriye’s Dissertation on Turkish Pop Culture: Sanırım son zamanlardaki en büyük favorim bu, popüler Türk kültür öğelerini çok eğlenceli bir şekilde yorumluyorlar, galiba yurt dışındalar.
 • Varyete: Komik, dinleyin, açıklama yazmıyorum bile. Nuri Çetin de var.
 • Off The Beat with Brian Baumgartner: Bu yazının konusu podcast, Office’in içinden bilgilerle, güzel sohbetler var ama sadece Office oyuncularıyla değil. Mesela Seinfeld’in George’u da bir bölümünde konuk (eğlenceli bölüm bu arada, bulun dinleyin). Bir de Office dizisindeki kadın karakterleri canlandıran aktrislerin podcasti var Office Ladies adında, buna da bakabilirsiniz.
 • Fularsız Entellik: Son dönemde tekrar dinlemeye ağırlık verdim, adı üstünde, konusunu tahmin edebiliyorsunuzdur.
 • Derin Seinfeld: Seinfeld bölümleri hakkında radyocu Ege Kayacan ve arkadaşlarının yorum yaptığı bir podcast, sevdim.
 • Rosto: Firuze Özdemir’in, eşiyle kült şarkıları yorumladığı bir podcast, değişik, eğlenceli.
 • Ayrıca bakınız: Mitoloji’ye Giriş, Dinner’s on Me, Serkeş Çağrışım, J Zenerasyonu (sanırım silinmiş), Kurcala, Ceylül
11.7.23 tarihinde blog.numancebi.com adresinde yayımlanmış olan "Ofis dizisindeki Oscar’ı, Fidel Castro sayesinde dizide görmüşüz meğer (Bonus: Güncel podcast tavsiyeleri)" başlıklı bu yazı izinsiz kopyalanamaz, kaynak belirtilmeksizin alıntılanamaz. Gerektiği durumda lütfen e-posta ile izin isteyiniz. Hassasiyetiniz icin teşekkür ederim. Web ve uygulama arayüz tasarımı, UX danışmanlığı veya başka bir tasarımsal ihtiyacınız varsa kişisel siteme göz atın.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak.