Markafoni’ye Değişim için Gönderdiğim Ayakkabının Üzerine Basılarak Geri Gönderilmesi

3 Ağustos 2016
Alışveriş

Ya da Ekşisözlük diliyle; 1 Ağustos 2016 Markafoni Rezaleti

Markafoni, iki üç ayda bir aklıma gelip bir şeyler aldığım alışveriş sitesi. 2016 Ocak’ta yine böyle bir alışveriş seansı sonrası modeli çok hoşuma giden ayakkabıya sahip olmanın mutluluğunu yaşarken günler günleri kovaladı. Mart ayı geldi, gözümün önünde eriyen ayakkabıya acır gözlerle bakmaya başladım artık. 2 ayda sadece işe gidip gelirken giydiğim “ulaşım ayakkabısı” :) telef oluyordu.

markafoni her alisveris bir ask

Bu kadar kısa sürede içten dağılmaya başlayan ve dıştan da şekli şemali kayan ayakkabıyı incelemek üzere Markafoni’ye gönderdim, 1 ay kadar incelendi, sonra kullanıcı hatası biz düzgün üretmişiz diye Adidas imzası taşıyan bir mektup iliştirilerek bana geri gönderildi. Neyse bir süre durdu öyle kenarda, birincil önceliğim olmadığı için. Sonra ben bu durumu Markafoni’ye yazdım. Bana gelen eposta’da bir hata olduğunu düşünüyorsanız durumu izah eden bir not iliştirerek tekrar bize gönderin, yine incelensin deniyordu.

İyi bari diyerek gönderdim ve üzerinden yine 3-4 hafta geçmişti, ses seda gelmedi. Bu esnada ben Markafoni’den alışveriş yapmaya ve Markafoni de onları patır patır göndermeye devam ediyordu, ilişkimizde bir zedelenme yoktu ama bu böyle gidecek miydi? Göreceğiz…

Markafoni’ye “Sahi bizim bir ayakkabı vardı” başlıklı bir eposta gönderdim, gönderi kodunu daha önce bildirmiş de olsam tekrar iliştirdim ve sonuç veya gidişat hakkında bilgi istedim. Eposta’ma yanıt gelmemişti ama 4-5 gün sonra ayakkabı bana kargolanmıştı.

Paketi açar açmaz karşılaştığım manzarayı görünce ufak çaplı bir şok geçirmiş olabilirim. Etrafta kamera olsa şaka sanacağım, o derece.

İçi parçalanıyor, dağılmaya başladı diye gönderdiğim ayakakbının kumaş olan bölümleri pislik içerisindeydi, toz toprak görmemiş ayakkabı savaştan çıkmış gibi bana geri gelmiş, üzerinde ayak izi olduğundan çok emin olduğum kirlerle beraber. Yanında da; “Biz müşterilerimize iyi ürün sunmaya gayret ediyoruz, ıdı vıdı…” Özetle, “suç sizin” minvalinde bir not.

dusunen gif

Biraz sinirlensem de bu bir deneye dönüştüğü için çok üstünde durmadım, kenara bıraktım ertesi güne kadar. Yanına birkaç eski kıyafet ekleyerek bilindik yöntemle çamaşır makinesinde zarar görmeyeceği şekilde kısa süreli yıkamaya attım.

Sonuç mu?
Üstündeki Markafoni ya da Adidas şaheseri (artık kim “inceledi” bilmiyorum) lekeler hala tam olarak kaybolmuş değil.

Ee, yani?
Markafoni, 2 ay gibi kısa bir sürede dökülen Adidas üretimi spor ayakkabıyı değişim (olmuyorsa onarım) için incelemeye göndermişken, sorunu çözmediği gibi üzerine yenilerini ekleyerek müşteri konumundaki beni daha da mağdur duruma sokmuş oldu.

Şimdi ne olacak?
Tabi ki Tüketici Mahkemesi’ne falan koşturmayacağım, onunla uğraşacak ne vaktim ne de enerjim var. Sadece bundan sonra özgür irademle alışverişlerimde Markafoni’yi kullanmamayı ve eşe dosta da “kullanacaksan bunları bil” demeyi tercih edeceğim.

Özetle;
Markafoni, müşteri memnuniyeti konusunda sınıfta kaldığı gibi dalga geçer gibi “eğer bir hata olduğunu düşünüyorsanız tekrar gönderin bir daha inceleyelim” diyerek tekrar gönderttirdiği ürünü -sözlük anlamıyla- üzerine basa basa geri göndermiş oldu. Nasıl bu kadar eminim? Onlar nasıl eminse ben de öyle eminim. Benim incelemelerim de beni bu sonuca ulaştırdı.


Güncelleme (1 hafta sonra)

Markafoni bu blog gönderimi görüp Facebook’ta ilgili paylaşımıma “sipariş numarası iletirseniz yardımcı olalım” diye bir yorum yazdı. Sipariş numaramı görebilecekleri eposta adresimi verdim, dönüş olmadı. Bir süre sonra ben özel mesaj ile Markafoni’ye yazdım, yine aynı bilgiyi istediler, yine verdim, yine dönüş olmadı. Trollüyorlar mı diye emin olmak için sordum ne oluyor diye, bir gün sonra aradılar. Hesabıma 50 TL kupon tanımladıklarını ve ayakkabıyı temin edebilirlere aynısı ile değiştireceklerini söylediler. Marka ile görüşüyorlarmış. Aynısı yoksa farklı bir şekilde bu sorunu çözeceklerini belirttiler. Sonucu bekliyoruz hep beraber.

Güncelleme (3 hafta sonra)

Aynı ayakkabıdan ellerinde bulunmadığı için bana alternatif ayakkabı seçmem söylendi, kampanyanın başlamasına birkaç gün vardı, bekledik kampanya açıldı. Ayakkabıyı seçtim, uygunluğunu kontrol ettiler, tamam göndereceğiz dediler. Ayakkabı Markafoni üzerinden stokta görünüyor ama satın alınamıyordu (bloklanmıştı) olması gerektiği gibi. Sonra görüşüldü uygunluğu (marka ile Markafoni görüştü), uygundur ayakkabıyı alabilirsiniz ama yeni sipariş oluşturmamız gerekiyor dediler, aradaki fiyat farkını da kupon olarak tanımladılar hesabıma.

musteri hizmetleri

Ben siteye girdiğimde sipariş oluşturmak için ayakkabının blokesi kaldırıldığı için başkası tarafından satın alınmıştı bile çoktan (telefondayız bu esnada). Ne olacak nasıl yapacağız derken ertesi gün ayakkabıyı tedarik edemeyecekleri bilgisi geldi.

Hemen yeni teklif geldi (duyduğum en saçma ve sinir hoplatan teklifti ama ne çare). “Eylül’ün bilmem kaçında bir kampanya daha başlatılacak isterseniz o zamanı bekleyip…”

aman tanrim

Beklemek istemediğimi söyledim, süreç zaten yeteri kadar uzamıştı. Ücret iadesi yapmayı nihayet kabul etti Markafoni bunun üzerine.

Bu arada bendeki ayakkabıyı geri göndermemi istedikleri için birkaç gün önce tekrar (üçüncü kez) aynı ayakkabıyı kargolamıştım (yukarıda anlattıklarımdan önce). Eziyeti tahmin edebiliyor musunuz? Rezil bir durum ama bir şekilde çözülmesi gerekiyor ve orta yolu bulmaya çalışıyoruz. Neyse ayakkabı onlara ulaştı, üzerinden 1 haftadan fazla zaman geçti bir iki kez görüştük yazıştık hala iadeyi gerçekleştirmediler. Hem ayakkabı bende değil şu anda, hem de param iade edilmedi. Benle görüşen operatörün iyi niyetine inansam da pek sallamadıkları aşikar. Bu kadar basit bir konunun böylesine saçma sapan bir hal alması can sıkıcı.

Güncelleme (5 hafta sonra)

Ben bu güncellemeleri girip gönderiyi Twitter’dan paylaşır paylaşmaz gönderdik diye aradılar beni. Birkaç kez yazışmamıza ve telefonda görüşmemize rağmen Markafoni’yi temsilen benimle görüşen kişiler alenen yalan söylüyor. Nasıl mı? 10 günü geçti hala hesapta Markafoni’den gelen iade görünmüyor. Sanki bakkala borcunu ödemekten kaçan mahalleli edasıyla yarın gelir, şu saat sonra hesabınızda vs. diye diye onca zamandır erteliyor. Gönderdik demese, göndereceğiz dese belki yalan söylediği bu kadar bariz anlaşılmayacak. Uğraşmayı bıraktım artık. Boş bir vaktimde bunu sözlük gibi platformlara taşıyayım ben, yoksa bunlar bu pişkinlikle daha çok can yakar. Tekrar belirteyim. Şu anda ayakkabı da para da onlarda.

Güncelleme (1,5 ay sonra)

Markafoni, ücret iadesini gerçekleştirdi.

3.8.16 tarihinde blog.numancebi.com adresinde yayımlanmış olan "Markafoni’ye Değişim için Gönderdiğim Ayakkabının Üzerine Basılarak Geri Gönderilmesi" başlıklı bu yazı izinsiz kopyalanamaz, kaynak belirtilmeksizin alıntılanamaz. Gerektiği durumda lütfen e-posta ile izin isteyiniz. Hassasiyetiniz icin teşekkür ederim. Web ve uygulama arayüz tasarımı, UX danışmanlığı veya başka bir tasarımsal ihtiyacınız varsa kişisel siteme göz atın.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

Hıdır diyor ki:

Gerçekten aşırı sabırlı biri olduğunu düşündüm. Bu kadar süreçten sonra tekrar tekrar uğraşman :) bana göre değil. Ancak firmaların artık sosyal medyadaki her kötü yorumu bir şekilde yok etmeye kalkışmaları bazen son kullanıcı lehine olabiliyor. Ancak önemli olan o duruma gelmeden sorunu çözmeleri. Geçte olsa sorunun çözülmüş. Okurken ne olcek ne olcek :) diye aşağı indim..