Mac OS Deneyiminizi Olumlu Yönde Etkileyecek 3 Yararlı Uygulama

6 Mart 2019 Çarşamba (11:40) tarihinde, Teknoloji, Yazılım altına eklendi.

Her yeni Mac OS kurulumunda ya da bilgisayar değiştirdiğimde, ilk iş olarak kurduğum bu 3 uygulama hayat kurtarıyor. Biri ücretsiz, ikisi ücretli olan uygulamaları bir kez kullanmanız yeter, bağımlısı olacaksınız.

Better Touch Tool

Özellikle Windows’tan Mac’e geçiş yaptıysanız, alışık olduğunuz Windows işletim sistemi özelliklerinin bir çoğunu tekrar elde edebilmenizi sağlayan bir araç. (Pencereleri kenarlara ya da köşelere sürükleyerek yapıştırmak gibi. Windows’tan farklı olarak, detaylı ayarlar yapabiliyorsunuz bununla alakalı. “Sağa yapıştırınca ekranın %X kadarını kaplasın” gibi.)

Windows alışkanlıkları umrunuzda değilse ve Mac’inize ekstra özellikler kazandırmak istiyorsanız da bu uygulama yine çok yararlı.

Trackpad, normal fare ya da Magic Mouse, trackpad, klavye tuşları gibi, her türlü harici ve dahili donanıma, sekanslar halinde ya da tekil olarak normalde çok zorlayıcı ve uzun sürecek görevler atayabiliyorsunuz.

3 yıldır ’larda bulunan Touch Bar’ı da özelleştirebiliyor, yine bu bara ekstra özellikler kazandırabiliyor, çeşitli kısayollar ekleyebiliyorsunuz.

Bu program ile bilgisayarınıza verebileceğiniz emirlerin bir limiti yok. Burada bahsedemeyecek kadar fazlalar.

45 günlük deneme sürümü ile uygulamaya bir şans vermek için web sitesini ziyaret edin: http://folivora.ai/

Remote Mouse

Cep telefonu veya tabletinizi, kablosuz fare ve klavye setine dönüştürmekle kalmıyor, Mac’inizin Dock’undaki uygulamalara da kısayoldan erişebiliyor. Uygulamayı bir kez açıyorsunuz ve mobil cihazınıza da kontrolcüyü kuruyorsunuz, sonra arkanıza yaslanıyorsunuz, hepsi bu.

Uygulamalar özelinde de çeşitli kısayollara erişebiliyorsunuz. Mesela tarayıcıya girdiğinizde, yer imleriniz elinizin altında oluyor.

Sesle yazma, uzaktan bilgisayarın sesini kontrol etme, herhangi bir yüzeye koymadan havadan fare imlecini oynatma özellikleri gibi çeşitli kolaylıkları bulunuyor.

Bu uygulama hem ücretsiz, hem ücretli. Ücretsiz kullanırken, kısıtlı bazı özelliklere erişiminiz oluyor ama bununla da yetinmek isteyebilirsiniz, denemekte fayda var. Ücretli versiyonu almazsanız, uygulamayı her açtığınızda bir kereye mahsus kendi reklam görseline maruz kalıyorsunuz.

Uygulamayı kuramadığınız cihaz neredeyse yok, çoklu platform desteği sunuyor. (Kontrolcüyü Android telefonlarınıza da kurabiliyorsunuz bu arada.)

İndirip denemek veya satın almak isterseniz web sitesi: http://www.remotemouse.net/

Scroll Reverser

Standart fare kullanıyorsanız bu uygulamaya ihtiyacınız olacak. Mac’e yeni geçtiyseniz eksikliğini hissetmişsinizdir mutlaka. Farenizin doğal (görece ama alışılagelmiş senaryodaki gibi) davranmasını istiyorsanız bu uygulamayı ücretsiz olarak indirip kuruyorsunuz ve tercihlerinizi belirliyorsunuz. Mac OS’in kendi touchpad ve fare ayarları ile çakışmamasına özen gösterip uygulamayı unutuyorsunuz.

Şuradan indirin: http://pilotmoon.com/scrollreverser/


Uygulamaların üçünü de kurduktan sonra “bilgisayar yeniden başlatıldığında açılsın” seçeneklerini işaretleyerek kullanmaya başlayın, bazısı kendiliğinden başlamıyor, önce seçmeniz gerekebiliyor.

Üçünü de yıllardır kullanıyorum ve çok memnunum. En son dün yeni ’ya geçtiğimde de kurdum, bu vazgeçilemez uygulamaları neden  internetle de paylaşmıyorum diye düşündüm. İşte şimdi buradayız. 😄

Bu gönderinin faydalı olabileceğini düşünüyorsanız paylaşabilirsiniz.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir


Bunlar da İlginizi Çekebilir


İyi Tasarım Nedir? Objectified'ı izledim az önce. Sıcak sıcak yazayım dedim. Sir Jonathan Ive'ın dombili olmadan önceki zamanlarını görebileceğimiz bir belgesel. Ive,... 19 Nisan 2017 Çarşamba günü eklendi.
UXistanbul 2017 ve Karl Gilis’in “İlk Buluşma Prensibi” Türkiye'nin ve bölgenin ilk uluslararası Kullanıcı Deneyimi ve Kullanılabilirlik Konferansı UXistanbul'a ilk defa bu yıl katıldım. Üçüncüsü... 11 Mayıs 2017 Perşembe günü eklendi.
Paris’te 1.70 Euro’ya 24 Saatliğine Bisiklet Kiralamak Mümkün Yanlış okumadınız. :) Servisin adı Velib ve dünyanın en güzel sistemini kurmuşlar. Detayları anlattığım bir video çektim, üşenmez de... 20 Eylül 2016 Salı günü eklendi.
Daha fazlası için tıklayınız →

Numan Çebi Merhaba! Ben Numan. Henüz tanışmadıysak, bir tasarımcıyım. Basit tabirle, kullanıcı-merkezli web siteleri ve mobil uygulama arayüzleri tasarlıyorum. İşim hakkında daha fazla bilgiyi portföyümden edinebilirsiniz. → Görüntülemekte olduğunuz bu blogda sosyal ağlarda kaybolup gitmesini istemediğim konularda, 2007'den beri yazmaya devam ediyorum. Aşağıdaki sosyal ağlar üzerinden ve merhaba@numancebi.com adresinden bana ulaşabilirsiniz. RSS
Öne Çıkarılanlar
UX Design (Kullanıcı Deneyimi Tasarımı) Nedir? (Örneklerle Anlatım) Her yeni Mac OS kurulumunda ya da bilgisayar değiştirdiğimde, ilk iş olarak kurduğum bu 3 uygulama hayat kurtarıyor. Biri ücretsiz, ikisi ücretli olan... 29 Kasım 2019 Cuma günü eklendi.
Web Sitemi Yeniledim: Nedeni, İzlediğim Yol, Güncellemenin Kapsamı ve Performans Test Sonuçları Her yeni Mac OS kurulumunda ya da bilgisayar değiştirdiğimde, ilk iş olarak kurduğum bu 3 uygulama hayat kurtarıyor. Biri ücretsiz, ikisi ücretli olan... 18 Şubat 2019 Pazartesi günü eklendi.
Apple ile “Akışkan Arayüzler Tasarlamak” Üzerine, Ders Niteliğinde Sunum Her yeni Mac OS kurulumunda ya da bilgisayar değiştirdiğimde, ilk iş olarak kurduğum bu 3 uygulama hayat kurtarıyor. Biri ücretsiz, ikisi ücretli olan... 8 Haziran 2018 Cuma günü eklendi.
Neden Venezüela’ya Taşınmıyoruz? Her yeni Mac OS kurulumunda ya da bilgisayar değiştirdiğimde, ilk iş olarak kurduğum bu 3 uygulama hayat kurtarıyor. Biri ücretsiz, ikisi ücretli olan... 24 Mayıs 2018 Perşembe günü eklendi.
UXistanbul 2017 ve Karl Gilis’in “İlk Buluşma Prensibi” Her yeni Mac OS kurulumunda ya da bilgisayar değiştirdiğimde, ilk iş olarak kurduğum bu 3 uygulama hayat kurtarıyor. Biri ücretsiz, ikisi ücretli olan... 11 Mayıs 2017 Perşembe günü eklendi.
Blogumda Google ile hızlı arama yapabilirsiniz.

Bu sitede yer alan gönderiler izinsiz kopyalanamaz, kaynak belirtilmeksizin alıntılanamaz. (Gerektiği durumda lütfen e-posta ile bildiriniz.) Hassasiyetiniz icin teşekkür ederim.

2007-2020 © blog.numancebi.com