Mac OS Deneyiminizi Olumlu Yönde Etkileyecek 3 Yararlı Uygulama

6 Mart 2019
Teknoloji, Yazılım

Her yeni Mac OS kurulumunda ya da bilgisayar değiştirdiğimde, ilk iş olarak kurduğum bu 3 uygulama hayat kurtarıyor. Biri ücretsiz, ikisi ücretli olan uygulamaları bir kez kullanmanız yeter, bağımlısı olacaksınız.

Better Touch Tool

Özellikle Windows’tan Mac’e geçiş yaptıysanız, alışık olduğunuz Windows işletim sistemi özelliklerinin bir çoğunu tekrar elde edebilmenizi sağlayan bir araç. (Pencereleri kenarlara ya da köşelere sürükleyerek yapıştırmak gibi. Windows’tan farklı olarak, detaylı ayarlar yapabiliyorsunuz bununla alakalı. “Sağa yapıştırınca ekranın %X kadarını kaplasın” gibi.)

Windows alışkanlıkları umrunuzda değilse ve Mac’inize ekstra özellikler kazandırmak istiyorsanız da bu uygulama yine çok yararlı.

Trackpad, normal fare ya da Magic Mouse, trackpad, klavye tuşları gibi, her türlü harici ve dahili donanıma, sekanslar halinde ya da tekil olarak normalde çok zorlayıcı ve uzun sürecek görevler atayabiliyorsunuz.

3 yıldır MacBook Pro’larda bulunan Touch Bar’ı da özelleştirebiliyor, yine bu bara ekstra özellikler kazandırabiliyor, çeşitli kısayollar ekleyebiliyorsunuz.

Bu program ile bilgisayarınıza verebileceğiniz emirlerin bir limiti yok. Burada bahsedemeyecek kadar fazlalar.

45 günlük deneme sürümü ile uygulamaya bir şans vermek için web sitesini ziyaret edin: http://folivora.ai/

Remote Mouse

Cep telefonu veya tabletinizi, kablosuz fare ve klavye setine dönüştürmekle kalmıyor, Mac’inizin Dock’undaki uygulamalara da kısayoldan erişebiliyor. Uygulamayı bir kez açıyorsunuz ve mobil cihazınıza da kontrolcüyü kuruyorsunuz, sonra arkanıza yaslanıyorsunuz, hepsi bu.

Uygulamalar özelinde de çeşitli kısayollara erişebiliyorsunuz. Mesela tarayıcıya girdiğinizde, yer imleriniz elinizin altında oluyor.

Sesle yazma, uzaktan bilgisayarın sesini kontrol etme, herhangi bir yüzeye koymadan havadan fare imlecini oynatma özellikleri gibi çeşitli kolaylıkları bulunuyor.

Bu uygulama hem ücretsiz, hem ücretli. Ücretsiz kullanırken, kısıtlı bazı özelliklere erişiminiz oluyor ama bununla da yetinmek isteyebilirsiniz, denemekte fayda var. Ücretli versiyonu almazsanız, uygulamayı her açtığınızda bir kereye mahsus kendi reklam görseline maruz kalıyorsunuz.

Uygulamayı kuramadığınız cihaz neredeyse yok, çoklu platform desteği sunuyor. (Kontrolcüyü Android telefonlarınıza da kurabiliyorsunuz bu arada.)

İndirip denemek veya satın almak isterseniz web sitesi: http://www.remotemouse.net/

Scroll Reverser

Standart fare kullanıyorsanız bu uygulamaya ihtiyacınız olacak. Mac’e yeni geçtiyseniz eksikliğini hissetmişsinizdir mutlaka. Farenizin doğal (görece ama alışılagelmiş senaryodaki gibi) davranmasını istiyorsanız bu uygulamayı ücretsiz olarak indirip kuruyorsunuz ve tercihlerinizi belirliyorsunuz. Mac OS’in kendi touchpad ve fare ayarları ile çakışmamasına özen gösterip uygulamayı unutuyorsunuz.

Şuradan indirin: http://pilotmoon.com/scrollreverser/


Uygulamaların üçünü de kurduktan sonra “bilgisayar yeniden başlatıldığında açılsın” seçeneklerini işaretleyerek kullanmaya başlayın, bazısı kendiliğinden başlamıyor, önce seçmeniz gerekebiliyor.

Üçünü de yıllardır kullanıyorum ve çok memnunum. En son dün yeni MacBook Pro’ya geçtiğimde de kurdum, bu vazgeçilemez uygulamaları neden  internetle de paylaşmıyorum diye düşündüm. İşte şimdi buradayız. 😄

6.3.19 tarihinde blog.numancebi.com adresinde yayımlanmış olan "Mac OS Deneyiminizi Olumlu Yönde Etkileyecek 3 Yararlı Uygulama" başlıklı bu yazı izinsiz kopyalanamaz, kaynak belirtilmeksizin alıntılanamaz. Gerektiği durumda lütfen e-posta ile izin isteyiniz. Hassasiyetiniz icin teşekkür ederim. Web ve uygulama arayüz tasarımı, UX danışmanlığı veya başka bir tasarımsal ihtiyacınız varsa kişisel siteme göz atın.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak.