Lost’un ilk sezonunun üçüncü bölümünün final sahnesi

20 Aralık 2020
Dizi, Müzik

Lost’u oynadığı dönem her hafta yeni bir bölümünü bekleye bekleye izleyen biri olarak en etkilendiğim sahnelerinden biri olan 1. sezonunun Tubala Rasa adlı 3. bölümünün son sahnesini arada açar izlerim YouTube’dan. Tarifi zor hisler uyandırıyor bende. Diziden bağımsız olarak ayrı bir sanat eseri olarak bakıyorum bu sahneye.

6 Ekim 2004’te yayınlanan bölümün yazarı Damon Lindelof, yönetmeni Jack Bender’mış. Kate Austen karakteri merkezli bir bölüm bu ama final sahnesinde doğrudan öyle bir yönelim var diyemeyiz. Daha çok sempatik karakter Hugo “Hurley” Reyes’in gözünden yaşıyoruz bu sahneyi. Onun kulaklığında çalan bir şarkıyı duyuyor olmamızın etkisi çok yüksek tabi.

Sahneyi izleyelim

Dizinin başlangıcından beri ilk kez tüm karakterlerin gözlerinin içine bakıyoruz aslında, gerçek anlamda. O nedenle çok seviyorum bu kesiti. Şarkının güzelliği de su götürmez bir gerçek elbette, hakkını yemeyelim.

Şarkının ham hali

Araya dizi ses düzenlemesi karışmadan düzgünce dinlemek isterseniz…

Gelelim benim bu gönderiyi yazma nedenime

Az önce Tidal’deki popüler Decaf oynatma listesi rastgele çalıyorken arada bu şarkıya denk geldim. Taylor Switf’in “invisible string” adlı parçası başlı başına güzel, dingin bir şarkı ama onun benim dikkatimi çekmesine neden olan bu özellikleri değil arkaplanda çalan tonun tanıdık gelişiydi. Üzerine çok düşünmem gerekmeden fark ettim tabi, “Wash Away” sample’ı kullanmış gibiydiler.

Kimin fikri bilmiyorum ama yakışmış, bunu da beğendim haliyle. Telifini vermişlerdir inşallah. 🙂

20.12.20 tarihinde blog.numancebi.com adresinde yayımlanmış olan "Lost’un ilk sezonunun üçüncü bölümünün final sahnesi" başlıklı bu yazı izinsiz kopyalanamaz, kaynak belirtilmeksizin alıntılanamaz. Gerektiği durumda lütfen e-posta ile izin isteyiniz. Hassasiyetiniz icin teşekkür ederim. Web ve uygulama arayüz tasarımı, UX danışmanlığı veya başka bir tasarımsal ihtiyacınız varsa kişisel siteme göz atın.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak.