Karantina döneminde Instagram hesabımı neden kapattım?

29 Nisan 2020
Kişisel

Bu, fazla kişisel bir iç döküş. Tabii ki Instagram hesabımı kapatmış olmam kimsenin umrunda değil ama -aslında biraz da- kendime not olarak, nedenini buraya girmek istiyorum.

COVID-19 gündeme geldiğinden beri, evde kal kampanyaları ile başlayan “canlı yayın” furyası, iyice kontrolden çıktı. Tüm az ünlüler ve ünlüler, neredeyse her gün canlı yayın açmaya başladı. Genellikle Instagram’dan. Bundan şikayetçi değilim tabi ama… Ama’sı var.

Mart ayının ortasından beri remote çalışmaya başladık, ofisin nasıl göründüğünü unuttum diyebiliriz ve o zamandan beri 1,5 aydır haftada en fazla bir kez evden çıkıyorum. Alışveriş için.

Hal böyle olunca, evde geçirilen saat günde ortalama 24 saate çıkmışken, izlediğim filmden, pişirdiğim yemeğe kadar, her şeyi çok gereksiz ayrıntılarıyla Instagram hikayelerimde paylaşmaya başladığımı fark ettim.

Bunu daha önce zamana yayılmışken çok rahatsız edici bulmazdım ama dönemsel bir artış olunca bu mesele bana -daha hafif bir tabir yok- çok aptalca gelmeye başladı. Takip ettiğim hemen hemen herkes de aynı şekilde paylaşımlar yapmaya başlayınca hem kendimi durdurmanın, hem de diğerlerinin paylaşımlarından uzaklaşmanın tek bir yolu vardı.

Hesabımı dondurmak…

Instagram hesabımı (@numancebi) geçen hafta dondurdum ama tamamen kopamadığım için sadece takip etmek için bir yedek hesap açtım. Bu hesap ile sadece çevrimiçi etkinlikler ve bazı vakit geçirmelik komik sayfayı takibe almıştım sonra ondan da vazgeçtim.

Bu süreçte fark ettim ki cebi+numan ve numan+cebi keywordlerini içeren (adında veya kullanıcı adında) bir sürü hesap alınmış daha önce. Çoğu avatarsız, kimliksiz fake hesap. Nedenini merak etsem de tarihe not olarak burada dursun, belki feragat gerekir günün birinde, başımıza iş almayalım. 😄 Ben gibi davranıp daha önce bazı sosyal ağlarda insanlara yazanlar olmuştu. Hatta en garibi, sonradan bir soru-cevap platformu olduğunu öğrendiğim connected2.me diye bir sitede biri profil açmıştı yıllar önce benim adım ve fotoğrafımla, milletin sorularını cevaplayıp, iletişim kuruyordu. Orada iletişime geçtiği kişilerden biri Twitter’dan bana durumu haber verince şikayet ile kapattırmıştım. Ne tür haltlar karıştırdığını öğrenmek için mesajlaşma geçmişini de talep ettim ama onu vermediler. Şansımı denedim… (Bkz. Aşağıdaki ekran görüntüsü)

İşte O Ekran Görüntüsü

Instagram’da daha önce adım ve fotoğrafım olmasa da çalışmalarımı ve özgeçmişimi yayınladığım “web sitemi” kendi web sitesiymiş gibi kullanan biri olmuştu. Bu kadar saçmasını görmemiştim daha önce. Özelden bana yazıp, web site adresimi kendi adresiymiş gibi yayabilir mi diye izin istediğinde fark etmiştim bu kişiyi, kendi kendini ihbar etti ilginç bir şekilde.

Neyse konudan saptık. İşin özü, Instagram hesabımı tekrar ne zaman aktifleştiririm ya da aktifleştirir miyim bilmiyorum ama nedeni bu. Hesabımı tamamen silmeme sebebim de ikinci kısımda anlattığım şey.

29.4.20 tarihinde blog.numancebi.com adresinde yayımlanmış olan "Karantina döneminde Instagram hesabımı neden kapattım?" başlıklı bu yazı izinsiz kopyalanamaz, kaynak belirtilmeksizin alıntılanamaz. Gerektiği durumda lütfen e-posta ile izin isteyiniz. Hassasiyetiniz icin teşekkür ederim. Web ve uygulama arayüz tasarımı, UX danışmanlığı veya başka bir tasarımsal ihtiyacınız varsa kişisel siteme göz atın.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak.