Kapatılmasının üzerinden yıllar geçse de unutulamayanlar: FFFFOUND, StumleUpon, FriendFeed

2 Temmuz 2020
İnternet

Bu yazıda değineceğim web sitelerini hemem hemen her gün ziyaret edip faydalanırdım. Hiçbirinin alternatifi çıkmadı, benzeri bile yok. Özlüyoruz… Herhangi birinin alternatifini çıkaran the next big thing olur webde. Çünkü anlamsızca hepsi çok aktif kullanılırken kapatıldı. Hadi FriendFeed’in kapanma sebebi biraz farklı diyelim ama diğer ikisinin kapatılmasının hiçbir anlamlı nedeni yoktu.

FFFFOUND

FFFFOUND! kayıtlı kullanıcıların internette var olan görüntüleri paylaşmasına ve diğer görüntülerin kişiselleştirilmiş önerilerine erişmesine olanak tanıyan bir sosyal yer imi web sitesiydi. Kayıtlı olmayan kullanıcılar bu yayınları ve ilgili önerileri görebiliyordu; kayıt davetiye ile mümkündü. Orta dönem üyelerinden biriydim.

StumleUpon

StumbleUpon, kullanıcılarına yeni siteler keşfetme ve bu siteleri oylama imkanı sunan bir web sitesi ve tarayıcı eklentisiydi. Web sayfaları kullanıcılar tarafından tarayıcıya kurulan araç çubuğu vasıtasıyla da oylanabiliyordu. Mix diye bambaşka içerikli berbat bir siteye yönlendirilerek yok edildi.

FriendFeed

FriendFeed, Ekim 2007’de kurulan gerçek zamanlı haberleşme ve paylaşım sitesiydi. Kullanıcıların, İnternette üye oldukları bloglar, arkadaşlık siteleri, fotoğraf siteleri, imleme siteleri gibi pek çok kaynaktaki aktivitelerini arkadaşlarıyla paylaşmaları ve yorumlamalarını sağlayan yeni nesil bir sosyal ağdı. Facebook tarafından satın alındıktan sonra yıllarca geliştirme yapılmadı ve nihayetinde fişi çekildi. Bugün sektörden tanıdığım birçok insanı ilk kez bu platformda görmüşümdür.

2.7.20 tarihinde blog.numancebi.com adresinde yayımlanmış olan "Kapatılmasının üzerinden yıllar geçse de unutulamayanlar: FFFFOUND, StumleUpon, FriendFeed" başlıklı bu yazı izinsiz kopyalanamaz, kaynak belirtilmeksizin alıntılanamaz. Gerektiği durumda lütfen e-posta ile izin isteyiniz. Hassasiyetiniz icin teşekkür ederim. Web ve uygulama arayüz tasarımı, UX danışmanlığı veya başka bir tasarımsal ihtiyacınız varsa kişisel siteme göz atın.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak.