İnternet reklamlarını tek bir yerden tüm cihazlar için kökünden kapatmanın en kolay yolu

22 Kasım 2020
İnternet

Bir süredir kullandığım; hızından ve reklam engelleme performansından çok memnun olduğum bir DNS’den bahsetmek istedim. Eminim benim gibi reklamlardan bıkan çok insan var, 1-2 tanesi bile bu yazıya denk gelse kâfi, böyle hayır işlerini yaymak lazım diye düşünüyorum. 😁

Tadında tanıtımlara ben de sıcak bakıyorum, illa ki ücretsiz içerik ölçülüyse reklamlı olabilir ama özellikle alışveriş sitelerinin her ay uydurduğu “x günü, y haftası” kampanyaları için bütçeyi ağlatmasıyla kantarın topuzu kaçıyor. O nedenle bunun etik tartışmasına girmeyeceğim, engellemek istemeyen yine normal, bildiği gibi kullanmaya devam etsin.

AdGuard DNS ile modem arayüzünüze tanımladığınız DNS adresleri sayesinde, modeme bağlı olan tüm cihazlarınızı tek seferde, kalıcı olarak reklamlardan arındırmış oluyorsunuz.

Cep telefonu, televizyon, bilgisayar, tablet vb. tüm cihazlara gelen reklam isteklerini -mobil oyunlarda bile- kaynağından (sunucu adresi bloklanarak) engellediği için hiç karşınıza da çıkmıyor. İstek cihaza düşmediği için diğer reklam engelleyicilerden farklı olarak veri israfı da olmuyor, böylece sayfalar normalde olduğundan daha hızlı yükleniyor. Bağımsız bazı oyun yapımcılarının oyunlarında (mesela Fancade) hücresel veri üzerinden oynayıp (bazen) video reklamlara izin veriyorum kazansınlar diye.

Bazı istisnalar var. Örneğin YouTube TV uygulaması ve YouTube mobil uygulamasında, reklam sunucusu ile videoların barındırıldığı sunucu aynı olduğu için bunu engelleyemiyor, bilginize. (Tarayıcıda engelleyebiliyor.)

Yönergelere ve DNS adreslerine bu bağlantıdan ulaşabilirsiniz.


Kapak fotoğrafı: Cloudflare.com

22.11.20 tarihinde blog.numancebi.com adresinde yayımlanmış olan "İnternet reklamlarını tek bir yerden tüm cihazlar için kökünden kapatmanın en kolay yolu" başlıklı bu yazı izinsiz kopyalanamaz, kaynak belirtilmeksizin alıntılanamaz. Gerektiği durumda lütfen e-posta ile izin isteyiniz. Hassasiyetiniz icin teşekkür ederim. Web ve uygulama arayüz tasarımı, UX danışmanlığı veya başka bir tasarımsal ihtiyacınız varsa kişisel siteme göz atın.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.