Herkesin internete bağlı olduğu bir dünya için çalışan insanlar ve Internet.org projesi

27 Ağustos 2013
İnternet, Teknoloji

Bugün yalnızca 2.7 milyar insan internete erişebiliyor. Dünya nüfusunun geri kalan 3′te 2′si ya internetten habersiz ya da internet erişim imkanı yok.

Önde gelen birkaç internet ve teknoloji devi (Şimdilik; Ericsson, Mediatek, Opera, Samsung, Facebook, Nokia, Qualcomm) bir araya gelerek, mümkün olan en çok sayıda insana internet erişim imkanı sağlamak için kolları sıvamış vaziyette. Internet.org adresinde yayın yapmakta olan organizasyonun hedefi çok açık. Aşağıdan tanıtım videosunu izleyebilirsiniz. (Türkçe altyazı seçeneği mevcut.)

Internet.org, dünya nüfusunun internete erişemeyen üçte ikisine internet erişimi sağlamak için birlikte çalışan teknoloji liderleri, kar amacı gütmeyen kuruluşlar, yerel topluluklar ve uzmanlar arasındaki küresel bir ortaklık.

Araçlarını, kaynaklarını ve en iyi uygulamalarını paylaşan Internet.org ortakları üç ana alanda çözümler aramakta: Satın alınabilirlik, etkinlik, iş modelleri.

Kimsenin internet ile gıda veya ilaç arasında seçim yapmak zorunda kalmaması için internet fiyatlarının makul seviyelere çekilmesi veya satın alınabilir düzeyde tutulması amaçlanıyor. Organizasyon dahilindeki ortaklar veri ulaştırma maliyetini azaltan ve yetersiz hizmet alan topluluklarda internet erişimini genişletmeye yardımcı olacak teknolojiyi geliştirmek için güçlerini birleştirecek. Ortaklar veri aktarımı için, basit bir web sayfası dahi olsa, veri sıkıştırma imkanlarını geliştirmek, veri ağlarını ve hizmetlerini daha etkili hale getirmek için gerekli araç ve yazılıma yatırım yapacaklar. İnsanları internete bağlamak, daimi yeniliği beraberinde getirecek ve zorlu bir süreç olacak. Geliştiriciler ve telekomünikasyon şirketleri bu doğrultuda iş modelleri geliştirecek.

Mark Zuckerberg ile yapılan aşağıdaki ilgili söyleşiyi izleyin. Mark, tüm dünyayı çevrimiçi hale getirmeyi hedefliyor. Hedefe nasıl ulaşmayı planladıkları hakkında bilgiler veriyor.

“Dünyadaki her bir kişinin internete erişebilmesini sağlamak bir şirketin, grubun veya ülkenin tek başına çözemeyeceği kadar büyük ve önemli bir hedeftir. Internet.org’un ortakları bağlantılı bir dünyanın gücüne inandıklarından bu zorlu hedefe ulaşmak için bir araya geldi.”

Gelişmeleri organizasyonun FacebookTwitter ve Google+ kanallarından takip edebilirsiniz.

1 saat internetiniz kesildiğinde veya ona bile gerek yok, 3G çekmediği için sayfaları dolaşırken zorluk yaşadığınızda nasıl sinirlendiğinizi düşünün. Dünyanın 3′te 2′si için bu bile hayal. Nette kalın.

27.8.13 tarihinde blog.numancebi.com adresinde yayımlanmış olan "Herkesin internete bağlı olduğu bir dünya için çalışan insanlar ve Internet.org projesi" başlıklı bu yazı izinsiz kopyalanamaz, kaynak belirtilmeksizin alıntılanamaz. Gerektiği durumda lütfen e-posta ile izin isteyiniz. Hassasiyetiniz icin teşekkür ederim. Web ve uygulama arayüz tasarımı, UX danışmanlığı veya başka bir tasarımsal ihtiyacınız varsa kişisel siteme göz atın.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

Gülşah diyor ki:

“Watching the detectives “adlı bir film var .Filmde tam bir film tutkunu Neil bütün hayatını filmin içindeymişcesine yaşıyor ve tüm hayatı Violet ( LUCY LUİ ) ile karşılaşması ile değişiyor ki sebebi aşk değil .Asıl neden Violet ‘in Neil’e film ile hayat arasındaki o garip çizgiyi gösterip ona hayattaki en güzel filmleri yaşatması .Herkesin internete bağlı olduğu bir dünya adlı başlığa yorum yaptım sadece konuya değil Mr Numan size bir yazınızın altına yaptığım yorumda teknolojiyi nasıl bu kadar seviyorsunuz demiştim 21 yaşımda ve üniversiteye giden biri olarak bilemiyorum gecem gündüzüm izlenen filmler internet vs olmazdı heralde ki değil sadece filmdeki gibi asıl hayatı unutmak gibi geliyor bana ne kadar çizgi roman düşkünü olsamda :)olumsuz bir şey dile getirdiysem affola :)

Gülşah diyor ki:

Pardon LUCY LİU bildiğim halde karıştırdım affola:)

Gülşah diyor ki:

Umarım bu filmi izlersiniz :) tabi bu mesajları olurda bir ihtimal görüp okursanız : )