“Her medeniyet, barbarlığa sadece üç öğün uzaklıktadır”

3 Mart 2021
Felsefe, Sağlık

Başlıktaki söz bana ait değil ama bütününe bakınca hak verdiğim bir söz oldu. Yuval Noah Harari‘nin Financial Times‘daki makalesinden bir cümle.

O da “denir” diye vermiş sözü. Sapiens‘ten beri yazarın her denk geldiğim yazısında mutlaka vurucu bir cümle ile karşılaşıyorum. “Lessons from a year of Covid” | “Covid’le Geçen Bir Yıldan Dersler” başlıklı yazısında da başlıktaki sözdü bu.

© Rafael Heygster/Helena Manhartsberger

Sözün geçtiği paragrafı kopyalıyorum ki daha anlaşılır olsun.

“Covid yılı aynı zamanda birçok düşük ücretli mesleğin insan uygarlığını sürdürmede oynadığı hayati rolü vurguladı: hemşireler, temizlik işçileri, kamyon şoförleri, kasiyerler, teslimat görevlileri. Her medeniyetin barbarlığa sadece üç öğün uzaklıkta olduğu sık sık söylenir. 2020’de teslimat yapanlar, medeniyeti bir arada tutan ince kırmızı çizgiydi ve fiziksel dünya için can damarlarımız haline geldiler.” – daktilo1984 çevirisi

Koronavirüs’ün dünyamız üzerindeki etkilerine dair bu yazıyı okurken, yeni bir kitabının ön sözünü okur gibi hissettim, sizin de okumanızı öneririm. Orijinali burada, Türkçe çevirisi burada.

3.3.21 tarihinde blog.numancebi.com adresinde yayımlanmış olan "“Her medeniyet, barbarlığa sadece üç öğün uzaklıktadır”" başlıklı bu yazı izinsiz kopyalanamaz, kaynak belirtilmeksizin alıntılanamaz. Gerektiği durumda lütfen e-posta ile izin isteyiniz. Hassasiyetiniz icin teşekkür ederim. Web ve uygulama arayüz tasarımı, UX danışmanlığı veya başka bir tasarımsal ihtiyacınız varsa kişisel siteme göz atın.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak.