Gezemediğim için gezi belgesellerine düştüm: Tavsiyelerim

28 Aralık 2020
Belgesel, Dizi, Seyahat

Malum epeydir dünyanın içinde bulunduğu halden ötürü evden bile çıkamıyoruz. Hal böyle olunca, gezi belgeselleri ile nefsimizi köreltiyoruz. Bu yazıda, son dönemde izlediğim ve beğendiğim (bazısını az beğendiğim) gezi belgesellerine yer vereceğim. (Açıklamalar yayıncıdan kopyalandı.)


beIN Connect’teki belgeseller

Yazının ilk bölümündeki tüm belgeselleri beIN Connect uygulamasında bulabilirsiniz. Muhtemelen tamamı İZ TV için çekilmiş olan bu belgesellerin çoğu oldukça kaliteli ve seyri keyifli. (Birkaçı biraz eski.) Bu listedekilerin çoğu 10 bölüm civarı mini seriler. 79 ve 93 bölüm olan da var. Buradaki belgesellerin hepsinin tüm bölümlerini izledim (aşağı yukarı 250 bölüm sanırım), pişman değilim. :)


Erkan Can ve Güven Kıraç ile

Erkan Can ve Güven Kıraç, Selanik’ten Lizbon’a, Budapeşte’den Saraybosna’ya daha bir çok yeri eğlenerek geziyor ve en çok merak edilen yerleri izleyiciye sunuyorlar.


Erkan Can ve Güven Kıraç Karavanda

Usta oyuncular Erkan Can ve Güven Kıraç, pandemi sürecinde güvenli seyahat edebilmenin çözümünü karavan yolculuğunda buluyor.İstanbul’dan başlayan yolculuk süresince Türkiye’nin tatil beldelerini keşfe çıkan ikiliye her bölümde birbirinden ünlü isimler eşlik ediyor.


Seferi
Oyuncu Bülent Şakrak, Anadolu’nun zengin kültürünü ve eşsiz coğrafyasını keşfe çıkıyor.Her bölümde ayrı bir rotayı keşfederken yörenin insanlarını da programında konuk ediyor.


Doğada Kal

Doğayı keşfetmenin merakı, yeni yerler görmek ve yeni hikayeler yaşamanın heyecanı… Şehirden uzaklaşıp doğada daha çok vakit geçirmek isteyenler için kamp hayatının bütün detayları sizler için anlatılıyor.


9 Sıcak Nokta

9 sıcak nokta, 9 tanıdık sima: Erkan Can’dan Pelin Batu’ya, Uğur Polat’tan Şevval Sam’a, 9 tanınmış yüz, koruma altına alınan 9 sıcak noktaya gidiyor. Doğal Hayatı koruma Derneği ile Çevre ve Orman Bakanlığı’nın, biyoçeşitlilik kriterlerine göre belirlediği Küre Dağları, İstanbul Ormanları, İbradı-Akseki Ormanları, Karçal Dağları, Amanos Dağları, Babadağ, Yenice Ormanları, Datça Yarımadası-Bozburun ve Fırtına Vadisi, doğaya duyarlılığıyla tanınan sanatçılar eşliğinde keşfediliyor.


Limonata

Ayhan Sicimoğlu, dünyadaki ve Türkiye’deki birbirinden renkli ve farklı coğrafyaları, ilginç yaşamları Limonata programı ile ekranlara getiriyor. Diğerlerinden farklı olarak bölüm sayısı oldukça fazla. Şu ana kadar yayımlanan 79 bölümün tamamını izledim. Devam ederse (edecek gibi görünüyor), seve seve biz de devam tabi. “Hastasıyız!”


Renkler

Türkiye ve dünyadan keyifli mekanları, ilginç konu ve konukları ile Ayhan Sicimoğlu ekranlarda…Türk ve dünya mutfaklarından tatları, enfes müzikleri, tarihi ve kültürel zenginlikleri, engin denizlerin altını ve üstünü kısacası hayatın tüm renklerini, vurmalı çalgılar ustası Ayhan Sicimoğlu’nun kendine özgü bakış açısı ile keşfedeceksiniz. (93 bölüm, bazısı ilgimi çekmediği için atladım, itiraf edeyim. Limonata’dan önce çekilen bu seri daha az gezi, daha çok yemek üzerine sanki.)


Aydın Boysan’ın İstanbul’u

Boysan, uzun yıllar icra ettiği mimarlık mesleğinin getirdiği birikim ve doğma büyüme İstanbullu olmanın verdiği yaşanmışlıklarla…Yıllardır bir düşün adamı olarak şehre dair gözlemlerini, uyarılarını, sitemlerini dile getirdi. Şimdi de semt semt İstanbul’u anlatarak bize bilmediğimiz geçmişi hatırlatıyor. Çünkü o, yaşayan İstanbul.


Farklı Rotalar

Daha önce hiç gidilmeyen coğrafyalarda, bu bölgelerde hiç bulunmamış ünlü oyuncuların anlatımıyla gezmeye ne dersiniz? Yeni rotalar sevdiğiniz isimlerle keşfediliyor.


Başka Hayat Mümkün

Sebepleri farklı olsa da ortak noktası yeni bir yaşam kurma isteğiydi. Nasıl karar verdiler? Neden gitmek istediler? Gitmeyi nasıl başardılar? Mutlular mı?Aradıklarını buldular mı? Başka bir Hayat Gerçekten Mümkün mü?Başaran insanların zorlu hikayeleri… Şimdilik 2. sezon 4. bölüme kadar yayımlanmış (bitirdik tabi), devam edecek gibi görünüyor.


İstikamet Ege

Her bölümde Ege’nin farklı bir noktasını ziyaret eden İstikamet Ege,ünlü konukları ve alanının uzmanları eşliğinde bölgenin kültürel ve gastronomik değerlerini keşfediyor


YouTube’dan bir tavsiye

Mesela Dedik

Güven Kıraç ve Erkan Can’ın YouTube serisi. beIN Connect’teki tatta bir serileri var burada. Oldukça güzel.


Daha fazlası için seyahat kategorisindeki yazılara gözatın.

28.12.20 tarihinde blog.numancebi.com adresinde yayımlanmış olan "Gezemediğim için gezi belgesellerine düştüm: Tavsiyelerim" başlıklı bu yazı izinsiz kopyalanamaz, kaynak belirtilmeksizin alıntılanamaz. Gerektiği durumda lütfen e-posta ile izin isteyiniz. Hassasiyetiniz icin teşekkür ederim. Web ve uygulama arayüz tasarımı, UX danışmanlığı veya başka bir tasarımsal ihtiyacınız varsa kişisel siteme göz atın.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak.