FriendFeed: Yeni nesil, RSS üzerine kurulu sosyal ağ

8 Haziran 2008
İnternet

Haber kaynaklarını takip etmekte zorlanıyor musunuz? İnternette, yorucu derecede, haddinden fazla mı sosyalsiniz? Özellikle RSS kullanımının arttığı günümüzde bunu işkence olmaktan çıkarıp, bir eğlenceye dönüştürmek ve zamandan kazanmak, üstelik ilginizi çekebilecek bir çok ekstra bilgiye de aynı yolla ulaşmak mümkün. Gününün büyük kısmını internette geçirmek istemeyen kitlenin imdadına yetişen bu kurtarıcı hizmet neymiş, bir görelim.

FriendFeed, her gün düzenli olarak takip ettiğiniz web sitelerini (bloglar, haber siteleri, youtube, flickr, twitter vs.) tek bir merkezden takip etmenizi mümkün kılıyor.

Bunun yanı sıra, örneğin; kendi blogunuza yazdığınız bir yazı, flickr‘a eklediğiniz bir fotoğraf, youtube‘da yorum yaptığınız bir video, del.icio.us‘ta paylaştığınız bir link, digg‘de oyladığınız bir yazı veya twitter‘a girdiğiniz anlık iletileri arkadaşlarınızla paylaşmak istiyorsunuz. Bütün bu etkinliklerin linkini arkadaşınıza göndermek yerine FriendFeed‘den sizi subscribe etmesini istiyorsunuz, olay bitiyor. (Subscribe: Abone olmak/takibe almak.)

Arkadaşlarınızı bulmak ve rss beslemelerine abone olmak için Google, Yahoo ve Aol hesabınızı sisteme tanıtıp tüm arkadaşlarınızı taratabiliyor, friendfeed üyesi olanları listeleyebiliyor ve istediğinizi takibe alabiliyorsunuz.

Eski Google çalışanları tarafından, 2007 yılında geliştirilmeye başlanan FriendFeed, Şubat 2008′de beta sürümden çıktı ve tam manasıyla hizmete açıldı. Google Calendar ve Google Reader‘ın geliştirilmesinde başı çeken Kevin Fox, FriendFeed‘e en son katılan Google çalışanı oldu. Aynı zamanda Gmail‘i bugün kullandığımız hale getiren de Kevin Fox‘tur.

FriendFeed‘den dış dünyayı takip ederken boş durmuyoruz, rooms (odalar) özelliğiyle, facebook‘tan aşina olduğumuz gruplar ya da forumlardan bildiğimiz başlıklar misali konu bazlı küçük odalar açıp topluluğumuzu oluşturabiliyoruz. (Tavsiye bir popüler oda: “Türkçe”)

Ayrıca FriendFeed, API ile üçüncü parti uygulama geliştirilmesine de imkan veriyormuş. Bu da yetmezmiş gibi kaynak kodundaki değişiklikleri tüm kullanıcıları ile paylaştığı changelog isimli bir blog açmış. Hadi hayırlısı diyor ve yazımı sonlandırıyorum.

Benim feed’im: FriendFeed [Bağlantı Kırık]

Ekstra: Şu sıralar Facebook’ta da henüz gelişmekte olan benzer bir hizmet kullanıma sunulmuş durumda.

8.6.08 tarihinde blog.numancebi.com adresinde yayımlanmış olan "FriendFeed: Yeni nesil, RSS üzerine kurulu sosyal ağ" başlıklı bu yazı izinsiz kopyalanamaz, kaynak belirtilmeksizin alıntılanamaz. Gerektiği durumda lütfen e-posta ile izin isteyiniz. Hassasiyetiniz icin teşekkür ederim. Web ve uygulama arayüz tasarımı, UX danışmanlığı veya başka bir tasarımsal ihtiyacınız varsa kişisel siteme göz atın.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak.