Evde spor yaparak 3 ayda 15+ kilo verdim: Programım ve sürecin özeti

15 Aralık 2013
Kişisel, Spor

Okurlar arasından ihtiyacı olanları şevklendirir ümidiyle böyle bir yazı yazmak istedim. Bu yazı, antrenman notlarım, öğrendiklerim-tavsiyelerim ve soru-cevap olmak üzere 3 bölümden oluşacak.

Başlıktan anlayacağınız üzere 3 ayda 15 kilonun üzerinde kaybederek daha makul bir dış görünüşe kavuştum, göbeğim indi vs. Dış görünüşten daha da önemlisi bundan yaklaşık 4 ay kadar önce sağlığım ile ilgili ciddi ciddi endişelenir hale gelmiştim. Yoğun iş temposu sebebiyle spor salonuna kaydolmak ve belirli günler salona gidip spor yapma fikri bana çok zor geliyordu, bunu yapamayacağımı biliyordum. Evimin konforunda neler yapabilirim diye araştırırken bir takım başarı hikayeleri ve öncesi-sonrası görüntülerini izlerken buldum kendimi.

Kısa bir araştırmanın ve ölçümlerin (vücut yağ oranı, kas oranı, artıları eksileri) ardından sıkı bir diyete ve P90X Workout programına başladım. P90X, Tony Horton önderliğinde hazırlanan ve sunulan bir video programı. Aşağıdan örnek videoyu seyredebilirsiniz.

Videoda gördüğünüz ortamı evde oluşturdum diyebilirim. Tony Horton, hayatım boyunca gördüğüm en pozitif enerjili insanlardan biri. 55 yaşında ancak yaşını hiç göstermiyor, vücudunu ve enerjisini P90X serisinin pazarlamasında da çok akıllıca kullandığını söylemem gerek.

3 ay boyunca vücudumun çalıştırdığım bölgeleri ve P90X antrenman programının içeriği aşağıda.

Ab Ripper X (Karın Sökücü)
Back & Biceps (Sırt ve Üst Kollar)
Cardio X (Kardiyo)
Chest & Back (Göğüs ve Sırt)
Chest, Shoulders and Triceps (Göğüs, Kollar ve Arka Kol)
Core Synergistics (Sinerjik Karın)
Kenpo X (Kenpo Dövüş Sanatı)
Legs & Back (Bacaklar ve Sırt)
Plyometrics (Zıplama)
Shoulders & Arms (Omuzlar ve Kollar)
X-Strech (Vücut Esnetme)
Yoga X (Ekstrem Yoga)

Bu süre boyunca önemli kırılma noktalarını kenara not ettim. Okuyacağınız yazı bu sürecin bir özeti mahiyetinde.

1 Eylül 2013 tarihinde not almaya başladım, bunları zaman zaman EkşiSözlük’teki ilgili başlığa da yazmıştım ama bir araya getirip burada yayınlamamın daha doğru olacağını düşünüyorum.

Başlarken yağ oranımı ölçtürdüm, %24,4‘e çıkmış. (Korkunç!)

P90X Antrenman Notlarım

“Yarın başlayacağım. Faydası var mıymış yok muymuş göreceğiz. Gerekli tüm spor aletlerini edindim, besin stoğunu yaptım ve yarını bekliyorum.” demiş ve “öncesi” fotoğrafları da çekip, tüm hazırlıkları tamamlamıştım 1 Eylül’de.

1. Gün (2 Eylül):

Yarım saatlik chest & back çalışması sonucu bayılacak gibi oldum, kusma hissi vardı ama direndim. Vücudum çekildi, karıncalanma ve kas kasılması hat safhadaydı. Abartmıyorum, desteksiz yürüyemez hale geldim, felç geçiriyorum sandım. Yarım saat ile bırakmak zorunda kaldım. Ab ripper‘a (karın egzersizi) bulaşsam ölmüştüm herhalde oracıkta. Garip bir pozisyonda biraz hareketsiz kaldıktan sonra epey azaldı. Bu beni epey korkutsa da devam etmeye kararlıydım. Sonraki günler (başlangıç aşamasında olduğum için) bu kadar zorlamamaya karar verdim.

2. Gün:

En zor bölüm denilen plyometrics‘i bitirdim. Son 20 dakikayı -soğuma hareketleri hariç- dün olanlar sebebiyle atladım, 35 dk. kadar çalıştım diyebiliriz. Şu an ağrı, sızı ve ilk gün yaşadığım olumsuzlukların hiçbirinden eser yok. Spordan bir süre önce aşağıdaki Vine videosundaki yemeği yapmıştım (Vine kapandığı için video uçtu), kendime şaşırıyorum bazen. Sözlük üzerinden özel mesaj ile desteğini ve tavsiyelerini eksik etmeyenler motivasyonumu epey yükseltti bu süreçte.

6. Gün:

İlk hafta yarın bitiyor, şu ana kadar bazı günler çok yoğun da olsam programı aksatmadan geldim. Önümüzdeki 3 gün 2 gece seyahatte olacağım. Yarınki x stech ve Pazartesi günü çalışacağım chest&back + ab ripper videolarını iPad’e attım, direnç bandını da yanıma alıyorum ama fırsat bulabilecek miyim bakalım, ev dışında spor yapmak zor gelebilir ama deneyeceğim. (Ekleme: Denedim, oldu.)

Beslenme konusunda doğru yolda olup olmadığımdan tam emin değilim. 1 hafta boyunca vücut değerlerimde gözle görülür bir değişiklik (kilo -hatta gram-, incelme vs.) olmadı.

14. Gün:

İkinci haftayı tamamladım. Henüz konuşmak için çok erken ama daha dinç hissettiğimi söyleyebilirim. Kilo kaybı yok denecek kadar az, o iş olmayacak sanırım ama yılmak yok aynen devam!

2. Ay Başlangıcı:

Bu akşam klasik programın ikinci ayına başlayacağım. İlk ay sonuçları şöyle; 6 kilo verdim, göbek 6 cm inceldi.

6. Hafta (11 Ekim):

İyi gidiyor, pes etmek yok, artık aynı şeyleri her akşam yapmak sıkıcı gelse de, en az bir buçuk saat ayırmak gerekse de devam ediyorum. 8 kilo verdim ve bu civarda seyrediyorum.

8. Hafta Ortası:

Dün “Optimum Gold Standard Whey Protein” sipariş ettim, bugün geldi, Whey desteği ile devam edeceğim. bu hafta bitince 2. ay da bitmiş olacak. Hız kesmeden devam.

2. Ay Sonu:

Göbek toplamda 12 cm inceldi ve 12 kilo verdim.

3. Ay İlk Hafta Sonu:

Bu hafta Insanity‘e (bir başka spor programı) geçiş yapacağım. Sanırım artık kilo veremiyorum, 12 kilo verdikten sonra oraya çakılı kaldım. Insanity’e başlama sebebim biraz da bu.

3. Ay (4. Haftası) Sonu:

Birer hafta P90X / Insanity şeklinde devam ediyorum (hybrit program değil). Son birkaç gündür diyete pek uymuyorum. Nugget, patates kızartması, pizza bile yedim, bol bol çikolata, abur cubur da cabası. Bu konuda epey suçlu hissediyorum. Can sıkıntısından kendimi yemeğe verdim sanırım. 15 kilodan birkaç yüz gram fazla vermiştim ama şu an 14 kilo eksik halimdeyim. Yarın P90X phase 3, week 3 ile devam edeceğim.

Bir Sonraki Hafta:

Bugün çok kötü bir şey yaptım. Anlatılmaz ama vakayı inceleyebilelim diye notunu düşmem gerek: 3 baklava (fıstık, ceviz, fıstık, oyşh…), 3 kurabiye (isimlerini bilmiyorum, farklı form ve tatlarda <3), su böreği, pilav, mis gibi domates çorbası, 20 tane falan sarma yedim (aklıma gelenler) diyet miyet hak getire. Bunlar bir günde oldu. Yoga var birazdan. P90X’in recovery week dahil 2 haftası kaldı, yani Aralık ayının ortasına kadar bu programa devam. Araya 2 hafta Insanity sıkıştırmıştım, yine fikir değiştirdim. Aralık’ın sonuna doğru kaldığım yerden devam edeceğim Insanity’e, çok böldük P90X’i gerek yok. 15 kilo eksilmiş halimdeyim şu an.

Final Haftası:

P90X programım sona erdi. Araya 2 hafta Insanity sıkıştırmıştım, onun için 2 hafta gecikmeli bitti ama bitti.

Öğrendiklerim ve Tavsiyelerim

Çok çileli bir süreç olsa da azmedince başaramayacağım bir şey olmadığını bir kez daha gördüm. Eğer sizin de yaşantınızı olumsuz etkileyen kilolarınız var ve bunlardan kurtulmak istiyorsanız şu detayı gözardı etmeyin: bu süreçte yediğime içtiğime gerçekten dikkat ettim (ufak tefek hileler yapmadım değil ama onlar olmadan da olmuyor), sürekli savsaklasaydım başaramazdım. Bundan eminim. İşten döndüğümde onun yorgunluğuyla sporumu yaptım, seyahatteysem yine sporumu yaptım, yer ve zaman gözetmeksizin programı aksatmadım. Eğer haftanın bir günü spor yapamadıysam, o haftanın dinlenme günü olan Pazar gününde mutlaka telafi ettim.

Bugün, 18 kilo vermiş halimle daha dinç hissediyorum. Yağ ve kas oranım daha sağlıklı düzeye geldi. Artık merdiven veya eğimli yol çıkarken nefes nefese kalmıyorum, olduk olmadık her yerde her zaman terlemiyorum. Hal böyle olunca da sporu bırakmayı düşünmüyorum. Sürekli yapmasam dahi ara verip birkaç ayda bir tekrar kontrollü ilerlemek için 1 ay düzenli spor yaparım diye tahmin ediyorum. Şimdilik Insanity‘nin 3. haftası ile devam edip önce onu bitirmeyi amaçlıyorum. ardından P90X2‘ye başlayacağım, onun DVD’lerini de edindim, programım geçtiğimiz 3 ay kadar sıkı olmayacak olsa da spora devam.

Başlarken hedefim 10 kilo vermekti; 3 ayda 15 kilo, 3 buçuk ayda 18 kilo verdim, şimdi hedef değiştirdim. Biraz vücut yapsam fena olmaz diyorum. Malum önümüz (baya önümüz ama) Yaz.

Soru-Cevap

Ekşisözlük ve Instagram üzerinden özel mesaj ile gelen, yanıtladığım bazı ortak, çok sorulan soruları buraya da eklemek istiyorum.

P290X antrenman programı ücretli midir?
Evet ama aramaya inanırsanız sağda solda videolarını bulursunuz. Tavsiye etmesem de var böyle bir şey.

Kilo vermek için önce Insanity mi, P90X mi?
Insanity. Çok daha hareketli bir program olduğu için kilo verecek olanlar önce bunu uygulayabilirler.

Kilom fena değil, vücut yapmak da istemiyorum sadece biraz karın sıkılaştırmam lazım, hangi program?
“Hip Hop Abs” işinizi görebilir. Bu program, yine Beachbody ekibine ait başka bir antrenman programı.

Ne tarz bir diyet?
Bu soru birkaç kez yöneltildi. Kısaca yanıtlamak gerekirse; P90X’in besin tavsiyelerine çok uyduğumu söyleyemem, dilden dile dolaşan sağlıklı beslenme önerilerini bilirsiniz. Üç beyazdan uzak durdum, sık (ara öğünlerle) ve sağlıklı beslendim, belli bir saatten sonra yiyecek tüketmemeye gayret ettim, ekstra pek bir şey yok.

Sabah kahvaltısı?
İlk 2 ay epey dikkat ediyordum kahvaltıya. Lor peyniri (her ne kadar tadı kötü de olsa) yiyordum, öğlene kadar tok tutsun diye 3-4 yumurta yiyordum. Ama şu sıralar hem o kadar sıkıcı değil, hem de hayli değişken. Gerçi bir süredir süt ve yulaf ezmesi veya mısır gevreği gibi atıştırmalıklarla geçiştiriyorum ama ana fikri anladınız bence.

P90X programını evde yapabilmek için gerekli başlangıç ekipmanları neler?
Ağırlık (dambıl) veya direnç lastiği. Mümkünse her ikisi, mümkün değilse öncelikle ağırlık. Barfiks ve şınav barları. Eğer oram buram ağrımasın derseniz yoga matı. Yumuşak bir halı varsa onun üstünde de olur.

Son Söz

Vakit ayırıp buraya kadar okuduysanız kilo verme konusunda ciddi düşünüyorsunuzdur bence. Tecrübelerinizi, başarı ve başarısızlık hikayelerinizi, endişelerinizi aşağıdaki yorum formu aracılığıyla benimle ve diğer okurlarla paylaşabilirsiniz. Geride bıraktığım spor programı ile ilgili sorularınız varsa da elimden geldiğince yanıtlamaya çalışırım.

Bu arada anlaşıldığı üzere profesyonel bir sporcu değilim; bunun uzmanı hiç değilim, sağlıklı yaşamaya çalışan, işi gücü farklı bir insanım. Bu yazıdan önce beni tanımıyorsanız neler yaptığımı web sitemden öğrenebilirsiniz.

Sağlıklı kalın.

Ekleme (Ocak 2017)

Yıllar sonra bu yazıya bir ekleme yapmak, son durumdan haberdar etmek istedim. 3-4 ay ara verip 1-2 ay spor yapa yapa devam ediyorum. Zaman zaman bilerek sukoyverip başlangıç kilomdan 6 kilo aşağıya kadar çıktım ama ortalama kilom ve şu anki kilom başlangıç kilomun 12-13 kilo aşağısı. Halimden memnunum ama bu yaza doğru tekrar başlangıç kilomun 15-16 kilo aşağısına inmeyi ve sabitlemeyi düşünüyorum. Bu döngü böyle devam eder muhtemelen. Kilo almak, vermekten daha zor bazen. Yemek güzel şey, bir de tatlıya zaafım var (random gülüş).

✨ Dikkat çeken gönderi: Yayımlandığı hafta 50.000+ görüntülenme aldı. 15.12.13 tarihinde blog.numancebi.com adresinde yayımlanmış olan "Evde spor yaparak 3 ayda 15+ kilo verdim: Programım ve sürecin özeti" başlıklı bu yazı izinsiz kopyalanamaz, kaynak belirtilmeksizin alıntılanamaz. Gerektiği durumda lütfen e-posta ile izin isteyiniz. Hassasiyetiniz icin teşekkür ederim. Web ve uygulama arayüz tasarımı, UX danışmanlığı veya başka bir tasarımsal ihtiyacınız varsa kişisel siteme göz atın.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak.

Anıl diyor ki:

Tebrikler… Bende yapıyorum p90x de bi sorum olcak; vücud kasların belirginleşti mi? yoksa sadece kilo mu verdin?

  Numan Çebi diyor ki:

  Anıl, teşekkürler. Kaslarda belirginleşme var elbette, kilo vermek istiyorsan Insanity programını öneririm öncelikli olarak.

Furkan diyor ki:

Protein tozu aldığın yerin linkini atabilir misin?

  Numan Çebi diyor ki:

  Furkan, protein7.com adresinden aldım. Optimum’un sitesinde yazdığına göre Türkiye’deki yetkili satıcısı bu.

Aslı diyor ki:

Ben de p90x ıle hayli kılo vermıstım,sürecin sancısını ve zorluğunu çok iyi biliyorum.Tebrık ederım canı gönülden

  Numan Çebi diyor ki:

  Aslı, teşekkürler. Seni de tebrik ederim.

Onur diyor ki:

1.82 Boy, 65 kiloyum. Evde P90X yapmadım ama gerekli ekipmanlar ile 2 ay kadar çalışarak çelimsiz vücudumu şekle soktum. Kollarımı ve omuzlarımı genişlettim fakat kilom hala 65. Nasıl kilo alabilirim, protein tozu önerirmisiniz kilo için?

  Numan Çebi diyor ki:

  Onur, bunu bana ilk soran değilsin. :) Daha öncekilere söylediğim gibi sana da bir diyetisyene görünmeni öneriyorum. Ben bir besin tavsiyesinde bulunsam yanlış yönlendirmiş olurum.

Safa TÜRKYILMAZ diyor ki:

Numan abi seni tebrik ediyorum,gıpta ettiğim bir tasarımcısın.Mesut Çevik ile ortak hazırladığınız grafikci tabletleri videosunda kaç kiloydun acaba? He bu arada bende 103 kiloydum 113 oldum sonra 1 haftada 10 kilo verdim ama aşırı kafama takmıştım şu an 93-96 kilo aralarında seyrediyorum,şu günlerde tekrardan başlamaya kararlıyım hedefim 70-75. Boyum 176 senin kaç?

  Numan Çebi diyor ki:

  Sefa, teşekkür ederim. Bahsettiğin videoda yanlış hatırlamıyorsam 8 kilo vermiş halimdeydim. Sana P90X’ten önce Insanity programını öneriyorum. Önce onunla göbeği, kiloları bir erit, sonra P90X yaparsın.

Batuhan diyor ki:

Yorgun düşüp işlerinizi aksattığın veya yorgunluktan sabah geç kalkma sorunlarıyla karşılaştın mı?
Ben hem çalışan hem de okuyan birisiyim. P90X yapmamı tavsiye eder misin?

  Numan Çebi diyor ki:

  Batuhan, saydığın sorunlarla karşılaşmadım. P90X yerine yeni çıkan P90X3 (yazımda bahsetmemiştim) programını önerebilirim sana. Sözünü ettiğim programların hepsinden daha kısa ama eksik olmayan bir antrenman takvimi var. Geçen hafta çıktı, kısa bir Google araması ile hakkında detaylı bilgiye erişebilirsin.

Furkan diyor ki:

Beslenme programını nasıl edindin ki acaba?

  Numan Çebi diyor ki:

  Furkan, program yanında bir beslenme planı ile geliyor ama sen buna uymak zorunda değilsin, kendi programını oluşturabilirsin. Bahsettiğim beslenme programını görmek için buraya tıkla.

Onur simol diyor ki:

Tebrik ederim, bu program sıralamasını nasıl yaptın, nerden öğrenebilirim?

Numan Çebi diyor ki:

Teşekkürler. P90X videolarını farklı sıklık ve kombinasyonlarla uygulayabilirsin. Vücut tipine, daha önce antrenmanlı olup olmadığına göre kendin karar vereceksin. Ben klasik programı yaptım ama zayıf bünyeler için lean programı öneriliyor. Senin için hangisinin uygun olduğunu öğrenmek için Google’da bu konuda aramalar yaparak daha geniş bilgiye erişmen mümkün. Önizleme »

Furkan diyor ki:

Teşekkürler cevaplar için, son bir soru, şimdi tüm videoları indirmeden soruyum dedim gerekli spor aletleri nelerdir? (İnsanity için de alet gerekli mi?

  Numan Çebi diyor ki:

  P90X için gerekli alet edevata yazının içinde “başlangıç ekipmanları” başlığı altında yer vermiştim. Insanity için herhangi bir şey gerekmiyor.

Janset diyor ki:

Öncelikle tebrik ederim. Birde p90xtr.com’dan haberdar etmek isterim.

  Numan Çebi diyor ki:

  Janset, teşekkürler. Haberim var, P90X serüvenim boyunca birkaç kez denk gelmiştim paylaştığın siteye. Merak edenler ve yeni başlayanlar için faydalı olabilecek bilgiler içeriyor ama programın gerçek sahiplerinin haberdar olduğu bir site midir bilmiyorum açıkçası.

Onur diyor ki:

Merhaba; blogunuzu okudum, çok hoş yorumlamışsınız. Ben yaklaşık 2 aydır P90 yapıyorum. Öncelikle bu programları hakkıyla yaparsanız kas hacminiz de artıyor, kilo da verebiliyorsunuz. Şu an 15 kilo verdim ve kas kütlem yoğunlaşmaya başladı. P90 tabii ki P90X gibi saati aşmıyor. Ayrıca tüm hareketleri beraber yapılıyor. P90x in atası gibi. Benim nacizane önerim öncelikle P90 ile başlanmalı, alışılmalı, daha sonra P90x e geçmeli. Yeter ki dirayetli olun, uzun vadede gerçekten sonuç veriyor. Zati ne diyo Tony amcamız: “do your best and forget the rest”..

  Numan Çebi diyor ki:

  Yorumun ve eklemelerin için teşekkürler.

Ferhan diyor ki:

Selamlar, bu antrenmanlardaki hareketlerin set ve/veya tekrar sayıları hakkında bilgiye nereden ulaşabilirim?
Teşekkürler.

  Numan Çebi diyor ki:

  P90X antrenman videolarında uygulamalı olarak gösteriyor zaten, ekstra bir program yapmanıza gerek yok, gördüğünüzü uygulamanız yeterli. Detaylı bilgiye ürünün kendi sitesinden ulaşabilirsiniz.

Mehmet diyor ki:

Merhabalar, öncelikle böylesine ciddi bir programı bitirdiğiniz için tebrikler .

Bende geçtiğimiz yıl, 2 ay kadar yapıp bıraktım p90x’i. Bu sıralar tekrar başlamayı düşünüyorum, lakin aklıma takılan birkaç soru var.

Boyum 1.85 Kilom 82, açıkçası zayıf kol ve bacaklar ile vücuduma göre fazlasıyla büyük bir göbekten ibaretim :)

p90x e başlarken bütün aletleri edip ciddi bir araştırma ile beslenmede dahil olmak üzere (protein ağırlıklı) programa başlamıştım. Bu iki aylık süre boyunca en çok zorlandığım iki program Chest & Back ve Ab Ripper X’ti. Özellikle barfiks ve şınavdaki sıkıntım ve buna bağlı gelişme gösteremem benim direncimi kırdı ve programı bıraktım.
Acaba sizde sıkıntı yaşadınız mı bu iki programda (Chest & Back ve Ab Ripper X) ayıca son zamanlarınızda 1 saati tamamlayabiliyor muydunuz?
Bir de yoga ve kempo X’i atlasak sıkıntı olurmu ?

  Numan Çebi diyor ki:

  Teşekkürler. Tabi başlarda zorlandım ancak sonradan kolay (ama sıkıcı) gelmeye başladı saydığın antrenmanlar. Yoga çok uzun da olsa en azından yapabiliyorsan yarısını yapmanda fayda var. 1 buçuk saat sürüyor, 40-50 dakikasını dayanıp yapabilirsen senin için yararlı olacaktır. Hafta boyunca vücudun gerilecek zaten diğer antrenmanlar sebebiyle, yoga biraz esnemesine yardımcı olur. Göbeğinden çok şikayetçisin, bu durumda Kenpo X’i de atlamaman lazım. Kenpo X epey hareketli bir bölüm, tam göbek düşmanı. Programdaki hiçbir videoyu atlama sen özetle, klasik program ağır göründüyse gözüne P90X Lean programını bir araştır.

quep diyor ki:

merhaba

insanity programini online stream mi ediyorsunuz yoksa DVD mi geliyor taa Amerikadan ya da Turkiyede satiliyor mu? nasil edindiniz? tesekkurler

  Numan Çebi diyor ki:

  Ben DVD’den çalıştım.

Funda diyor ki:

Merhaba Numan :) büyük basarin icin önelikle tebrik ediyorum seni. Ben Almanyadanim ve su an zayiflamakla mesgulum :) 20 yasindayim 1,75 boyundayim ve 89kg simdiye kadar 10kg verdim(ama nerdeyse hic belli degil birinci sorum da bu, 10kg verdim ama asiri bir degisiklik yok cok cok hafif bir degisiklik var görsellik anlaminda, normal mi?) ama cok uzun bir sürede verdim yaklasik 6 ay sürdü.. Ama acikcasi tam dikkat etmedim bir basladim spora bir biraktim.. Bir iyi beslendim bir kötü.. Simdi yeni bir diyete basladim Proteintozunu sütle karistirip sabah kahvalti yerine ve aksam yemegi yerine iciyorum yaklasik 250ml ama ögle yemegini normal yiyorum (500kaloriyi gecmemek sartiyla) ve günde 2 saat spor sabah kalktigimda ve aksam saat 18de.. 1er saat Bunu 2 ay yapmayi sonra, geri kalan bir ay icersinde yavas yavas Proteinicecigini birakarak yani toplam 3 ay – 3 bucuk ay icersinde 15 kg vermeyi hedefliyorum.. sence basarabilitmiyim internette bir cok Blog da sordum alman bloglarinada sordum ama basaramam mümkün olmadigini söyledikler 3 ay da 15 kilonun :/ simdi senden böyle bisi okudum icin sanki basarabilirim gibime geldi :) cevaplarsan ve yardimci olmaya calisirsan cok sevinirim :) Almanya Kölnden Saygilar Funda

  Numan Çebi diyor ki:

  3 ayda 15 kilo mümkün ama sağlıklı olup olmaması kişiden kişiye göre değişir. 15 kiloyu bu kadar kısa sürede vermen belki başka sorunlara yol açabilir, diyetisyene başvurmalısın. 89 kiloyum diyorsun, zaten bir 10 kilo vermişsin. Yediğine içtiğine dikkat et, sporunu da günde 2 saat yerine 1 saat ve düzenli yap, sonuçtan memnun kalacağını düşünüyorum.

ckerem diyor ki:

merhaba numan bey..bende p90x programı sahibiyim.şuana kadar henüz başlayamadım.fakat bu konuda benden biraz daha tecrübeli olduğunuzu düşünerek cevaplayacağınızı umduğum bir kaç sorum olacak:
1.kilo 102,boy1.83 cm..benim amacım sadece zayıflamak değil,yağları kasa dönüştürmek istiyorum.bu nedenle direkt klasik yani sizinki gibi bi program uygularsam araya bişey sıkıştırmadan sadece p90x yaparsam 10-15 kilo arası verip üstelik iyi kas sahibi olabilirmiyim?
2.ek besin supplement yada protein tozu kullanmak istemiyorum..sadece dediğiniz gibi sıkı bir diyet ve 3 beyaz dan uzak durarak ayrıca yeteri kadar protein alarak…yukarıda yazdıklarıma sahip olabilir miyim..

  Numan Çebi diyor ki:

  1. Evet ama kendini çok zorlamamanı tavsiye ederim.
  2. Protein tozu şart değil, eğer tükettiğin gıdalar yeterli olmuyorsa bu desteğe başvurabilirsin.

taçsız kral diyor ki:

merhaba bay numan,

benim bir sorum var. 4-5 kilo fazlam var ve sadece bunları vermek istiyorum, yani göbeği eritmek tek amacım öyle kas falan değil. sadece kenpo x yaparak bundan kurtulabilir miyim sizce? tavsiyeleriniz neler

  Numan Çebi diyor ki:

  Sadece Kenpo X deneyip sonuçlarını görmediğim için bu konuda bir şey diyemeyeceğim.

AYTÜL diyor ki:

Merhaba,

Bu programla yeni karşılaştım. Kafamda bir çok soru var. Anladığım kadarıyla birkaç çeşit program var. Bana bir bayan olarak hangi programı önerirsiniz. Daha önemlisi bu bir dvd mi ve nerede satılıyor, nasıl ulaşabilirim.

  Numan Çebi diyor ki:

  Programlar farklı ancak videolar aynı, yalnızca kişiye özel olarak dizilimleri ve sıklıkları değişiyor. Kendi sitesi üzerinden veya temsilci satış merkezlerinden satın alınabilir.

Gülşah diyor ki:

Selam :) Yazılarını okudum ve zayıflama hikayeni .Mr Numan :) bugün koyduğun resmi önceki ve sonraki halin yani galerime indirdim ve her gün bu resme bakıcam (isteyince olurmuş bak dicem kendime ) ama kilolu olduğum için değil Gerek işin gerek hayat enerjin ilgi duyduğun şeyler olsun insana farketmeden mutluluk kendini sevme enerji veriyosun her yazında da böyle bu Mr Numan üniversiteli gençten size TEŞEKKÜRLER

  Numan Çebi diyor ki:

  Olumlu bir şeyler yansıtabildiysem ne mutlu, güzel yorumun için teşekkürler.

Gülşah diyor ki:

Ben teşekkür ederim Üniversiteden mezun olunca ne olmam gerektiği hayalini değil yazınızda söylediğiniz gibi gerçekçiliğini düşünmemi sağladınız için yazılarınızı bugün ilk defa okuduğum ve sizi yani adınızı ilk defa öğrendiğim için bu kadar yazı yazdım affola :) üniversiteli gençten size TEŞEKKÜRLER

bunalım dolu diyor ki:

Kalça ve popo yağı yakmak için kanıtlanmış bir egsersiz lütfen…

Yasemin çam diyor ki:

Merhabalar öncelikle azminizi ve başarinizi tebrik ediyorum.. Çünkü belli bir beslenme düzenine alışmış bir birey kolay kolay bir anda diyet yapamaz yapsa bile kaç gün dayanır ? Mesela ben geçen sene bu zamanlar dukan diyeti ile tam 22kg vermiştim. Ama noldu diyeti biraktim dayanamadim ortalama 7-8 ay sonra aniden 11 kg ‘mını geri aldım. Şimdi 4 kg gitti amaa kilo vermem artık yavaşladi vücut direniyor şu an 92 kiloyum ve bu beni üzüyor sizce en etkili yöntem nedir hiphop abs mi yapmaliyim dvd satin almam mi gerekir indirme imkanim
Varmi ? Yada p90x’ mi en çok göbek bölgesinde problemim var bana yardimci olursaniz gercektenn cook sevinirim :)

Şimşek diyor ki:

İyi günler ben 5 gündür fitnesse başladim dün de diyet listesi aldim ve de evde doğal limon elma maydanoz nane detoksu yaptim sizce 3 ayda 12.kilo verebilirmiyim

Sevcan diyor ki:

Çok güzel ve faydalı bir paylaşım olmuş.Bende 20 kilo vermiş birisi olarak ilgiyle okudum yazınızı teşekkürler:)

  Numan Çebi diyor ki:

  Kiloyu verdikten sonra neden bu kadar uzun yazıyı okudunuz onu anlamadım ama yine de rica ederim. :)