Etmeyecek 3 milyon’luk daire mi almalı, deniz manzaralı bank mı bakmalı?

14 Eylül 2022
Kişisel

Birkaç yıl önce Kozyatağı’ndaki “depremde yıkılır altında kalmayalım” diye terk ettiğimiz 30-40 yıllık evlerin kiraları 10 bin TL’yi geçmiş. Yine o dönem 200-300 bin TL’ye aynı evleri satın almayanı dövüyorlardı (asla etmezdi üstelik), bugün fiyatları 2,5 milyon’un üstünde.

2017’den beri 5 kez taşındım, İstanbul’da 4 semtte, 6 ev değiştirdim. Pro taşınıcıyım. Geçen yıldan beri sıfır bir evde yaşıyorum ama yine gıdıklanmaya başladığım için bakınıyorum. Kiralar en son geçen yıl Haziran’da “yok artık, hayatta vermem” dediğimiz noktalara gelmişti, bu yıl o rakamları da 3’e 4’e katlamış. Ben “değmez” diye diye veririm belki de bu açlık sınırının altında yaşayan çoğunluk nasıl hala İstanbul’da yaşıyor, öğrenciler ne yapıyor, anaları babaları niye sokaklarda döviz taşımıyor şu anda mesela? Seçime bir yıldan az kalmışken sosyal konut projesi açıklanıyor, şartlar 3 kişiye falan isabet ediyor “kuzeninin arkadaşı uzaylı olup daha önce beton yüzü görmemişler (!)” falan başvurabiliyor, birkaç yıl önce benzer bir konut projesi tanıtmışlar, Ekşi’de rezalet başlıkları var, teslim alan yok neredeyse.

“Hane geliri 18 bin TL altı olacak” şartı da öyle bir şey ki; aşırı dar gelirliysen başvurabilirsin (çıkma garantisi yok denk gelse de bakarız ölmeden önce oturursun belki), %1’lik kesimdeysen buna ihtiyacın yok, 18k-180k arası aylık gelirin varsa sana kredi veren yok zaten, bankta yat ya da maaşı kiraya ver. Banka kredi limitlerinin 250 bin TL olduğu bilgisi geliyor, o fiyata evin 2-3 duvarını alırsın.

İnanılmaz bir döneme denk geldik. Türkiye’deki konut sayısına bakılacak olursa iki kişiye bir daire düşüyor ama boş tutulup çürütülüyor adeta. Emlak balonu şişti patlayacak derken herkesin içinde patladı adeta. 2020’de 1 milyon’a etmez diye almadığım evi (yeni tamamlandı) bugün 3 milyon’a satıyorlar. Ben herhangi bir eve şu anda 3 milyon’u asla bağlamam, 2020’de 1 milyon’u bağlamak saçma olduğu gibi bugün de saçma.

Verin yetkiyi bakın nasıl çözüyorum problemi. Adayım 2023’te. Şu 40 milyon konutun boş olanlarını alırım devlet olarak güzel bir değerlemeden, sıfırdan yaptırmak yerine, satarım güzel bir ödeme planıyla vatandaşıma. 5 bin de, 500 bin de kazanıyorsan al ama 10 yıl satamazsın.

2 gündür müjde ile ilgili yorumları okuyorum. Resmen milletin derdiyle dertlendim, keşke bu dertlerin asıl sahipleri derdinin dermanını sandıkta arasa.

Ben yine de ümitliyim. Her şey çok güzel olacak umarım. Halen, fırsatım olsa da bu ülkeden gitmiyorsam buna inancımdan.


Sosyal konut projesi ile ilgili ekleme: Sadece başvuruların alındığı bu sabah, saat 10:30’a kadar 92 bin’in üzerinde başvuru olmuş, şimdiden dairelerin üçte biri gitti. Üstelik sadece TC kimlik numarasının son hanesi 0 olanlar bugün başvurabiliyordu, düşünün yığılmayı. Önümüzdeki 5 gün, kademeli olarak tüm TC kimlik numaralarına açılacakmış.

14.9.22 tarihinde blog.numancebi.com adresinde yayımlanmış olan "Etmeyecek 3 milyon’luk daire mi almalı, deniz manzaralı bank mı bakmalı?" başlıklı bu yazı izinsiz kopyalanamaz, kaynak belirtilmeksizin alıntılanamaz. Gerektiği durumda lütfen e-posta ile izin isteyiniz. Hassasiyetiniz icin teşekkür ederim. Web ve uygulama arayüz tasarımı, UX danışmanlığı veya başka bir tasarımsal ihtiyacınız varsa kişisel siteme göz atın.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.