Deneysel Tarif: Sadece 3 malzemeyle, çok pratik, olabildiğince sofistike tatlı tarifi

10 Nisan 2023
Yaşam, Yeme İçme

Şaka değil, tatlı tarifi vereceğim. Dün akşam cheat day’e özel evdeki malzemelerle pratik bir tatlı yapmak istedim. Elde ettiğim sonuç harika, tattırdığımda da olumlu yorumlar aldım. Dolayısıyla, bu tarifi hem unutmamak hem de belki işine yarayan olur diye paylaşmak istedim. Çok hafif, akışkan ve serin bir tatlı.

Tatlımın bir adı yok ama illa bir isim takmam gerekirse, malzemeler dolayısıyla aşağıdakini takardım. 😁

Bechiko Banana Tatlı Tarifi

2 kişilik – 10 dakika hazırlık, 3 saat bekleme süresi

Bechiko Banana malzemeleri:

  • 3 adet muz
  • 150 gram beyaz küvertür çikolata
  • 40 gram antep fıstığı içi

Bechiko Banana yapılışı:

  • Muzları kırıp, blender’da püre kıvamına getirin.
  • Beyaz çikolatayı benmari usulü ya da çok dikkat ederek minik bir sos tavasında eritiyoruz. (Eğer benmari imkanınız yoksa ya da üşeniyorsanız, çikolatayı sos tavasına koymadan önce 2-3 yemek kaşığı kadar süt ile yanmamasını sağlayabilirsiniz. Tavayı, karıştırırken ocaktan 5-10 cm yüksekte tutarsanız yakın bir sonuç elde edersiniz.)
  • Tamamen akışkan kıvama gelen çikolatayı, blender’daki muzun üstüne ekleyip iyice birbirine karışmasını sağlayın. (1 dakikaya yakın çırpmanız yeterli olacaktır.)
  • Karışımınızı dilediğiniz sunuma uygun kaplara dökün. Fine dining havası yaratmak için havalı minik kuplara koyabilirsiniz. (Test sürüşü olduğu için ben altına bir yağlı kağıt sererek evde bulabildiğim en küçük kek kalıbına döktüm.)
  • Buz dolabınızda 3 saat beklettikten sonra, üzerine parçaladığınız antep fıstıklarını yayın. Afiyet olsun!
10.4.23 tarihinde blog.numancebi.com adresinde yayımlanmış olan "Deneysel Tarif: Sadece 3 malzemeyle, çok pratik, olabildiğince sofistike tatlı tarifi" başlıklı bu yazı izinsiz kopyalanamaz, kaynak belirtilmeksizin alıntılanamaz. Gerektiği durumda lütfen e-posta ile izin isteyiniz. Hassasiyetiniz icin teşekkür ederim. Web ve uygulama arayüz tasarımı, UX danışmanlığı veya başka bir tasarımsal ihtiyacınız varsa kişisel siteme göz atın.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak.