2011’de Bir Adamın 0,01 Dolar’dan “260 Bin” Bitcoin Alması ve Pişmanlıklar Üzerine

23 Kasım 2017 Perşembe (00:41) tarihinde, Finans, İş Dünyası altına eklendi.

2011 Haziran’ında Mt. Gox Crash olayında birisi 0,01 Dolar‘dan 261.383,76 adet Bitcoin almış, eğer saklamış olsaydı (akıbeti bilinmiyor) bugün dünyanın en zengin insanları arasındaydı.

Bahsettiğim çöküş esnasında kaydedilmiş bir video aşağıda. (İzlemeseniz de olur. Merak edenler olabilir diye koydum.) Mt. Gox için bugünün Bitfinex‘i, Türkiye’nin ise Paribu‘su diyebilirsiniz. Yani o dönemin en büyük coin borsası.

https://

2011‘de Bitcoin ile ilgili pek bilgim yoktu, bir süre sonrasında ilgimi çekebilmişti. 2013‘te etrafımda Bitcoin mining yapan insanlar varken, “çok uğraşıyorsun, değiyor mu” diyen tayfadandım. Genelde duyduğum “akmasa da damlıyor” oluyordu. Sürekli donanım alım satımları, “en iyi hangi ekran kartıyla mining yapılır” vs. araştırıp koşturmalar çoğumuza zor geldiği gibi mining yapanlar dışında neredeyse herkes buna önemsiz bir uğraş gözüyle bakıyordu.

Mining yapan arkadaşlarım bugünlere kadar sabredip 8,3K Dolar‘lardan bozdursalardı çok farklı olabilirdi ama zamanında küçük kârlarla elden çıkardılar. Hatta dahası; aynı dönem bu işin üstüne düşmüş olsaydım şu anda bu yazıyı ben değil editörüm yazıyor olurdu herhalde. 😂

Dünyanın en pahalı pizzası hikayesini biliyorsunuzdur. 10.000 BTC karşılığında alınan var ya hani. Çok örneğini duyduk, bu tür hikayeleri her duyduğumuzda da ufak tefek pişmanlıklar yaşıyoruz. Gayet insani bir hırs bu, sorun sizde değil yani.

Hatta can sıkıcı bir deneme yapalım…

Bu yazıyı okuyan herkes (evet, sen de dahil) 2011’de “bir günlük harcamasını” kenara koyup onunla Bitcoin alsaydı, bugün Dolar milyoneriydi (kesin bilgi).

2011’de bir günlük harcamamı kenara koyup onunla Bitcoin alsaydım gerçekten de Dolar milyoneri olur muydum diye düşünüyorsanız, sağlamasını almak için şu bağlantıdaki sayfa üzerinden “X tarihte Y Dolar karşılığı BTC alsaydım bugün Z kadar Dolar’ım olurdu” hesabı yapabilirsiniz.

Son dönemde daha fazla kayıtsız kalamayıp (medyanın da etkisiyle), BTC ve birkaç diğer coin’e (hatta bazı aşırı değersiz coin’lere bile) yatırım yaptım. Kısa sürede -artık ne kadar olabilecekse o kadar- kâr ettim, çok tatlı geliyor bu para tabi. Şimdi eskisi gibi birkaç Dolar olsa “ver bana oradan birkaç bin tane” der herkes “bugünkü aklı olsa” ama ne yazık ki (ya da iyi ki mi demeliyim?) artık bir tanesi, “İstanbul dışında bir arsa” fiyatına. Böyle düşününce daha da ilginç geliyor değil mi? 10 bin tanesiyle 2 pizza alınan şeyin 1 tanesi ile arsa alınıyor artık.

Ben bu yazıyı yazarken 1 BTC, Coindesk’e göre 8300 Dolar, Paribu’ya göre 33 Bin Türk Lirası. Yıl başına kadar (1 aydan biraz uzun sürede) 10.000 Dolar’ı aşması bekleniyor. Şubat-Mart (2018) gibi 14.000 Dolar seviyelerinde gezeceğine kesin gözüyle bakan otoriteler var.

Bugün hala, kısa vadede küçük düşüşlerde panik satışı yapmadığınız ve alt coinlere de şans verdiğiniz sürece (sürekli takip gerektiriyor) kolay kolay zarar etmeyeceğiniz kesin. Hiç geliriniz olmadığını varsayalım. Biraz birikiminiz varsa, düzgün bir konsantrasyonla, -riske attığınız miktara bağlı olarak- her ay Türkiye şartlarında çok çok iyi bir maaşınız varmış gibi kazanç elde edebilirsiniz. Tabi bunun için giderse arkasından ağlamayacağınız miktarda paranız olması gerekiyor.

Bu makalede yazılanlar tamamen kendi deneyimlerim. Yatırım tavsiyesi olarak düşünmeyin. Kâr-zarar miktarı kişiden kişiye, coin’in cinsine ve miktar/zaman kriterine göre değişiklik gösterir (bu yazıyı okuyorsanız zaten bunu biliyorsunuzdur ama yine de uyarmış olayım).


Ekleme: Bitcoinlerimi nakite çevirdim, bunlarla bakkaldan yoğurt alabiliyor muyuz şimdi? 😂


Ekleme: BTC 26 Kasım itibariyle 9150 Dolar civarında geziyor. Tahminlerden hızlı yükseliyor. Yatırımlara devam. Bu arada ETH ve LTC’ye de şans verdim, çok kısa sürede (2-3 gün) güzel getirdi birkaç günde. Büyüme durdurulamıyor şu anda adeta.


Ekleme: BTC 27 Kasım sabahı, 9700 Dolar’ı buldu. Paribu’da 42000’de seyrediyor (öğle vakti). Bugün 10 Bin Dolar’ı geçerse şaşırmayacağım.


Ekleme: 3 Aralık’ta 12.000 Dolar’a çok yaklaştı (henüz aşmadı), beklentileri fena boş çıkarttı, elinde BTC olanlara fazlasıyla kazandırdı. Tahmin yürütmeyi bırakıp arkama yaslanıyorum ve bugün itibariyle bu yazıyı da düzenlemeyi sonlandırıyorum. Şu sıralar ETH baya sıradan ilerliyor, ne çıkıyor ne iniyor, az kazandırıyor. IOTA’ya yöneleceğim tamamen önümüzdeki hafta itibariyle. (Kendime not. 🤓)

Bu gönderinin faydalı olabileceğini düşünüyorsanız paylaşabilirsiniz.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir


Bunlar da İlginizi Çekebilir


İkna Edici Müzik ve Üzerimizdeki Etkileri Genellikle sesin ve müziğin üzerinizde nasıl bir etki bıraktığına kafa yormayız, çünkü günlük yaşamda buna gerek duymayız. Ancak müzik... 5 Temmuz 2014 Cumartesi günü eklendi.
İstanbul Moda Filmleri Festivali’nden “Art”a Kalanlar (26 Film Birden) Zorlu Performans Sanatları Merkezi'nin ev sahipliği yaptığı Fashion Film Fest Istanbul etkinliğinde birbirinden başarılı ve rengarenk moda filmleri... 15 Şubat 2016 Pazartesi günü eklendi.
“Büyükşehir Çalışıyor” Sözü Doğru Geçtiğimiz ay, hedefe aynı araçla gidelim diye arkadaşımın içinde olduğu otobüsü durakta 10 dakika bekledikten sonra (o sırada da telefondaydık)... 9 Nisan 2018 Pazartesi günü eklendi.
Daha fazlası için tıklayınız →

Numan Çebi Merhaba! Ben Numan. Henüz tanışmadıysak, bir tasarımcıyım. Basit tabirle, kullanıcı-merkezli web siteleri ve mobil uygulama arayüzleri tasarlıyorum. İşim hakkında daha fazla bilgiyi portföyümden edinebilirsiniz. → Görüntülemekte olduğunuz bu blogda sosyal ağlarda kaybolup gitmesini istemediğim konularda, 2007'den beri yazmaya devam ediyorum. Aşağıdaki sosyal ağlar üzerinden ve merhaba@numancebi.com adresinden bana ulaşabilirsiniz. RSS
Öne Çıkarılanlar
UX Design (Kullanıcı Deneyimi Tasarımı) Nedir? (Örneklerle Anlatım) 2011 Haziran'ında Mt. Gox Crash olayında birisi 0,01 Dolar'dan 261.383,76 adet Bitcoin almış, eğer saklamış olsaydı (akıbeti bilinmiyor) bugün... 29 Kasım 2019 Cuma günü eklendi.
Web Sitemi Yeniledim: Nedeni, İzlediğim Yol, Güncellemenin Kapsamı ve Performans Test Sonuçları 2011 Haziran'ında Mt. Gox Crash olayında birisi 0,01 Dolar'dan 261.383,76 adet Bitcoin almış, eğer saklamış olsaydı (akıbeti bilinmiyor) bugün... 18 Şubat 2019 Pazartesi günü eklendi.
Apple ile “Akışkan Arayüzler Tasarlamak” Üzerine, Ders Niteliğinde Sunum 2011 Haziran'ında Mt. Gox Crash olayında birisi 0,01 Dolar'dan 261.383,76 adet Bitcoin almış, eğer saklamış olsaydı (akıbeti bilinmiyor) bugün... 8 Haziran 2018 Cuma günü eklendi.
Neden Venezüela’ya Taşınmıyoruz? 2011 Haziran'ında Mt. Gox Crash olayında birisi 0,01 Dolar'dan 261.383,76 adet Bitcoin almış, eğer saklamış olsaydı (akıbeti bilinmiyor) bugün... 24 Mayıs 2018 Perşembe günü eklendi.
UXistanbul 2017 ve Karl Gilis’in “İlk Buluşma Prensibi” 2011 Haziran'ında Mt. Gox Crash olayında birisi 0,01 Dolar'dan 261.383,76 adet Bitcoin almış, eğer saklamış olsaydı (akıbeti bilinmiyor) bugün... 11 Mayıs 2017 Perşembe günü eklendi.
Blogumda Google ile hızlı arama yapabilirsiniz.

Bu sitede yer alan gönderiler izinsiz kopyalanamaz, kaynak belirtilmeksizin alıntılanamaz. (Gerektiği durumda lütfen e-posta ile bildiriniz.) Hassasiyetiniz icin teşekkür ederim.

2007-2020 © blog.numancebi.com