Apple Türkiye müşteri deneyimi (CX) konusunda bu sefer çuvalladı

15 Ağustos 2023
Alışveriş, Teknoloji

Apple Watch, EKG çekmeyi bıraktı bir süredir. “iPhone eşleşmesini kaldırmak, cihazı komple sıfırlamak, farklı cihazla ve farklı kişiyle kullanmak” gibi her şeyi denedim, ölçüm yapmadı.

Apple Destek ile telefonda konuyu görüştüm, “şunu denediniz mi, dijital crown çizik mi, sensörlerin üzeri temiz mi” gibi sorularla, 1 saat telefonda tuttular Pazar günü.

Benden kaynaklı bir şey olmadığı kesinleşince Apple Akasya mağazasına yönlendirdiler çözümü için.

Kalktım gittim (bu da git-gel 1 saatten çok vaktimi aldı) ve ne mi oldu? EKG çekiyor mu diye yanlarında denettiler, o kadar. Ölçmedi tabi. “Buna bir şey yapamayız, ücreti mukabilinde yenisini verebiliriz ama sizden tam cihaz ücreti alırız” dediler.

Az önce de “çözüm önerisinden memnun kaldınız mı” diye telefonla aradılar (yaklaşık 20 dakika da bu aldı), üstüne tuz biber oldu. -Onların önerdiği- sıfırlamalar, yeniden kurmalarla falan toplamda 3 saatim hiç oldu.

Süreç boyunca o kadar çok hata ve eleştirebileceğim nokta var ki; güler misin, söver misin… 🤦🏻‍♂️

🪞 Yansıma içerik: Daha önce bir sosyal ağda yayımlanmıştır. 15.8.23 tarihinde blog.numancebi.com adresinde yayımlanmış olan "Apple Türkiye müşteri deneyimi (CX) konusunda bu sefer çuvalladı" başlıklı bu yazı izinsiz kopyalanamaz, kaynak belirtilmeksizin alıntılanamaz. Gerektiği durumda lütfen e-posta ile izin isteyiniz. Hassasiyetiniz icin teşekkür ederim. Web ve uygulama arayüz tasarımı, UX danışmanlığı veya başka bir tasarımsal ihtiyacınız varsa kişisel siteme göz atın.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak.