Amazon Prime Video’nun artıları ve eksileri: Netflix yerine tercih edilebilir mi?

15 Ocak 2020
Dizi, Film, TV

Amazon Prime Video’yu deniyorum bir süredir. İlk bakışta yadırgasam ve biraz da ön yargıyla yaklaşsam da aslında bazı klasmanlarda rakiplerine göre daha iyi özellikleri olduğunu keşfettim. Bu yazıda şu ana kadar fark ettiklerime yer vereceğim.

Prime Video’nun Artıları

 • IMDb entegrasyonu: Prime Video’da yer alan herhangi bir filmin ya da dizinin IMDb sayfasını gezinirken, “Bunu Prime Video’da İzle” gibi bir ibare yer alıyor, tek dokunuşla, direkt izlemeye başlıyor veya daha sonra izlenecekler listeme ekleyebiliyorum. Netflix’te bu yok.
 • Herhangi bir dizi bölümü ya da film izliyorsanız, o sırada oynamakta olan sekansta yer alan oyuncuların bilgisine bir tuşla ulaşabiliyorsunuz, adlarını ve fotoğraflarını görebiliyorsunuz, detaylarına da bakabiliyorsunuz. Verileri IMDb’den çekiyor.
 • Tüm içeriklerin IMDb puanlarına yer verilmiş. Netflix özellikle kendi filmlerine çok güvenmediği için böyle bir şeye girişemez muhtemelen, puanı yüksek çok az orijinali var. Amazon Prime Video’ya özgü ve çok yüksek puan almış yığınla içerik var, dolayısıyla övünerek gösteriyor puanları. Netflix’te eskiden yıldız ile puan verme vardı, kendi içerisinde, onu da kısa süre kullanımda bıraktılar sonra kaldırdılar, çünkü yüksek puan alamıyordu hiçbir şey.
 • Örneğin bir dizi bölümü izliyorsunuz, bölümdeki sahnelerin her biri kutu kutu bir yerde listelenmiş durumda, hangi sahneye bakmak istiyorsanız direkt onu seçebiliyorsunuz.
 • Bonus içerikler var, dizilerin kamera arkaları, yapım aşamaları, mini belgeseller ve röportajlar yer alıyor bu alanda, çok faydalı buldum.
 • İzlediğiniz sahnenin arkaplanında çalan bir müzik varsa, müziğin adını, sahibini ve albüm kapağını anında görebiliyorsunuz. Shazam ile uğraşmanıza gerek kalmıyor. Özellikle dönem dizilerinde çok eski ve güzel parçalara denk gelinebiliyor.
 • Tüm oyuncu kadrosunu bir bölümü izlerken bile görüntülemek mümkün, oyuncunun detayına girip o oyuncunun daha fazla fotoğrafını görebiliyor ya da filmografisine kolayca erişebiliyorsunuz. Bu gibi fonksiyonların geneline X-Ray adını vermiş Amazon.
 • Kaliteli içerik sayısı (subjektif) Netflix’e kıyasla çok daha fazla. Orijinal içerikleri ise (kendi hazırladığı diziler) çok çok iyi, birkaç tavsiyem olacak bununla ilgili ayrıca bir makale yayınlamayı düşünüyorum.

Prime Video’nun Eksileri

 • Akıllı televizyon uygulaması (Samsung Tizen) ve mobil uygulaması (iOS) daha kötü ve kullanışsız olamazdı. Televizyonda eğer çok fazla ileri geri alırsanız ya da durdurup ayar yapıp dönerseniz falan sapıtmayagörsün, eğer bir kez herhangi bir hata alırsanız, o an izlemekte olduğunuz videoya asla bir daha giremiyorsunuz. Uygulamayı, televizyonu bile kapatıp açsanız, o video artık size haram. Böyle bir dizi bölümünü televizyondan başlayıp, bilgisayar tarayıcısından devam ettirmek zorunda kalmıştım. Berbat bir durum. Netflix’te böyle bir şeyle asla karşılaşmadım televizyonda da başka platformlarda da.
 • Altyazı ve Seslendirme seçenekleri çok hantal, Netflix’teki gibi iki üç ok tuşu ile halledemiyorsunuz, bir sürü ekran değiştirmek zorunda kalıyorsunuz ve bu oldukça zahmetli (televizyon uygulamasında çok zor).
 • En büyük altyazı boyutu bile televizyonda çok küçük kalıyor ve altyazının arkaplanını yarı saydam yapmak gibi bir lüksümüz yok, web sürümünde saydam olabiliyor ama.
 • Televizyonda 10 saniye ileri 10 saniye geri gibi bir şey yok, eski video kasetlerdeki gibi sardırma var. Şaka gibi değil mi? Evet, berbat bir şey bu. Geri sardırmak isterseniz hiçbir zaman istediğiniz yerde durduramayacaksınız, hep çok fazla gidiyor, 3 geri sardırma hızı var, en yavaşı zulüm, bir hızlısı fişek, delirirsiniz. Web uygulamasında 10 saniye ileri 10 saniye geri butonu koymuşlar akıl edip.
 • YouTube Premium’unuz yoksa sonraki videoya geçerken bir reklam gösterir, bilirsiniz. Prime Video’da (yani ücretli bir hizmette) neredeyse her bölüm geçişlerinde, bölümden önce Prime Video’da yer alan başka bir içeriğin reklamı gösteriliyor, reklamı geçmek için bir tuşa basmanız gerekiyor. Bunu asla anlamlandıramadım.
 • Netflix’te anasayfadayken içeriklerin üzerinde gezinirken, çok fazla detay görebiliyoruz, en azından konusunu görüyoruz, fragmanını falan izletiyor bize ama Prime Video’da TV’de sadece küçük resimler üzerinde gezindiğinizle kalıyorsunuz, hiçbir detay vermiyor. Bir tuş ile detayına girip orada bakmanız, beğenmezseniz geri dönmeniz gerekiyor.
 • İçeriklerin Türkçe altyazıları olsa da Türkçe seslendirme ile izlemeyi tercih edebileceğim birçok içeriğin Türkçe seslendirmesi olmadığını fark ettim. Netflix’te neredeyse her içeriğin Türkçe seslendirmesi varken, Prime Video’da Türkçe seslendirmeli içerikler çok az.
 • UX tasarımcıya ihtiyaçları var.

Başlıktaki soruya cevap vereyim: Netflix yerine tercih edilebilir mi? Bence, evet. Şöyle bir yol izlenebilir, yılda 6 ay Netflix, 6 ay Prime Video aboneliği bile alınabilir. Netflix’te izleyecek şey bulamamak gibi bir sorunla çok fazla karşılaşıyorum. Bazen 6-7 dakika ekrana bakıp “hiçbir şey bulamadım” deyip Netflix’i kapattığım oluyorken, Amazon’da “bu kadar içerik nasıl bitecek” dedirtiyor şimdilik.

15.1.20 tarihinde blog.numancebi.com adresinde yayımlanmış olan "Amazon Prime Video’nun artıları ve eksileri: Netflix yerine tercih edilebilir mi?" başlıklı bu yazı izinsiz kopyalanamaz, kaynak belirtilmeksizin alıntılanamaz. Gerektiği durumda lütfen e-posta ile izin isteyiniz. Hassasiyetiniz icin teşekkür ederim. Web ve uygulama arayüz tasarımı, UX danışmanlığı veya başka bir tasarımsal ihtiyacınız varsa kişisel siteme göz atın.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak.