2019’da Dinlemenizi Önerdiğim Bir Yerli, Bir de Yabancı Podcast

27 Şubat 2019
Komedi

Yaklaşık 2 yıldır podcast’e her zamankinden fazla vakit ayırdığımı, bugün üzerine düşününce fark ettim. Özellikle bağımlısı olduğum iki podcast yayını var, her gün bir bölümünü izleseniz 2-3 yılda bitecek bu iki podcast yayını favorilerim. O yüzden uzunca bir liste yapmayacağım, sadece bu yayınlarla yetineceğim.

David Dobrik ve Jason Nash ile VIEWS

David Dobrik, Slovakya asıllı bir YouTuber. ABD’de yaşıyor ve ülkeyi terk etmesi yasak. Daha çok, aynı ada sahip YouTube kanalında yayınladığı sıra dışı tarza sahip vlogları ile tanınıyor.

Vloglarının tamamı 4 dakika 20 saniye sürüyor, bunun özel bir nedeni var mı bilmiyorum ama bu David’in ilginç bir takıntısı. Belki de bu nedenle, YouTube’da alışık olduğumuz 10 dakikanın üzerindeki videoların aksine her videosu bittiğinde “hayda! bu kadar mıydı?” dedirtiyor olabilir.

David’in vlog takımındaki isimlerden bir diğeri olan Jason Nash ile birlikte hazırlayıp sundukları poscast, 2017 Mayıs’ından beri devam ediyor, şu anda 94 bölümü bulunuyor ve haftalık yayınlanıyor.

Podcast’te genellikle gündelik olaylardan ve hafta boyunca ikilinin başından geçen garip hadiselerden bahsediyorlar ve bunu bir komedi şovuna çeviriyorlar.

VIEWS podcast’ini aşağıdaki kaynaklardan dinleyebilirsiniz. Ben genellikle yolculuklarda dinliyorum, vlogları kadar eğlenceli olmasa da yolculuğun alternatif başka yöntemlere göre daha keyifli geçmesini sağlıyor. Podcast bölümlerinin ortalama uzunluğu ise 40 dakika.

iTunes | Spotify | YouTube (Gayri Resmi) | Art19

Mesut Süre ile Rabarba

Mesut Süre, uzun yıllardır hemen hemen her platformda projelerini ve şovlarını takip ettiğim, doğal komik olduğunu düşündüğüm, çoğu kişiye itici gelen ama benim sevdiğim bir tarza sahip komedyen. 8-9 senedir stand-up gösterileri yapıyor.

Radyo programı Rabarba ise 10’uncu yılında, 4 ya da 5. radyo kanalında aynı isimle devam ediyor. Şu anda Virgin Radio’da hafta içi her gün 18:00’da başlayıp 20:00’da bitiyor. Benim gibi podcast üzerinden dinleyecekler için program yaklaşık 1 saat 20 dakika sürüyor (şarkılar, reklamlar, haberler vs. podcast yayınından çıkarılıyor çünkü).

Şu sıralar çoğu insan O’nu, YouTube’da sunduğu Mesut Süre ile İlişki Testi programından tanıdığı için bu kişilere Rabarba podcastleri, Mesut Süre mizahına aşina olmadıkları için başta garip gelebilir, yadırgayabilirler (bunun yansımalarını Ekşi Sözlük gibi platformlarda Mesut Süre başlığına yazılan yorumlardan da görebiliyoruz) ama alışınca vazgeçemeyecekleri bir şeye dönüşüyor Rabarba. Bizzat sonradan ısınan insanlar tanıyorum.

Mesut Süre ile Rabarba podcast’ini aşağıdaki kaynaklardan dinleyebilirsiniz. Kişisel fikrimi belirtmem gerekirse, Kemal Ayça ve Nuri Çetin’in konuk olduğu üçlü yayınlar, Rabarba’nın zirvesi bana göre. İlker Gümüşoluk ile ikili yayınlar da güzel tabi. Mesut ile İlker’in sinsi ve tatlı rekabeti ve atışmalarına bayılıyorum. Kadın konuklar arasında favorim Firuze Özdemir olsa da arada -uzun süre konuk olmadıysa- Ebru Yıldız’ın çatapatlarını arıyorum.

Dilerim Mesut Süre az ünlülükten, ünlülüğe terfi ederken, arada kaynayıp gitmesin bu kalaycılık. Yoksa evde, ofiste, yatmadan önce, uyanıp işe gitmeye hazırlanırken ne dinleriz?

iTunes | Karnaval | YouTube (Gayri Resmi) | Podfanatic

27.2.19 tarihinde blog.numancebi.com adresinde yayımlanmış olan "2019’da Dinlemenizi Önerdiğim Bir Yerli, Bir de Yabancı Podcast" başlıklı bu yazı izinsiz kopyalanamaz, kaynak belirtilmeksizin alıntılanamaz. Gerektiği durumda lütfen e-posta ile izin isteyiniz. Hassasiyetiniz icin teşekkür ederim. Web ve uygulama arayüz tasarımı, UX danışmanlığı veya başka bir tasarımsal ihtiyacınız varsa kişisel siteme göz atın.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak.