10 yıldır bulmaya çalıştığım, yayınlandığı kanalı bile darladığım diziyi tesadüfen buluşum

10 Mart 2023
Dizi, Seyirlik

2000’in başlarında çoğu bölümünü izlediğim diziyi, alakasız bir şekilde buldum. Kanal D’de yayınlandığını hatırladığım bu dizi ile ilgili kanala e-posta atacak kadar ileri gitmiştim hatta çünkü o kadar merak ediyordum ki bilirse onlar bilir diye düşünmüştüm ancak oradan da bir şey çıkmadı.

Diziye dair hatırladığım bazı detaylar şunlardı:

  • 2000’li yılların başlarında (en geç 2003) Kanal D’de yayınlanıyordu.
  • Dizide bir başı kapalı nine vardı (aralarındaki tek kapalı olduğu için bu şekilde spesifik hatırlıyorum) ve başrol gibi bir şeydi.
  • 4-5 kişinin içinde yaşadığı dubleks ya da tripleks bir evde geçiyordu. Arada jenerikte falan bu evi uzaktan gösterir, sonra içine girerdi kamera.
  • Dizide, Almanya’dan misafir olarak gelen bir akraba vardı, adı da Helmut’tu ve bu karakter genellikle şapka takardı.
  • Komedi, dram vs. barındıran, klasik Türk dizisi kıvamında bir diziydi.
  • Ramazan aylarında yayınlanıyordu (ya da tekrarları Ramazan’da yayınlanmıştı emin değilim), haber bülteninden önce.

Bunlar dışında hiçbir şey, hatta herhangi bir oyuncusunu dahi hatırlamıyordum. Meğer o kadar çok ünlü oyuncusu varmış ki sonradan farkına vardım bunun tabi, çocukken izlerken tanımadığım insanlardı bu oyuncuların çoğu.

Geçtiğimiz Ocak’ta, Netflix’te izleyecek bir şeyler ararken Yıldız Kenter‘in hayatını anlatan, öğrencileri ve yakın dostları ile röportajlar içeren Caniko belgeseline denk geldim ve izledim. Belgesel de çok güzeldi bu arada (9/10). Haldun Dormen’i anlatan Yaparsın Şekerim’i hazırlayan Selçuk Metin’in hazırladığı bir belgesel, o da çok hoşuma gitmişti, değinmeden geçmiş olmayayım.

Caniko belgeselinde, röportaj yapılan, Kenter’in hayatına dair detaylar anlatan oyunculardan biri çok tanıdık geldi, normalde işlerine pek denk geldiğim bir oyuncu değil ama yüzü aşırı derecede “sanki benim aradığım dizideki oyunculardan biri buydu” dedirtecek kadar karakteristik geldi. Adını arattığımda, çok kurcalamama gerek kalmadan, gerçekten de o dizide oynadığını gördüm ve diziye dair tüm ayrıntılara yeniden ulaşmanın huzurunu an be an sindire sindire yaşadım.

O oyuncu aşağıdaki fotoğrafta da sağda bulunan Ayhan Kavas‘tı, Google’a sorduğumda karşıma çıkan, yıllardır aradığım dizinin adı ise Vay Anam Vay‘dı. Üstelik daha da güzeli, Kanal D, diziyi birkaç ay önce tüm bölümleriyle YouTube’a da yüklemişti.

Dizide başrol olarak oynuyor dediğim Kibar Ana, bildiğimiz Nevra Serezli‘ymiş, damatlarından biri olan Feyzullah’ı oynayan oyuncu ise Attila Olgaç çıkmasın mı? Bu kadar tanınmış olan, sürekli gördüğümüz yüzlerden değil de Ayhan Bey’in yüzünden hatırlamış olmam da çok enteresan doğrusu. Dizide, yine tanınmış başka tiyatrocular da varmış, görünce “tabi ya!” dediğim. Üstelik Cem Davran da varmış bazı bölümlerde ama ben bunu görünce bile hatırlayamadım, hiç yok bende o bilgi.

Dizinin ilk bölümünü tekrar izledim tabi bulur bulmaz. Siz de hatırlamak isterseniz 1. bölüm aşağıda.

10.3.23 tarihinde blog.numancebi.com adresinde yayımlanmış olan "10 yıldır bulmaya çalıştığım, yayınlandığı kanalı bile darladığım diziyi tesadüfen buluşum" başlıklı bu yazı izinsiz kopyalanamaz, kaynak belirtilmeksizin alıntılanamaz. Gerektiği durumda lütfen e-posta ile izin isteyiniz. Hassasiyetiniz icin teşekkür ederim. Web ve uygulama arayüz tasarımı, UX danışmanlığı veya başka bir tasarımsal ihtiyacınız varsa kişisel siteme göz atın.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak.