Modern Combat 4: Zero Hour ve iOS’ta Oyun Deneyimi

6 sene önce, Oyun kategorisine eklendi.

Yanılmıyorsam en son Max Payne 2 çıktığında, yani tam olarak bundan 10 sene önce, 2002 yılının yaz aylarında düzenli FPS oynardım. Öncesi var, sonrası karanlık.

Öte yandan, yine o yıllar halen revaçta olan Counter Strike ve benzeri taktiksel online FPS oyunları ile pek aram yoktu. Hatta oyuncuların online oyunlara tutkuyla bağlı olmalarına anlam veremiyordum. Halbuki her şey dozunda güzel, abartılmadığı sürece pek zararı da olmazmış, şimdi biraz pişmanım, geri dönüşü de yok. Neyse, iş-okul derken, çeşitli meşguliyetlerden dolayı uzun süre oyun oynamadım ya da oynayamadım. İstisnalar kaideyi bozmaz, zaman zaman uzun ömürlü olmayan bazı oyunlarla vakit öldürdüm tabi.

Son dönemde teknoloojinin gelişimiyle ve mobil cihazların sağladığı olanaklar sayesinde XBOX ve PlayStation gibi oyun konsollarına ya da bilgisayarlara muhtaç olmadan oyun oynayabilme fikri beni hep cezbetti. Öyle ki hayatım boyunca tüm platformlardaoynadığım oyunların süresini toplasak, kuvvetle muhtemel 2008′den beri iOS platformunda iPod touch, iPhone ve iPad ile oynadığım oyunların süresinin yanına yaklaşamaz.

Artık oyunculuk geçmişimi az çok biliyorsunuz, sadede gelelim! Geçtiğimiz günlerdeModern Combat 4: Zero Hour isimli iOS oyunu AppStore’a eklendi. Aynı gün oyunu kurup denedim.

İlk gün single player takıldım, kontroller başta biraz zor gelse de kısa sürede alıştım. Ardından online moda geçtim. Oyuna ilk girdiğimde online FPS deneyimim olmadığı için midir artık, heyecandan mıdır bilmiyorum, hayli kötü bir oyun sergiledim, takımımı da zor durumda bıraktım haliyle.

Single modda kendimi biraz daha geliştirmeye karar verdim. Bu arada Amerikan askeri olarak başladığınız hikaye modu ikinci evresinde teröristlerin safında devam ediyor, sonraki bölümde tekrar “iyilerden yana” oluyorsunuz. Güzel düşünülmüş bir detay bence, ilerledikçe nelerle karşılaşacağım bilmiyorum.

Sonraki birkaç online çatışmada öldürdüğüm insan sayısı beni öldürenlere yaklaşamasa da iyiye gidiyordum. 2-3 günde oynadığım toplam süre (online) 8 saati geçmişti ve artık ben de düşmana amansız dakikalar yaşatabilecek kıvama gelmiştim.

Oyun içi satın alımlarda bazı yanlış seçimler yapmış olsam da “hepsi tecrübe” deyip kendimi avuttum ve yeni ekipmanımla K/D Ratio’yu 0.50′lerden (evet çok kötüydü) 0.79′a kadar çıkartabildim, 350 civarı leşim var. Rank’im 23, Second Lieutenant I diye adlandırılan rütbeye sahibim, Lifetime XP 90k ve toplamda 60′a yakın çatışmaya dahil olmuşum.

Uzun lafın kısası bu oyun beni çok sardı, eğer online FPS’ten hoşlanıyorsanız şu an mobil cihazlarda oynanabilecek daha iyi bir oyun yok. İndirin, oynayın. Online olmasına gerek yok derseniz Nova 3 ve Shadowgun gibi alternatifler de ilginizi çekebilir.

İncelemek ve indirmek için bahsi geçen oyunların AppStore bağlantıları aşağıda.
Modern Combat 4: Zero Hour
N.O.V.A. 3 – Near Orbit Vanguard Alliance
Shadowgun

iOS oyunları ile ilgili daha kapsamlı bir yazı yazmayı düşünüyorum ama Modern Combat 4′e başlamak için geç kalmanızı da istemem. Bu yazı, iOS’ta oyun deneyimi serisinin ilki olsun, devam ederiz.

Yeri gelmişken GameCenter ve Gameloft’ta numancebi kullanıcı adı ile beni bulabilirsiniz, birlikte oynamak isterseniz davetlerinizi bekliyor olacağım. Bana ulaşabileceğiniz diğer bağlantılar üst menüde ve anasayfada.

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir


Bunlar da İlginizi Çekebilir


Markafoni’ye Değişim için Gönderdiğim Ayakkabının Üzerine Basılarak Geri Gönderilmesi Ya da Ekşisözlük diliyle; 1 Ağustos 2016 Markafoni Rezaleti Markafoni, iki üç ayda bir aklıma gelip bir şeyler aldığım alışveriş sitesi. 2016... (2 sene önce)
20’li Yaşlardayken Okunması Gereken 65 Kitap Düşündüren, güldüren, ilham veren ve duygulandıran "20'li yaşlar bitmeden okunacak" 65 kitap önerisini bir araya getirmiş bir BuzzFeed editörü.... (7 ay önce)
Paris’te 1.70 Euro’ya 24 Saatliğine Bisiklet Kiralamak Mümkün Yanlış okumadınız. :) Servisin adı Velib ve dünyanın en güzel sistemini kurmuşlar. Detayları anlattığım bir video çektim, üşenmez de... (2 sene önce)
Daha fazlası için tıklayınız →
Numan ebi Blog sayfama hosgeldin. Henuz tanismadiysak ben Numan, kullanici-merkezli web siteleri ve mobil uygulama arayuzleri tasarliyorum. Detaylar burada → Bu sitede, mikrobloglarda kaybolmasini istemedigim konularda, 2007'den beri yaziyorum. RSS
Öne Çıkarılanlar
Apple ile “Akışkan Arayüzler Tasarlamak” Üzerine, Ders Niteliğinde Sunum Yanılmıyorsam en son Max Payne 2 çıktığında, yani tam olarak bundan 10 sene önce, 2002 yılının yaz aylarında düzenli FPS oynardım. Öncesi... (2 hafta önce)
Neden Venezüela’ya Taşınmıyoruz? Yanılmıyorsam en son Max Payne 2 çıktığında, yani tam olarak bundan 10 sene önce, 2002 yılının yaz aylarında düzenli FPS oynardım. Öncesi... (4 hafta önce)
UXistanbul 2017 ve Karl Gilis’in “İlk Buluşma Prensibi” Yanılmıyorsam en son Max Payne 2 çıktığında, yani tam olarak bundan 10 sene önce, 2002 yılının yaz aylarında düzenli FPS oynardım. Öncesi... (1 sene önce)
Bu blog ve bağlı diğer sitelerimde hızlı arama yapabilirsiniz.

Bu sitede yer alan icerikler izinsiz kopyalanamaz, kaynak belirtilmeksizin alintilanamaz. (Gerektigi durumda e-posta ile bildiriniz.) Hassasiyetiniz icin tesekkurler.

TELIF HAKKI, 2007-2018 NUMANCEBI.COM