İstanbul’un En “Çeşitliliğe Açık” Mekanlarından Biri

20 Mayıs 2017 Cumartesi (23:50) tarihinde, Yeme İçme altına eklendi.

İlk olarak, 10 sene kadar önce keşfedip, hala gitmeye devam ettiğim bir mekan daha var mıdır bilmiyorum, en azından şu anda aklıma geldiği kadarıyla yok diyebilirim. Bu nedenle bu yazıyı yazma gereği duydum. Böyle bir yazı yazacak olmak aklımın ucundan geçmese de hazır ortam müsaitken ve arkadaşlarla da vedalaşmışken (ve yapacak daha iyi bir işim olmadığı için biraz daha oturmaya karar vermişken) bilgisayarı çıkardım ve yazıyorum. Neden olmasın? Yazmayı seviyorum, ne yapalım… 😄

Çorlulu Ali Paşa Medresesi, Beyazıt’ta bulunan eski bir medrese. Şu anda faaliyette değil. Avlusu birkaç tane kafeye ev sahipliği yapıyor.

Genellikle nargile içenler tarafından tercih edilen işletmeler olduğunun altını çizmekle başlayalım. Çünkü sigara dumanından rahatsız olan ben, buraya gelince nargile dumanından (aroma sebebiyle olsa gerek) pek rahatsız olmasam da bu konuda hassasiyeti olanların bilmesinde fayda var. Duman altı bir yer. 💨

Fotoğraf: Mert S. – Foursquare

Kafelere ev sahipliği yapıyor dedik. Biraz daha detaylandıralım. Medrese kapısından içeri girdiğinizde sizi 3 farklı işletme karşılayacak ama burayı bilmeyen biriyseniz muhtemelen hepsini aynı işletme sanabilirsiniz fakat durum böyle değil. Sol tarafta 2 tane, sağda da benim favorim olan Erenler Nargile bulunuyor. (Solda 2 tane olduğunu şu anda burada çalışan birine sorup doğruladım, nerede başlayıp bittiği belli olmuyor. 😄)

Fotoğraf: Cem T. – Foursquare

Buraya ilk geldiğimde soldakilerden birine girmiştim. Her iki tarafında kendince artıları olduğu için ayrıca inceleyelim isterseniz. ☺️

Öncelikle favorimden başlayalım.

Erenler’de hafta sonu öğle saatlerinde 11:00 – 14:00 arası genellikle çok yoğunluk olmuyor. Turistler burası ne acaba diyerek merak edip girmiş oluyor ya da çevrimiçi önerileri okuyup buraya yolları düşüyor. Farklı kültürleri tanımak hoşunuza gidiyorsa kapın kitabınızı gelin, hem sakin hem de muhabbet etmeye daha elverişli oluyor o saatlerde.

Fotoğraf: Maria – Foursquare

Akşama doğru kalabalıklaşıyor, 2 koltuk uzağınızda oturan kişiyi duymanız biraz güçleşiyor açık konuşmak gerekirse.

Hafta içi akşam saatlerinde genellikle işlerinden çıkmış olan çevredekilerin akınına uğruyor. Keyifli memleket sohbetleri için en ideal zaman dilimi 17:00 ve sonrası (gece yarısına kadar açık).

Nargilesi her ne kadar ben öyle bir iddiada bulunmayacak olsam da Türkiye’nin en iyi 3-5 nargilesinden biri diye biliniyor. Nargilenizi içerken yanında Türk kahvesi ya da elma çayı tercih edebilirsiniz. Daha çok ada çayı meşhur olsa da -nedense- bana dokunuyor.

Bu arada ayda bir bile nargile içmiyorum. Siz benim nargile önerilerimi çok dikkate almayın. Dönem dönem bırakıp 5-6 ay içmediğim de (aklıma dahi gelmediği) oluyor.

Yalnız gelirseniz de mutlaka konuşacak, uzun uzun sohbet edecek birilerini bulabiliyorsunuz. Bugün bizim grubumuza dahil olmayan 2 farklı insanla 2 farklı konuda uzun uzun sohbet ettik mesela 3-4 saat içerisinde. Bundan keyif alıyorum, hem Türkiye’de hem yurt dışında aynı ortamda oturuyor olmak dışında hiçbir ortak noktamız olmayan insanlarla sohbet etmek bence faydalı. Her zaman görüşlerine katılmanız gerekmiyor sohbet ettiğiniz insanların, farklı görüşlere töleranslı olmak da bir erdem. İstifimizi bozmadan ve renk vermeden dinleyebilmeliyiz. 🤓

Erenler böyle bir yer işte. Soldaki işletmeler daha küçük olmasına rağmen orada da keyifli vakit geçirilebiliyor. Oturma düzeni (kapalı alanların) biraz ev salonuna benzediği için 5-10 kişilik gruplarla oynanabilen eğlenceli oyunlar (şimdi burada bahsetmeye gerek duymadığım) oynamanız mümkün. 😄

Fotoğraf: Fatih D. – Foursquare

Ben Erenler’e devam etmeyi düşünüyorum. Sol tarafa birkaç kez oturdum, işletme isimlerini bile bilmiyorum. Siz yine de doğru bulduğunuz samimiyet düzeyine göre tercih edin. Nargilelerini karşılaştıracak kadar fazla deneyimlemediğim için onu size bırakıyorum.

Mekan ayrıntılarına Foursquare ve Zomato’dan gözatabilirsiniz. [1] [2]

Bu gönderinin faydalı olabileceğini düşünüyorsanız paylaşabilirsiniz.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir


Bunlar da İlginizi Çekebilir


2019’da Dinlemenizi Önerdiğim Bir Yerli, Bir de Yabancı Podcast Yaklaşık 2 yıldır podcast'e her zamankinden fazla vakit ayırdığımı, bugün üzerine düşününce fark ettim. Özellikle bağımlısı olduğum iki... 27 Şubat 2019 Çarşamba günü eklendi.
Amazon Prime Video’nun artıları ve eksileri: Netflix yerine tercih edilebilir mi? Amazon Prime Video'yu deniyorum bir süredir. İlk bakışta yadırgasam ve biraz da ön yargıyla yaklaşsam da aslında bazı klasmanlarda rakiplerine göre... 15 Ocak 2020 Çarşamba günü eklendi.
Her Hafta En Az Bir Tiyatro Oyunu Hedefim ve Son İzlediklerim Bana göre sinemadan daha etkileyici ve daha saygıya değer tiyatro. Son zamanlarda meşgale ararken düzenli bir şey olsun istedim. Ocak ayından beri her... 28 Şubat 2016 Pazar günü eklendi.
Daha fazlası için tıklayınız →

Numan Çebi Merhaba! Ben Numan. Henüz tanışmadıysak, bir tasarımcıyım. Basit tabirle, kullanıcı-merkezli web siteleri ve mobil uygulama arayüzleri tasarlıyorum. İşim hakkında daha fazla bilgiyi portföyümden edinebilirsiniz. → Görüntülemekte olduğunuz bu blogda sosyal ağlarda kaybolup gitmesini istemediğim konularda, 2007'den beri yazmaya devam ediyorum. Aşağıdaki sosyal ağlar üzerinden ve merhaba@numancebi.com adresinden bana ulaşabilirsiniz. RSS
Öne Çıkarılanlar
UX Design (Kullanıcı Deneyimi Tasarımı) Nedir? (Örneklerle Anlatım) İlk olarak, 10 sene kadar önce keşfedip, hala gitmeye devam ettiğim bir mekan daha var mıdır bilmiyorum, en azından şu anda aklıma geldiği... 29 Kasım 2019 Cuma günü eklendi.
Web Sitemi Yeniledim: Nedeni, İzlediğim Yol, Güncellemenin Kapsamı ve Performans Test Sonuçları İlk olarak, 10 sene kadar önce keşfedip, hala gitmeye devam ettiğim bir mekan daha var mıdır bilmiyorum, en azından şu anda aklıma geldiği... 18 Şubat 2019 Pazartesi günü eklendi.
Apple ile “Akışkan Arayüzler Tasarlamak” Üzerine, Ders Niteliğinde Sunum İlk olarak, 10 sene kadar önce keşfedip, hala gitmeye devam ettiğim bir mekan daha var mıdır bilmiyorum, en azından şu anda aklıma geldiği... 8 Haziran 2018 Cuma günü eklendi.
Neden Venezüela’ya Taşınmıyoruz? İlk olarak, 10 sene kadar önce keşfedip, hala gitmeye devam ettiğim bir mekan daha var mıdır bilmiyorum, en azından şu anda aklıma geldiği... 24 Mayıs 2018 Perşembe günü eklendi.
UXistanbul 2017 ve Karl Gilis’in “İlk Buluşma Prensibi” İlk olarak, 10 sene kadar önce keşfedip, hala gitmeye devam ettiğim bir mekan daha var mıdır bilmiyorum, en azından şu anda aklıma geldiği... 11 Mayıs 2017 Perşembe günü eklendi.
Blogumda Google ile hızlı arama yapabilirsiniz.

Bu sitede yer alan gönderiler izinsiz kopyalanamaz, kaynak belirtilmeksizin alıntılanamaz. (Gerektiği durumda lütfen e-posta ile bildiriniz.) Hassasiyetiniz icin teşekkür ederim.

2007-2020 © blog.numancebi.com