3 Ayda 15+ Kilo Verdim: Spor Programım ve Son 3 Ayımın Özeti

15 Aralık 2013 Pazar (18:29) tarihinde, Kişisel, Spor altına eklendi.

Okurlar arasından ihtiyacı olanları şevklendirir ümidiyle böyle bir yazı yazmak istedim. Bu yazı, antrenman notlarım, öğrendiklerim-tavsiyelerim ve soru-cevap olmak üzere 3 bölümden oluşacak.

Başlıktan anlayacağınız üzere 3 ayda 15 kilonun üzerinde kaybederek daha makul bir dış görünüşe kavuştum, göbeğim söndü vs. Dış görünüşten daha da önemlisi bundan yaklaşık 4 ay kadar önce sağlığım ile ilgili ciddi ciddi endişelenir hale gelmiştim. Yoğun iş temposu sebebiyle spor salonuna kaydolmak ve belirli günler salona gidip spor yapma fikri bana çok zor geliyordu, bunu yapamayacağımı biliyordum. Evimin konforunda neler yapabilirim diye araştırırken bir takım başarı hikayeleri ve öncesi-sonrası görüntülerini izlerken buldum kendimi.

Kısa bir araştırmanın ve ölçümlerin (vücut yağ oranı, kas oranı, artıları eksileri) ardından sıkı bir diyete ve P90X Workout programına başladım. P90X, Tony Horton önderliğinde hazırlanan ve sunulan bir video programı. Aşağıdan örnek videoyu seyredebilirsiniz.

Videoda gördüğünüz ortamı evimde oluşturdum diyebilirim, tek eksiğim bir adet Tony’di. Tony, hayatım boyunca gördüğüm en pozitif enerjili insanlardan biri. 55 yaşında ancak yaşını hiç göstermiyor, vücudunu ve enerjisini P90X serisinin pazarlamasında da çok akıllıca kullandığını söylemem gerek.

3 ay boyunca vücudumun çalıştırdığım bölgeleri ve P90X antrenman programının içeriği aşağıda.

Ab Ripper X (Karın Sökücü)
Back & Biceps (Sırt ve Üst Kollar)
Cardio X (Kardiyo)
Chest & Back (Göğüs ve Sırt)
Chest, Shoulders and Triceps (Göğüs, Kollar ve Arka Kol)
Core Synergistics (Sinerjik Karın)
Kenpo X (Kenpo Dövüş Sanatı)
Legs & Back (Bacaklar ve Sırt)
Plyometrics (Zıplama)
Shoulders & Arms (Omuzlar ve Kollar)
X-Strech (Vücut Esnetme)
Yoga X (Ekstrem Yoga)

Bu süre boyunca önemli kırılma noktalarını kenara not ettim. Okuyacağınız yazı bu sürecin bir özeti mahiyetinde.

1 Eylül 2013 tarihinde not almaya başladım, bunları zaman zaman EkşiSözlük’teki ilgili başlığa da yazmıştım ama bir araya getirip burada yayınlamamın daha doğru olacağını düşünüyorum.

Başlarkenki vücut bilgilerim: Kilo: 103 kg / Yağ oranı: 24.4% / Kas ağırlığı: 74.3 kg

P90X Antrenman Notlarım

“Yarın itibariyle başlayacağım. Faydası var mıymış yok muymuş göreceğiz. Gerekli tüm spor aletlerini edindim, besin stoğunu yaptım ve yarını bekliyorum.” demiş ve fotoğrafları da çekip, tüm hazırlıkları tamamlamıştım 1 Eylül’de.

1. Gün (2 Eylül):

Yarım saatlik chest & back çalışması sonucu bayılacak gibi oldum, kusma hissi vardı ama direndim. Vücudum çekildi, karıncalanma ve kas kasılması hat safhadaydı. Abartmıyorum, desteksiz yürüyemez hale geldim, felç geçiriyorum sandım. :) Yarım saat ile bırakmak zorunda kaldım. Ab ripper‘a (karın egzersizi) bulaşsam ölmüştüm herhalde oracıkta. Garip bir pozisyonda biraz hareketsiz kaldıktan sonra epey azaldı. Bu beni epey korkutsa da devam etmeye kararlıydım. Sonraki günler bu kadar zorlamamaya karar verdim.

2. Gün:

En zor bölüm denilen plyometrics‘i bitirdim. Son 20 dakikayı -soğuma hareketleri hariç- dün olanlar sebebiyle atladım, 35 dk. kadar çalıştım diyebiliriz. Şu an ağrı, sızı ve ilk gün yaşadığım olumsuzlukların hiçbirinden eser yok. Spordan bir süre önce aşağıdaki Vine videosundaki yemeği yapmıştım (Vine kapandığı için video uçtu), kendime şaşırıyorum bazen. Sözlük üzerinden özel mesaj ile desteğini ve tavsiyelerini eksik etmeyenler motivasyonumu epey yükseltti.

6. Gün:

İlk hafta yarın bitiyor, şu ana kadar bazı günler çok yoğun da olsam programı aksatmadan geldim. Önümüzdeki 3 gün 2 gece seyahatte olacağım. Yarınki x stech ve Pazartesi günü çalışacağım chest&back + ab ripper videolarını iPad’e attım, direnç bandını da yanıma alıyorum ama fırsat bulabilecek miyim bakalım, ev dışında spor yapmak zor gelebilir ama deneyeceğim. (Ekleme: Denedim, oldu.)

Beslenme konusunda doğru yolda olup olmadığımdan tam emin değilim. 1 hafta boyunca vücut değerlerimde gözle görülür bir değişiklik (kilo -hatta gram-, incelme vs.) olmadı.

14. Gün:

İkinci haftayı tamamladım. Henüz konuşmak için çok erken ama daha dinç hissettiğimi söyleyebilirim. Kilo kaybı yok denecek kadar az, o iş olmayacak sanırım ama yılmak yok aynen devam!

2. Ay Başlangıcı:

Bu akşam klasik programın ikinci ayına başlayacağım. İlk ay sonuçları şöyle; 6 kilo vermişim, göbek 6 cm incelmiş.

6. Hafta (11 Ekim):

İyi gidiyor, pes etmek yok, artık aynı şeyleri her akşam yapmak sıkıcı gelse de, en az bir buçuk saat ayırmak gerekse de devam ediyorum. Şimdilik 95 kg civarında seyrediyorum.

8. Hafta Ortası:

Dün Gold Standard Whey Double Chocolate sipariş ettim, bugün geldi, Whey desteği ile devam edeceğim. bu hafta bitince 2. ay da bitmiş olacak. Hız kesmeden devam.

2. Ay Sonu:

Göbek toplamda 12 cm inceldi, 103 kilodan 91 kiloya indim.

3. Ay İlk Hafta Sonu:

Bu hafta Insanity‘e (bir başka spor programı) geçiş yapacağım. Sanırım artık kilo veremiyorum, 91’e çakılı kaldım. Insanity’e başlama sebebim biraz da bu.

3. Ay (4. Haftası) Sonu:

Birer hafta P90X / Insanity şeklinde devam ediyorum (hybrit program değil). Son birkaç gündür diyete pek uymuyorum. Nugget, patates kızartması, pizza bile yedim, bol bol çikolata, abur cubur da cabası. Bu konuda epey suçlu hissediyorum. Can sıkıntısından kendimi yemeğe verdim sanırım. 88’in biraz altına inmiştim ama şu an 89 kiloyum. Yarın P90X phase 3, week 3 ile devam edeceğim.

Bir Sonraki Hafta:

Bugün çok kötü bir şey yaptım. Anlatılmaz ama vakayı inceleyebilelim diye notunu düşmem gerek: 3 baklava (fıstık, ceviz, fıstık, oyşh…), 3 kurabiye (isimlerini bilmiyorum, farklı form ve tatlarda <3), su böreği, pilav, mis gibi domates çorbası, 20 tane falan sarma yedim (aklıma gelenler) diyet miyet hak getire. Bunlar bir günde oldu. Yoga var birazdan. P90X’in recovery week dahil 2 haftası kaldı, yani Aralık ayının ortasına kadar bu programa devam. Araya 2 hafta Insanity sıkıştırmıştım, yine fikir değiştirdim. Aralık’ın sonuna doğru kaldığım yerden devam edeceğim Insanity’e, çok böldük P90X’i gerek yok. Kilo 88 şu an.

Final Haftası:

P90X programım sona erdi. Araya 2 hafta Insanity sıkıştırmıştım, onun için 2 hafta gecikmeli bitti ama bitti.

Öğrendiklerim ve Tavsiyelerim

Çok çileli bir süreç olsa da azmedince başaramayacağım bir şey olmadığını bir kez daha gördüm. Eğer sizin de yaşantınızı olumsuz etkileyen kilolarınız var ve bunlardan kurtulmak istiyorsanız şu detayı gözardı etmeyin: bu süreçte yediğime içtiğime gerçekten dikkat ettim (ufak tefek hileler yapmadım değil ama onlar olmadan da olmuyor), sürekli savsaklasaydım başaramazdım. Bundan eminim. İşten döndüğümde onun yorgunluğuyla sporumu yaptım, seyahatteysem yine sporumu yaptım, yer ve zaman gözetmeksizin programı aksatmadım. Eğer haftanın bir günü spor yapamadıysam, o haftanın dinlenme günü olan Pazar gününde mutlaka telafi ettim.

Bugün, kilom 85 ve daha dinç hissediyorum. yağ ve kas oranımı ölçtürtmedim ama çok da önemli görmüyorum şu haldeyken. Artık merdiven veya eğimli yol çıkarken nefes nefese kalmıyorum, olduk olmadık her yerde her zaman terlemiyorum. Hal böyle olunca da sporu bırakmayı düşünmüyorum. Sürekli yapmasam dahi ara verip birkaç ayda bir tekrar kontrollü ilerlemek için 1 ay düzenli spor yaparım diye tahmin ediyorum. Şimdilik Insanity‘nin 3. haftası ile devam edip önce onu bitirmeyi amaçlıyorum. ardından P90X2‘ye başlayacağım, onun DVD’lerini de edindim, programım geçtiğimiz 3 ay kadar sıkı olmayacak olsa da spora devam.

Başlarken hedefim 93 kiloydu, 85’e kadar indim, şimdi hedef değiştirdim. Biraz vücut yapsam fena olmaz diyorum. Malum önümüz (baya önümüz ama) Yaz. (Ekleme: Yapmadı)

Before-after fotoğraflarım var elbette ama neredeyse cıbıldak fotoğraflarımı sizlerle paylaşacak değilim. :) Onun yerine Instagram profilimde 4-5 ay önce paylaştığım 103 kiloyken çekildiğim aşağıdaki ilk fotoğrafa ve 90 kilonun altına indiğimde çekildiğim ikinci fotoğrafa bakarak sadece yüzümden bile değişimi görebilirsiniz. İkinci fotoğraf 1 ay önce çekildi, bu fotoğraf çekildikten sonra yaklaşık 4-5 kilo daha verdim.

Soru-Cevap

Özel mesaj ile gelen, yanıtladığım bazı ortak soruları buraya da eklemek istiyorum.

P290X antrenman programı ücretli midir?
Evet ama aramaya inanırsanız sağda solda videolarını bulursunuz. Tavsiye etmesem de var böyle bir şey, torrent morrent. ;)

Kilo vermek için önce Insanity mi, P90X mi?
Insanity. Çok daha hareketli bir program olduğu için kilo verecek olanlar önce bunu uygulayabilirler.

Kilom fena değil, vücut yapmak da istemiyorum sadece biraz karın sıkılaştırmam lazım, hangi program?
“Hip Hop Abs” öneririm. Bu program, yine Beachbody ekibine ait başka bir antrenman programı.

Ne tarz bir diyet?
Bu soru birkaç kez yöneltildi. Kısaca yanıtlamak gerekirse; P90X’in besin tavsiyelerine çok uyduğumu söyleyemem, dilden dile dolaşan sağlıklı beslenme önerilerini bilirsiniz. Üç beyazdan uzak durdum, sık (ara öğünlerle) ve sağlıklı beslendim, belli bir saatten sonra yiyecek tüketmemeye gayret ettim, ekstra pek bir şey yok.

Sabah kahvaltısı?
İlk 2 ay epey dikkat ediyordum kahvaltıya. Lor peyniri (her ne kadar tadı kötü de olsa) yiyordum, öğlene kadar tok tutsun diye 3-4 yumurta yiyordum. Ama şu sıralar hem o kadar sıkıcı değil, hem de hayli değişken. Gerçi bir süredir süt ve yulaf ezmesi veya mısır gevreği gibi atıştırmalıklarla geçiştiriyorum ama ana fikri anladınız bence.

P90X programını evde yapabilmek için gerekli başlangıç ekipmanları neler?
Ağırlık (dambıl) veya direnç lastiği. Mümkünse her ikisi, mümkün değilse öncelikle ağırlık. Barfiks ve şınav barları. Eğer oram buram ağrımasın derseniz yoga matı. Yumuşak bir halı varsa onun üstünde de olur.

Son Söz

Vakit ayırıp buraya kadar okuduysanız kilo verme konusunda ciddi düşünüyorsunuzdur bence. Tecrübelerinizi, başarı ve başarısızlık hikayelerinizi, endişelerinizi aşağıdaki yorum formu aracılığıyla benimle ve diğer okurlarla paylaşabilirsiniz. Geride bıraktığım spor programı ile ilgili sorularınız varsa da elimden geldiğince yanıtlamaya çalışırım.

Bu arada anlaşıldığı üzere profesyonel bir sporcu değilim; bunun uzmanı hiç değilim, sağlıklı yaşamaya çalışan, işi gücü farklı bir insanım. Bu yazıdan önce beni tanımıyorsanız neler yaptığımı numancebi.com web sitemden öğrenebilir, hakkımda daha fazla bilgiye erişebilirsiniz.

Sağlıklı ve takipte kalın. :*

Ekleme (Ocak 2017)

Yıllar sonra bu yazıya bir ekleme yapmak, son durumdan haberdar etmek istedim. 3-4 ay ara verip 1-2 ay spor yapa yapa devam ediyorum. Zaman zaman bilerek sukoyverip 97’ye kadar çıktım ama ortalama kilom ve şu anki kilom 91. Halimden memnunum ama bu yaza doğru ölmezsek tekrar 87-88 bandına inmeyi ve sabitlemeyi düşünüyorum. Yemek güzel şey, bir de tatlıya zaafım var (random gülüş).

Bu gönderinin faydalı olabileceğini düşünüyorsanız paylaşabilirsiniz.

“3 Ayda 15+ Kilo Verdim: Spor Programım ve Son 3 Ayımın Özeti” için 45 cevap

 1. Anıl dedi ki:

  Tebrikler… Bende yapıyorum p90x de bi sorum olcak; vücud kasların belirginleşti mi? yoksa sadece kilo mu verdin?

  • Numan Çebi dedi ki:

   Anıl, teşekkürler. Kaslarda belirginleşme var elbette, kilo vermek istiyorsan Insanity programını öneririm öncelikli olarak.

 2. Furkan dedi ki:

  Protein tozu aldığın yerin linkini atabilir misin?

  • Numan Çebi dedi ki:

   Furkan, protein7.com adresinden aldım. Optimum’un sitesinde yazdığına göre Türkiye’deki yetkili satıcısı bu.

 3. Aslı dedi ki:

  Ben de p90x ıle hayli kılo vermıstım,sürecin sancısını ve zorluğunu çok iyi biliyorum.Tebrık ederım canı gönülden

 4. Onur dedi ki:

  1.82 Boy, 65 kiloyum. Evde P90X yapmadım ama gerekli ekipmanlar ile 2 ay kadar çalışarak çelimsiz vücudumu şekle soktum. Kollarımı ve omuzlarımı genişlettim fakat kilom hala 65. Nasıl kilo alabilirim, protein tozu önerirmisiniz kilo için?

  • Numan Çebi dedi ki:

   Onur, bunu bana ilk soran değilsin. :) Daha öncekilere söylediğim gibi sana da bir diyetisyene görünmeni öneriyorum. Ben bir besin tavsiyesinde bulunsam yanlış yönlendirmiş olurum.

 5. Safa TÜRKYILMAZ dedi ki:

  Numan abi seni tebrik ediyorum,gıpta ettiğim bir tasarımcısın.Mesut Çevik ile ortak hazırladığınız grafikci tabletleri videosunda kaç kiloydun acaba? He bu arada bende 103 kiloydum 113 oldum sonra 1 haftada 10 kilo verdim ama aşırı kafama takmıştım şu an 93-96 kilo aralarında seyrediyorum,şu günlerde tekrardan başlamaya kararlıyım hedefim 70-75. Boyum 176 senin kaç?

  • Numan Çebi dedi ki:

   Sefa, teşekkür ederim. Bahsettiğin videoda yanlış hatırlamıyorsam 95’e kadar düşmüştüm. Sana P90X’ten önce Insanity programını öneriyorum. Önce onunla göbeği, kiloları bir erit, sonra P90X yaparsın.

 6. Batuhan dedi ki:

  Yorgun düşüp işlerinizi aksattığın veya yorgunluktan sabah geç kalkma sorunlarıyla karşılaştın mı?
  Ben hem çalışan hem de okuyan birisiyim. P90X yapmamı tavsiye eder misin?

  • Numan Çebi dedi ki:

   Batuhan, saydığın sorunlarla karşılaşmadım. P90X yerine yeni çıkan P90X3 (yazımda bahsetmemiştim) programını önerebilirim sana. Sözünü ettiğim programların hepsinden daha kısa ama eksik olmayan bir antrenman takvimi var. Geçen hafta çıktı, kısa bir Google araması ile hakkında detaylı bilgiye erişebilirsin.

 7. Furkan dedi ki:

  Beslenme programını nasıl edindin ki acaba?

  • Numan Çebi dedi ki:

   Furkan, program yanında bir beslenme planı ile geliyor ama sen buna uymak zorunda değilsin, kendi programını oluşturabilirsin. Bahsettiğim beslenme programını görmek için buraya tıkla.

 8. Onur simol dedi ki:

  Tebrik ederim, bu program sıralamasını nasıl yaptın, nerden öğrenebilirim?

 9. Numan Çebi dedi ki:

  Teşekkürler. P90X videolarını farklı sıklık ve kombinasyonlarla uygulayabilirsin. Vücut tipine, daha önce antrenmanlı olup olmadığına göre kendin karar vereceksin. Ben klasik programı yaptım ama zayıf bünyeler için lean programı öneriliyor. Senin için hangisinin uygun olduğunu öğrenmek için Google’da bu konuda aramalar yaparak daha geniş bilgiye erişmen mümkün. Önizleme »

 10. Furkan dedi ki:

  Teşekkürler cevaplar için, son bir soru, şimdi tüm videoları indirmeden soruyum dedim gerekli spor aletleri nelerdir? (İnsanity için de alet gerekli mi?

  • Numan Çebi dedi ki:

   P90X için gerekli alet edevata yazının içinde “başlangıç ekipmanları” başlığı altında yer vermiştim. Insanity için herhangi bir şey gerekmiyor.

 11. Janset dedi ki:

  Öncelikle tebrik ederim. Birde p90xtr.com’dan haberdar etmek isterim.

  • Numan Çebi dedi ki:

   Janset, teşekkürler. Haberim var, P90X serüvenim boyunca birkaç kez denk gelmiştim paylaştığın siteye. Merak edenler ve yeni başlayanlar için faydalı olabilecek bilgiler içeriyor.

 12. Onur dedi ki:

  Merhaba; blogunuzu okudum, çok hoş yorumlamışsınız. Ben yaklaşık 2 aydır P90 yapıyorum. Öncelikle bu programları hakkıyla yaparsanız kas hacminiz de artıyor, kilo da verebiliyorsunuz. Şu an 15 kilo verdim ve kas kütlem yoğunlaşmaya başladı. P90 tabii ki P90X gibi saati aşmıyor. Ayrıca tüm hareketleri beraber yapılıyor. P90x in atası gibi. Benim nacizane önerim öncelikle P90 ile başlanmalı, alışılmalı, daha sonra P90x e geçmeli. Yeter ki dirayetli olun, uzun vadede gerçekten sonuç veriyor. Zati ne diyo Tony amcamız: “do your best and forget the rest”..

 13. Ferhan dedi ki:

  Selamlar, bu antrenmanlardaki hareketlerin set ve/veya tekrar sayıları hakkında bilgiye nereden ulaşabilirim?
  Teşekkürler.

  • Numan Çebi dedi ki:

   P90X antrenman videolarında uygulamalı olarak gösteriyor zaten, ekstra bir program yapmanıza gerek yok, gördüğünüzü uygulamanız yeterli. Detaylı bilgiye ürünün kendi sitesinden ulaşabilirsiniz.

 14. Mehmet dedi ki:

  Merhabalar, öncelikle böylesine ciddi bir programı bitirdiğiniz için tebrikler .

  Bende geçtiğimiz yıl, 2 ay kadar yapıp bıraktım p90x’i. Bu sıralar tekrar başlamayı düşünüyorum, lakin aklıma takılan birkaç soru var.

  Boyum 1.85 Kilom 82, açıkçası zayıf kol ve bacaklar ile vücuduma göre fazlasıyla büyük bir göbekten ibaretim :)

  p90x e başlarken bütün aletleri edip ciddi bir araştırma ile beslenmede dahil olmak üzere (protein ağırlıklı) programa başlamıştım. Bu iki aylık süre boyunca en çok zorlandığım iki program Chest & Back ve Ab Ripper X’ti. Özellikle barfiks ve şınavdaki sıkıntım ve buna bağlı gelişme gösteremem benim direncimi kırdı ve programı bıraktım.
  Acaba sizde sıkıntı yaşadınız mı bu iki programda (Chest & Back ve Ab Ripper X) ayıca son zamanlarınızda 1 saati tamamlayabiliyor muydunuz?
  Bir de yoga ve kempo X’i atlasak sıkıntı olurmu ?

  • Numan Çebi dedi ki:

   Teşekkürler. Tabi başlarda zorlandım ancak sonradan kolay (ama sıkıcı) gelmeye başladı saydığın antrenmanlar. Yoga çok uzun da olsa en azından yapabiliyorsan yarısını yapmanda fayda var. 1 buçuk saat sürüyor, 40-50 dakikasını dayanıp yapabilirsen senin için yararlı olacaktır. Hafta boyunca vücudun gerilecek zaten diğer antrenmanlar sebebiyle, yoga biraz esnemesine yardımcı olur. Göbeğinden çok şikayetçisin, bu durumda Kenpo X’i de atlamaman lazım. Kenpo X epey hareketli bir bölüm, tam göbek düşmanı. Programdaki hiçbir videoyu atlama sen özetle, klasik program ağır göründüyse gözüne P90X Lean programını bir araştır.

 15. quep dedi ki:

  merhaba

  insanity programini online stream mi ediyorsunuz yoksa DVD mi geliyor taa Amerikadan ya da Turkiyede satiliyor mu? nasil edindiniz? tesekkurler

 16. Funda dedi ki:

  Merhaba Numan :) büyük basarin icin önelikle tebrik ediyorum seni. Ben Almanyadanim ve su an zayiflamakla mesgulum :) 20 yasindayim 1,75 boyundayim ve 89kg simdiye kadar 10kg verdim(ama nerdeyse hic belli degil birinci sorum da bu, 10kg verdim ama asiri bir degisiklik yok cok cok hafif bir degisiklik var görsellik anlaminda, normal mi?) ama cok uzun bir sürede verdim yaklasik 6 ay sürdü.. Ama acikcasi tam dikkat etmedim bir basladim spora bir biraktim.. Bir iyi beslendim bir kötü.. Simdi yeni bir diyete basladim Proteintozunu sütle karistirip sabah kahvalti yerine ve aksam yemegi yerine iciyorum yaklasik 250ml ama ögle yemegini normal yiyorum (500kaloriyi gecmemek sartiyla) ve günde 2 saat spor sabah kalktigimda ve aksam saat 18de.. 1er saat Bunu 2 ay yapmayi sonra, geri kalan bir ay icersinde yavas yavas Proteinicecigini birakarak yani toplam 3 ay – 3 bucuk ay icersinde 15 kg vermeyi hedefliyorum.. sence basarabilitmiyim internette bir cok Blog da sordum alman bloglarinada sordum ama basaramam mümkün olmadigini söyledikler 3 ay da 15 kilonun :/ simdi senden böyle bisi okudum icin sanki basarabilirim gibime geldi :) cevaplarsan ve yardimci olmaya calisirsan cok sevinirim :) Almanya Kölnden Saygilar Funda

  • Numan Çebi dedi ki:

   3 ayda 15 kilo mümkün ama sağlıklı değil. 15 kiloyu bu kadar kısa sürede vermen başka sorunlara yol açabilir. 89 kiloyum diyorsun, zaten bir 10 kilo vermişsin. Yediğine içtiğine dikkat et, sporunu da günde 2 saat yerine 1 saat ve düzenli yap, sonuçtan memnun kalacağını düşünüyorum.

 17. ckerem dedi ki:

  merhaba numan bey..bende p90x programı sahibiyim.şuana kadar henüz başlayamadım.fakat bu konuda benden biraz daha tecrübeli olduğunuzu düşünerek cevaplayacağınızı umduğum bir kaç sorum olacak:
  1.kilo 102,boy1.83 cm..benim amacım sadece zayıflamak değil,yağları kasa dönüştürmek istiyorum.bu nedenle direkt klasik yani sizinki gibi bi program uygularsam araya bişey sıkıştırmadan sadece p90x yaparsam 10-15 kilo arası verip üstelik iyi kas sahibi olabilirmiyim?
  2.ek besin supplement yada protein tozu kullanmak istemiyorum..sadece dediğiniz gibi sıkı bir diyet ve 3 beyaz dan uzak durarak ayrıca yeteri kadar protein alarak…yukarıda yazdıklarıma sahip olabilir miyim..

  • Numan Çebi dedi ki:

   1. Evet ama kendini çok zorlamamanı tavsiye ederim.
   2. Protein tozu şart değil, eğer tükettiğin gıdalar yeterli olmuyorsa bu desteğe başvurabilirsin.

 18. taçsız kral dedi ki:

  merhaba bay numan,

  benim bir sorum var. 4-5 kilo fazlam var ve sadece bunları vermek istiyorum, yani göbeği eritmek tek amacım öyle kas falan değil. sadece kenpo x yaparak bundan kurtulabilir miyim sizce? tavsiyeleriniz neler

 19. AYTÜL dedi ki:

  Merhaba,

  Bu programla yeni karşılaştım. Kafamda bir çok soru var. Anladığım kadarıyla birkaç çeşit program var. Bana bir bayan olarak hangi programı önerirsiniz. Daha önemlisi bu bir dvd mi ve nerede satılıyor, nasıl ulaşabilirim.

  • Numan Çebi dedi ki:

   Programlar farklı ancak videolar aynı, yalnızca kişiye özel olarak dizilimleri ve sıklıkları değişiyor. Kendi sitesi üzerinden veya temsilci satış merkezlerinden satın alınabilir.

 20. Gülşah dedi ki:

  Selam :) Yazılarını okudum ve zayıflama hikayeni .Mr Numan :) bugün koyduğun resmi önceki ve sonraki halin yani galerime indirdim ve her gün bu resme bakıcam (isteyince olurmuş bak dicem kendime ) ama kilolu olduğum için değil Gerek işin gerek hayat enerjin ilgi duyduğun şeyler olsun insana farketmeden mutluluk kendini sevme enerji veriyosun her yazında da böyle bu Mr Numan üniversiteli gençten size TEŞEKKÜRLER

 21. Gülşah dedi ki:

  Ben teşekkür ederim Üniversiteden mezun olunca ne olmam gerektiği hayalini değil yazınızda söylediğiniz gibi gerçekçiliğini düşünmemi sağladınız için yazılarınızı bugün ilk defa okuduğum ve sizi yani adınızı ilk defa öğrendiğim için bu kadar yazı yazdım affola :) üniversiteli gençten size TEŞEKKÜRLER

 22. bunalım dolu dedi ki:

  Kalça ve popo yağı yakmak için kanıtlanmış bir egsersiz lütfen…

 23. Yasemin çam dedi ki:

  Merhabalar öncelikle azminizi ve başarinizi tebrik ediyorum.. Çünkü belli bir beslenme düzenine alışmış bir birey kolay kolay bir anda diyet yapamaz yapsa bile kaç gün dayanır ? Mesela ben geçen sene bu zamanlar dukan diyeti ile tam 22kg vermiştim. Ama noldu diyeti biraktim dayanamadim ortalama 7-8 ay sonra aniden 11 kg ‘mını geri aldım. Şimdi 4 kg gitti amaa kilo vermem artık yavaşladi vücut direniyor şu an 92 kiloyum ve bu beni üzüyor sizce en etkili yöntem nedir hiphop abs mi yapmaliyim dvd satin almam mi gerekir indirme imkanim
  Varmi ? Yada p90x’ mi en çok göbek bölgesinde problemim var bana yardimci olursaniz gercektenn cook sevinirim :)

 24. Şimşek dedi ki:

  İyi günler ben 5 gündür fitnesse başladim dün de diyet listesi aldim ve de evde doğal limon elma maydanoz nane detoksu yaptim sizce 3 ayda 12.kilo verebilirmiyim

 25. Sevcan dedi ki:

  Çok güzel ve faydalı bir paylaşım olmuş.Bende 20 kilo vermiş birisi olarak ilgiyle okudum yazınızı teşekkürler:)

  • Numan Çebi dedi ki:

   Kiloyu verdikten sonra neden bu kadar uzun yazıyı okudunuz onu anlamadım ama yine de rica ederim. :)

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir


Bunlar da İlginizi Çekebilir


Web Sitemi Yeniledim: Nedeni, İzlediğim Yol, Güncellemenin Kapsamı ve Performans Test Sonuçları En son 2017 yılında, yani bundan tam 2 yıl önce güncellediğim portföyümü, 2-3 günlük sıkı ve detaylı bir planla yeniledim. Bu yazımda,... 18 Şubat; 13:27
Photoshop’ta “Pen Tool” ile Karakter Çizimi Onlayn için hazırladığım bu derste sadece "Pen Tool" kullanarak Photoshop\'ta çok basit karakter oluşturmayı anlatacağım. Yaklaşık... 15 Şubat; 22:34
Foursquare & Swarm; “Kişisel Bilgilerimi Satmayın, Lütfen…” Bunu belirtmek gerekiyor olmak çok saçma değil mi? Foursquare'de gördüğüm bir sayfanın adı bu. Kaliforniya eyaleti zorunlu tuttuğu... 2 Mayıs; 12:59
2011’de Bir Adamın 0,01 Dolar’dan “260 Bin” Bitcoin Alması ve Pişmanlıklar Üzerine 2011 Haziran'ında Mt. Gox Crash olayında birisi 0,01 Dolar'dan 261.383,76 adet Bitcoin almış, eğer saklamış olsaydı (akıbeti bilinmiyor)... 23 Kasım; 00:41
En Şık Instagram Hesabı: Menswear Dog Böyle farklı konseptli Instagram hesaplarını dönemsel olarak takibe alıp bir süre harcadıktan sonra genelde takipten çıkıyorum,... 11 Mart; 00:30
Sokakta Kafanızı Çevirdiğiniz Her Yerde O’nu Görüyorsunuz ama Tanıyor musunuz? Helvetica'dan bahsediyorum. Size önereceğim ise; Microsoft'un kopyalayıp Arial diye bir benzerini yaptığı, billboardlarda, dergilerde ve... 17 Mart; 22:16
Yeni favori mobil uygulamam: Migraine Buddy Ayda 1-2 kez sağlam baş ağrısı yaşayan biri olarak (yıllardır), geçen yıl sonlarına doğru, baş ağrısı yaşadığım günleri ve bu... 25 Nisan; 17:20
İndirmiş Gibi Görünüp Bindiren Çakal İşletmeci Önce bindir sonra indir akımını rafa kaldırtacak zekaya sahiptir. Bu iki eylem karıştırılmamalıdır, çok farklı şeyler. Hikayesi de var... 30 Eylül; 12:56
Tasarım için Hangi MacBook Pro? (2016 ve 2018 Model Karşılaştırması) 2016 MacBook Pro, TouchBar barındıran ilk Mac olması sebebiyle özellikle benim için bir arzu nesnesiyken, 2018 MacBook Pro'nun görünür pek... 7 Mart; 19:00
Yıl Olmuş 2018, Hala Bloglayan İnsan 2007'de blog yazmaya heves ettiğimde yıllar içinde bana kazandıracağı maddi manevi şeylerin farkında değildim, sadece denemek istemiştim,... 4 Eylül; 12:29
Daha fazlası için tıklayınız →

Numan Çebi Merhaba! Ben Numan. Henüz tanışmadıysak, bir tasarımcıyım. Basit tabirle, kullanıcı-merkezli web siteleri ve mobil uygulama arayüzleri tasarlıyorum. İşim hakkında daha fazla bilgiyi portföyümden edinebilirsiniz. → Görüntülemekte olduğunuz bu blogda sosyal ağlarda kaybolup gitmesini istemediğim konularda, 2007'den beri yazmaya devam ediyorum. Aşağıdaki sosyal ağlar üzerinden ve merhaba@numancebi.com adresinden bana ulaşabilirsiniz. RSS
Editörün Seçimi
Karantina döneminde Instagram hesabımı kapatmam üzerine Okurlar arasından ihtiyacı olanları şevklendirir ümidiyle böyle bir yazı yazmak istedim. Bu yazı, antrenman notlarım,... 29 Nisan; 14:55
Tek sekans veya öyleymiş gibi görünen, çekim tekniğine bayıldığım filmler: Birdman, 1917, Rope, Victoria Okurlar arasından ihtiyacı olanları şevklendirir ümidiyle böyle bir yazı yazmak istedim. Bu yazı, antrenman notlarım,... 7 Nisan; 15:04
Eve kapandığımız şu günlerde ne izlesek diye düşünenlere, yüzlerce bölümlük dizi öneri dosyası Okurlar arasından ihtiyacı olanları şevklendirir ümidiyle böyle bir yazı yazmak istedim. Bu yazı, antrenman notlarım,... 21 Mart; 16:54
Tasarım
Tasarımcıların ve Görsel Sanatlara İlgi Duyanların İzlemesi Gereken Film, Dizi ve Belgeseller Okurlar arasından ihtiyacı olanları şevklendirir ümidiyle böyle bir yazı yazmak istedim. Bu yazı, antrenman notlarım,... 3 Temmuz; 18:55
YouTube’un TV uygulamasında bir videoyu beğenmek tam 11 kumanda dokunuşu gerektiriyor Okurlar arasından ihtiyacı olanları şevklendirir ümidiyle böyle bir yazı yazmak istedim. Bu yazı, antrenman notlarım,... 19 Mayıs; 10:21
Garanti Bankası’nın uygulama arayüzünü yenilerken yaptığı çok temel hatalar Okurlar arasından ihtiyacı olanları şevklendirir ümidiyle böyle bir yazı yazmak istedim. Bu yazı, antrenman notlarım,... 12 Mayıs; 23:32
Kişisel
Kripto paralarla yolları ayırma vakti geldi (şimdilik) Okurlar arasından ihtiyacı olanları şevklendirir ümidiyle böyle bir yazı yazmak istedim. Bu yazı, antrenman notlarım,... 7 Mayıs; 14:34
Karantina döneminde Instagram hesabımı kapatmam üzerine Okurlar arasından ihtiyacı olanları şevklendirir ümidiyle böyle bir yazı yazmak istedim. Bu yazı, antrenman notlarım,... 29 Nisan; 14:55
Karantina günlerinde berbersizlik ve dalgın bakışlar Okurlar arasından ihtiyacı olanları şevklendirir ümidiyle böyle bir yazı yazmak istedim. Bu yazı, antrenman notlarım,... 12 Nisan; 15:57
İş Dünyası
UX Tasarımcı ve UX Designer aramalarında Google’ın benim portföyüme kıyak geçmesi Okurlar arasından ihtiyacı olanları şevklendirir ümidiyle böyle bir yazı yazmak istedim. Bu yazı, antrenman notlarım,... 4 Haziran; 16:56
2019’un İkinci Yarısında Aktif Olarak Dinlediğim Çeşitli Kategorilerden Podcast Yayınları Okurlar arasından ihtiyacı olanları şevklendirir ümidiyle böyle bir yazı yazmak istedim. Bu yazı, antrenman notlarım,... 30 Ağustos; 23:26
2011’de Bir Adamın 0,01 Dolar’dan “260 Bin” Bitcoin Alması ve Pişmanlıklar Üzerine Okurlar arasından ihtiyacı olanları şevklendirir ümidiyle böyle bir yazı yazmak istedim. Bu yazı, antrenman notlarım,... 23 Kasım; 00:41
Seyahat
Seyahatlerinizde Kullanabileceğiniz Mobil Uygulamalar: Ulaşım, Konaklama, Yeme-İçme ve Yabancı Dil Okurlar arasından ihtiyacı olanları şevklendirir ümidiyle böyle bir yazı yazmak istedim. Bu yazı, antrenman notlarım,... 15 Eylül; 14:00
Taksi Film Serisi’nin Çekildiği Küçük ve Sevimli Liman Şehri Marsilya Okurlar arasından ihtiyacı olanları şevklendirir ümidiyle böyle bir yazı yazmak istedim. Bu yazı, antrenman notlarım,... 8 Eylül; 18:22
Lizbon’daki Gizli Hazine “LX Factory”: Eski Fabrika, Yeni Yaşam ve Eğlence Alanı Okurlar arasından ihtiyacı olanları şevklendirir ümidiyle böyle bir yazı yazmak istedim. Bu yazı, antrenman notlarım,... 1 Eylül; 17:32
Blogumda Google ile hızlı arama yapabilirsiniz.

Bu sitede yer alan gönderiler izinsiz kopyalanamaz, kaynak belirtilmeksizin alıntılanamaz. (Gerektiği durumda lütfen e-posta ile bildiriniz.) Hassasiyetiniz icin teşekkür ederim.

2007-2020 © blog.numancebi.com