Yahudilerin Genellikle Zirvede Olmasının Sebebi

3 sene önce, İş Dünyası, TV kategorisine eklendi.

Bana göre birbirlerine destek olmalarıdır bunun nedeni. Çıkar ilişkisi dahi olsa (tümüyle öyledir demiyorum, o ihtimal bile olsa) birbirlerine her halükarda destek verdiklerini görebiliyoruz. Çok basit bir örnek ile anlatacağım, aynı çıkarımı sizin de yapacağınıza eminim. Sıkılmadan okur musunuz bilmiyorum ama düşüncelerinizi merak ediyorum bu konuda.

Seinfeld izliyorum epeydir. Jerry Seinfeld‘in başrolde oynadığı bir durum komedisi. New York’ta yaşayan bir arkadaş grubunun başından geçen günlük olaylara yoğunlaşıp, komik ayrıntıları ele alıyor en basit tabiriyle. Seinfeld’in son sezonuna geldiğimde hemen bitmesin diye ağırdan alıp, Seinfeld dizisinin yaratıcılarından Larry David‘in Curb Your Enthusiasm‘ına başladım. Kendi hayatını biraz daha dramatize edip trajikomik bir hikayeye dönüştürüp sunuyor seyirciye özetle.

YAHUDİLERİN GENELLİKLE ZİRVEDE OLMASININ SEBEBİ

Her iki dizi de birlikte güzel gidiyordu, bir süre devam ettim, ardından Curb de yarıya geldi, beşinci sezonundayım. Hal böyleyken, madem bu da bitecek ben yedekte dizi tutayım diye düşündüm ve araştırmaya koyuldum. Curb’e benzer dizi önerisi olan var mı diye Ekşi Sözlük‘te sorduktan sonra birkaç öneri geldi. Gelen öneriler arasında yine Jerry Seinfeld’in yapımcılığını üstlendiği bir program ilgimi çekti.

Comedians In Cars Getting Coffee adlı şovun her bölümü ortalama 12 dakika sürüyor. Adından da anlaşılacağı üzere komedyen konuklarla, bir kısmı arabada geçen, kahve konseptli bir program. İkinci sezonu bitirdim dün.

Programın ilk bölüm konuğu Larry David’di. Normaldir, hoşuma gitti. Sevdiği iki komedyenin muhabbetine tanık olunca sıkılmıyor insan. Bob Einstein‘ı almıştı bir bölümde. Diğer konukları arasında Carl Reiner, Mel Brooks, Sarah Silverman, Gad Elmaleh, Don Rickles, Seth Meyers gibi isimler de var. Daha izlemediğim ilerki bölümlerinde Howard Stern ve Jason Alexander‘ın da yer aldığını görüyorum.

Yahudiler neden mi bu kadar zengin?

Bu isimlerden Bob Einstein, Curb’de bir karakteri canlandırdı birkaç bölüm. Mel Brooks da konu Broadway (meşhur müzikal tiyatrolar) iken Curb dizisinde bir sezon boyunca rol almıştı. Bu arada Curb’de Richard Lewis de oynuyor. Jason Alexander ise Seinfeld dizisinin efsaneleşmiş karakteri George Costanza’yı canlandırıyordu.

Jerry’nin, karşısındakine ayıp olmasın diye sahte gülüşleri olmasa daha güzel bir şov olabilirmiş ama sonraki bölümlerde buna ket vurdu biraz, alışık olmadığı bir format olduğundan sanırım, başta bir iticilik vardı. Hem süresi itibariyle, hem de ekrandakiler de bir şeyler yiyip içtiği için yemek yerken bakıyorum genellikle. Üç yayını da severek izliyorum şu anda ama birazdan yazacağım şey beni biraz düşünmeye sevk ediyor.

Bu yazıda adı geçen herkes Yahudi. Ufak bir bölümü ise dinini gizli tutuyor ancak ebeveynleri Yahudi. Hatta bazıları ömrünün bir döneminde alenen Yahudilik propagandası yapmış, bir kısmı yapmaya devam eden insanlar. Hepsi zirvede, kariyerlerinde iyi yerlerde, eğlenmeyi ve eğlendirmeyi bilen başarılı adamlar.

Düğünde dans edip kahkaha atan yahudiler :)

Bir fıkra vardı, duymuşsunuzdur belki; Cehennem‘de kazanlar dizili, her kazanın başında bir zebani varmış, tüm kazanlar insan kaynıyormuş. Zebaniler çıkmaya çalışanların kafasına vurup aşağı indiriyormuş ancak bir kazanın başında kimse yokmuş. Cehennem’e yeni düşen, henüz kazana atılmamış adam zebaninin birinin yanına yaklaşıp neden o kazanın başında bekleyen zebani olmadığını sormuş. Zebani de “o kazanda Türkler var, biri yukarı çıkmaya çalıştığında diğeri ayağından tutup aşağı çekiyor, başında beklememize gerek kalmıyor” demiş.

Cehennem'de yanan insanlar

İşte o hesap. Bu dayanışmayı güzel ülkemin güzel insanında hiçbir zaman görmediğim ve muhtemelen göremeyeceğim için biraz üzülüyorum. Yahudiler az olduklarından mıdır nedir bilmem, hep destek, tam destek şeklinde ilerliyorlar. Neresinden bakarsan bak, takdir edilesi bir tutum.

Benim verdiğim örnek televizyon sektöründen basit bir gözlemdi sadece. Web’de de durum çok farklı değil. En tepedeki sosyal ağlara ve diğer internet devlerine bakın. Hepsinin tepesinde bir Yahudi vardır mutlaka ama şimdi oraya girersek hiç bitmez bu yazı, burada bırakıyorum.

“Yahudilerin Genellikle Zirvede Olmasının Sebebi” için bir cevap

  1. Gülşah dedi ki:

    Mr Numan yazılarınız için teşekkürler Einstein ,Marks ve Freud yahudidir .Biraz araştırılırsa tıp ve bilim dallarında en cok buluşları bulan onlardır YANİ DİYORUM Kİ BANA GÖRE EĞİTİM DEN GEÇİYOR Mr Numan :)

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir


Bunlar da İlginizi Çekebilir


Kullanıcı Merkezli Arayüz Tasarlarken Dikkat Edilmesi Gerekenler Kullanıcı merkezli tasarım, kullanılabilirliği artırma gayesi güden ve kullanıcılardan edinilen bilgilerle kullanıcıların memnuniyetini artırmaya... (2 sene önce)
Avrupa’yı Gezen Turistler için Makul Ücretle Yüksek Hızlı İnternet ve Şarj İmkanı Şu sıralar Ekşisözlük, DH gibi birçok platformda Starbucks'ın fiyat politikaları sebebiyle eleştirildiğine denk geliyorum. Birçok kişi... (4 hafta önce)
Feedly: En Sosyal Firefox Başlangıç Sayfası Feedly, zenginleştirilebilir, bol özellikli bir Firefox eklentisi. Sosyal haber beslemelerini bir yerden kontrol etmeye yarıyor. Feedly benzersiz... (9 sene önce)
Daha fazlası için tıklayınız →
Numan ebi Blog sayfama hosgeldin. Henuz tanismadiysak ben Numan, kullanici-merkezli web siteleri ve mobil uygulama arayuzleri tasarliyorum. Detaylar burada → Bu sitede, mikrobloglarda kaybolmasini istemedigim konularda, 2007'den beri yaziyorum. RSS FEEDLY
Öne Çıkarılanlar
UXistanbul 2017 ve Karl Gilis’in “İlk Buluşma Prensibi” Bana göre birbirlerine destek olmalarıdır bunun nedeni. Çıkar ilişkisi dahi olsa (tümüyle öyledir demiyorum, o ihtimal bile olsa) birbirlerine her... (3 ay önce)
UX Alive 2017’den “UX Ne ki?” Diyenleri de İlgilendiren Notlarım ve Konferans Günü Özeti Bana göre birbirlerine destek olmalarıdır bunun nedeni. Çıkar ilişkisi dahi olsa (tümüyle öyledir demiyorum, o ihtimal bile olsa) birbirlerine her... (3 ay önce)
📚 Mart 2017 ve Sonrası Okuduğum Kitaplar Bana göre birbirlerine destek olmalarıdır bunun nedeni. Çıkar ilişkisi dahi olsa (tümüyle öyledir demiyorum, o ihtimal bile olsa) birbirlerine her... (3 ay önce)
Bu blog ve bağlı diğer sitelerimde hızlı arama yapabilirsiniz.

Bu sitede yer alan içerikler izinsiz kopyalanamaz, kaynak belirtmeksizin alıntılanamaz. Gerektiği durumda bir e-posta gönderiniz. Hassasiyetiniz için teşekkürler.

TELIF HAKKI, 2007-2017 NUMANCEBI.COM