Turk.net’in “Santralde İyileştirme Yapıyoruz” Deyip, Şehrin Göbeğinde 13 Gün Boyunca İnternetsiz Bırakması

12 Aralık 2018 Çarşamba (17:40) tarihinde, İnternet, Teknoloji altına eklendi.

2 hafta önce (29 Kasım Perşembe) bir yıldır kullanmakta olduğum ve hızından, alt yapısından vs. tamamiyle memnun olduğum internet hizmeti ile ilgili aşağıdaki ekran görüntüsünde yer alan mesajları aldım.

Yerli yersiz iyileştirmenin sırası mıydı? Hayır. Keşke bana sorsaydılar önce “memnun musunuz, yoksa iyileştirelim mi” diye.

Ardından aynı gün içinde oluşturduğum destek kaydına “çözüldü” diye dönüldü.

O günden bugüne (12 Aralık Çarşamba) hemen hemen her gün sürekli destek kaydı oluşturulup, her seferinde de aynı yanıtı aldım. Kullanıcı adı ve şifrem bana gönderilerek, şifremi düzgün girmediğim iddia ediliyordu.

Yalnız can sıkıcı yanı şu ki; iyileştirme çalışması adı altında yapılan işlemden önce de kullandığım ad ve şifre gönderiliyordu tarafıma, zaten aynı modem aynı kullanıcı adı ve şifreyi girince mantıken bağlanması gerekirdi ancak modeme hiç “hat gelmiyordu“. Hat gelmeyen modemi istersen karşına al konuş, ikna etmeye çalış, bir işe yaramaz.

Bu süreçte bir defa daha gördük ki (hep duyuyordum bu kez yaşadım) Turk.net’te müşteri hizmetleri diye bir departman yok gibi bir şey. Gerçek bir insana ulaşmak (canlı) epey zor, ulaşıldığında da otomatik olarak gelen “kullanıcı adı ve şifre” mesajından farklı bir şey söylenmiyordu gerçi.

Dolayısıyla 13 gün boyunca, internetsiz kaldık. Araya bir sürü “bağlantı/tanış/eş-dost” sokarak, sorunu çözebilme ihtimali olan insanlara ulaşabildik. Nihayet bugün problem çözülebildi ve internete çıkabildik.

Kopmanın sebebi ise, “sözde” iyileştirme sırasında, alt yapı Turk.net’ten Turk Telekom’a taşınmış, taşınırken bizim binanın girişini yanlış takmışlar. Tamamen Turk.net’ten kaynaklı bir problem olduğu ortaya çıktı yani. Bizle, girdiğimiz şifreyle, modemimizle hiçbir alakası yokmuş. 

Konum da Kozyatağı, Kadıköy bu arada, dağ başı değil. Saçma sapan bir deneyimdi, kesinlikle Turk.net’i -artık- kimseye tavsiye etmiyorum.

Biraz daha fazla verip köklü alternatiflere yönelmenizi öneriyorum. Turk.net nasıldır diye aratıp bir şekilde bu yazıya yolunuz düştüyse de Millenicom ya da Netspeed gibi aynı klasman rakiplere de bir bakın derim. Hepsiyle ilgili şikayet var ama en azından onlarda “müşteri hizmetleri” diye bir departman var.

Bu gönderinin faydalı olabileceğini düşünüyorsanız paylaşabilirsiniz.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir


Bunlar da İlginizi Çekebilir


Açık Kaynak Kodlu Mobil Uygulamalar Mobil uygulama yapmak istiyorsunuz ama tek satır kod bilmiyor musunuz? O zaman açık kaynak kodlu uygulamalara yönelebilirsiniz. Bu uygulamaları... 1 Mart 2016 Salı günü eklendi.
Birçok Gizli Özellikle Donatılmış Otel Odası Konsepti Bayıldığım bir iç mekan tasarımını paylaşmak istiyorum. Concrete'nin, Zoku için tasarladığı bu kompakt otel odasında ufacık alana birçok... 2 Mart 2016 Çarşamba günü eklendi.
UXistanbul 2017 ve Karl Gilis’in “İlk Buluşma Prensibi” Türkiye'nin ve bölgenin ilk uluslararası Kullanıcı Deneyimi ve Kullanılabilirlik Konferansı UXistanbul'a ilk defa bu yıl katıldım. Üçüncüsü... 11 Mayıs 2017 Perşembe günü eklendi.
Daha fazlası için tıklayınız →

Numan Çebi Merhaba! Ben Numan. Henüz tanışmadıysak, ben kullanıcı-merkezli web siteleri ve mobil uygulama arayüzleri tasarlıyorum. Hakkımda daha fazla bilgiye buradan erişebilirsiniz. → Bu blog sayfasında ise sosyal ağlarda kaybolmasını istemediğim konularda, 2007'den beri üşenmeden ara ara yazmaya devam ediyorum. RSS
Öne Çıkarılanlar
Apple ile “Akışkan Arayüzler Tasarlamak” Üzerine, Ders Niteliğinde Sunum 2 hafta önce (29 Kasım Perşembe) bir yıldır kullanmakta olduğum ve hızından, alt yapısından vs. tamamiyle memnun olduğum internet hizmeti ile ilgili... 8 Haziran 2018 Cuma günü eklendi.
Neden Venezüela’ya Taşınmıyoruz? 2 hafta önce (29 Kasım Perşembe) bir yıldır kullanmakta olduğum ve hızından, alt yapısından vs. tamamiyle memnun olduğum internet hizmeti ile ilgili... 24 Mayıs 2018 Perşembe günü eklendi.
UXistanbul 2017 ve Karl Gilis’in “İlk Buluşma Prensibi” 2 hafta önce (29 Kasım Perşembe) bir yıldır kullanmakta olduğum ve hızından, alt yapısından vs. tamamiyle memnun olduğum internet hizmeti ile ilgili... 11 Mayıs 2017 Perşembe günü eklendi.
UX Alive 2017’den “UX Ne ki?” Diyenleri de İlgilendiren Notlarım ve Konferans Günü Özeti 2 hafta önce (29 Kasım Perşembe) bir yıldır kullanmakta olduğum ve hızından, alt yapısından vs. tamamiyle memnun olduğum internet hizmeti ile ilgili... 3 Mayıs 2017 Çarşamba günü eklendi.
📚 Kitap Tavsiyelerim (2017) 2 hafta önce (29 Kasım Perşembe) bir yıldır kullanmakta olduğum ve hızından, alt yapısından vs. tamamiyle memnun olduğum internet hizmeti ile ilgili... 18 Nisan 2017 Salı günü eklendi.
Blogumda Google ile hızlı arama yapabilirsiniz.

Bu sitede yer alan içerikler izinsiz kopyalanamaz, kaynak belirtilmeksizin alıntılanamaz. (Gerektiği durumda lütfen e-posta ile bildiriniz.) Hassasiyetiniz icin teşekkür ederim.

TELIF HAKKI, 2007-2019 NUMANCEBI.COM