İstanbul’un En “Çeşitliliğe Açık” Mekanlarından Biri

1 sene önce, Yeme İçme kategorisine eklendi.

İlk olarak, 10 sene kadar önce keşfedip, hala gitmeye devam ettiğim bir mekan daha var mıdır bilmiyorum, en azından şu anda aklıma geldiği kadarıyla yok diyebilirim. Bu nedenle bu yazıyı yazma gereği duydum. Böyle bir yazı yazacak olmak aklımın ucundan geçmese de hazır ortam müsaitken ve arkadaşlarla da vedalaşmışken (ve yapacak daha iyi bir işim olmadığı için biraz daha oturmaya karar vermişken) bilgisayarı çıkardım ve yazıyorum. Neden olmasın? Yazmayı seviyorum, ne yapalım… 😄

Çorlulu Ali Paşa Medresesi, Beyazıt’ta bulunan eski bir medrese. Şu anda faaliyette değil. Avlusu birkaç tane kafeye ev sahipliği yapıyor.

Genellikle nargile içenler tarafından tercih edilen işletmeler olduğunun altını çizmekle başlayalım. Çünkü sigara dumanından rahatsız olan ben, buraya gelince nargile dumanından (aroma sebebiyle olsa gerek) pek rahatsız olmasam da bu konuda hassasiyeti olanların bilmesinde fayda var. Duman altı bir yer. 💨

Fotoğraf: Mert S. – Foursquare

Kafelere ev sahipliği yapıyor dedik. Biraz daha detaylandıralım. Medrese kapısından içeri girdiğinizde sizi 3 farklı işletme karşılayacak ama burayı bilmeyen biriyseniz muhtemelen hepsini aynı işletme sanabilirsiniz fakat durum böyle değil. Sol tarafta 2 tane, sağda da benim favorim olan Erenler Nargile bulunuyor. (Solda 2 tane olduğunu şu anda burada çalışan birine sorup doğruladım, nerede başlayıp bittiği belli olmuyor. 😄)

Fotoğraf: Cem T. – Foursquare

Buraya ilk geldiğimde soldakilerden birine girmiştim. Her iki tarafında kendince artıları olduğu için ayrıca inceleyelim isterseniz. ☺️

Öncelikle favorimden başlayalım.

Erenler’de hafta sonu öğle saatlerinde 11:00 – 14:00 arası genellikle çok yoğunluk olmuyor. Turistler burası ne acaba diyerek merak edip girmiş oluyor ya da çevrimiçi önerileri okuyup buraya yolları düşüyor. Farklı kültürleri tanımak hoşunuza gidiyorsa kapın kitabınızı gelin, hem sakin hem de muhabbet etmeye daha elverişli oluyor o saatlerde.

Fotoğraf: Maria – Foursquare

Akşama doğru kalabalıklaşıyor, 2 koltuk uzağınızda oturan kişiyi duymanız biraz güçleşiyor açık konuşmak gerekirse.

Hafta içi akşam saatlerinde genellikle işlerinden çıkmış olan çevredekilerin akınına uğruyor. Keyifli memleket sohbetleri için en ideal zaman dilimi 17:00 ve sonrası (gece yarısına kadar açık).

Nargilesi her ne kadar ben öyle bir iddiada bulunmayacak olsam da Türkiye’nin en iyi 3-5 nargilesinden biri diye biliniyor. Nargilenizi içerken yanında Türk kahvesi ya da elma çayı tercih edebilirsiniz. Daha çok ada çayı meşhur olsa da -nedense- bana dokunuyor.

Bu arada ayda bir bile nargile içmiyorum. Siz benim nargile önerilerimi çok dikkate almayın. Dönem dönem bırakıp 5-6 ay içmediğim de (aklıma dahi gelmediği) oluyor.

Yalnız gelirseniz de mutlaka konuşacak, uzun uzun sohbet edecek birilerini bulabiliyorsunuz. Bugün bizim grubumuza dahil olmayan 2 farklı insanla 2 farklı konuda uzun uzun sohbet ettik mesela 3-4 saat içerisinde. Bundan keyif alıyorum, hem Türkiye’de hem yurt dışında aynı ortamda oturuyor olmak dışında hiçbir ortak noktamız olmayan insanlarla sohbet etmek bence faydalı. Her zaman görüşlerine katılmanız gerekmiyor sohbet ettiğiniz insanların, farklı görüşlere töleranslı olmak da bir erdem. İstifimizi bozmadan ve renk vermeden dinleyebilmeliyiz. 🤓

Erenler böyle bir yer işte. Soldaki işletmeler daha küçük olmasına rağmen orada da keyifli vakit geçirilebiliyor. Oturma düzeni (kapalı alanların) biraz ev salonuna benzediği için 5-10 kişilik gruplarla oynanabilen eğlenceli oyunlar (şimdi burada bahsetmeye gerek duymadığım) oynamanız mümkün. 😄

Fotoğraf: Fatih D. – Foursquare

Ben Erenler’e devam etmeyi düşünüyorum. Sol tarafa birkaç kez oturdum, işletme isimlerini bile bilmiyorum. Siz yine de doğru bulduğunuz samimiyet düzeyine göre tercih edin. Nargilelerini karşılaştıracak kadar fazla deneyimlemediğim için onu size bırakıyorum.

Mekan ayrıntılarına Foursquare ve Zomato’dan gözatabilirsiniz. [1] [2]

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir


Bunlar da İlginizi Çekebilir


Modern Sanat Bizi Aşıyor mu, Yoksa Çok mu Boş (Bazen) Çok fazla, muhteşem modern sanat eseri var ama anlayamadığım bazı şeyler de var. Sanat yapmak istiyorsanız, bir şey ifade eden sanat... (10 ay önce)
Yaratıcı Fikir: Eski Haritalar Üzerine Monokrom Tükenmez Kalem Çizimleri Mark Powell'ın bayıldığım işine bakmadan geçmeyin. Eski haritaları olabilecek en iyi şekilde değerlendirmiş abimiz. Diğer iyi alternatif de... (2 sene önce)
Sokakta Kafanızı Çevirdiğiniz Her Yerde O’nu Görüyorsunuz ama Tanıyor musunuz? Helvetica'dan bahsediyorum. Size önereceğim ise; Microsoft'un kopyalayıp Arial diye bir benzerini yaptığı, billboardlarda, dergilerde ve logolarda... (1 sene önce)
Daha fazlası için tıklayınız →
Numan ebi Blog sayfama hosgeldin. Henuz tanismadiysak ben Numan, kullanici-merkezli web siteleri ve mobil uygulama arayuzleri tasarliyorum. Detaylar burada → Bu sitede, mikrobloglarda kaybolmasini istemedigim konularda, 2007'den beri yaziyorum. RSS
Öne Çıkarılanlar
Apple ile “Akışkan Arayüzler Tasarlamak” Üzerine, Ders Niteliğinde Sunum İlk olarak, 10 sene kadar önce keşfedip, hala gitmeye devam ettiğim bir mekan daha var mıdır bilmiyorum, en azından şu anda aklıma geldiği... (1 ay önce)
Neden Venezüela’ya Taşınmıyoruz? İlk olarak, 10 sene kadar önce keşfedip, hala gitmeye devam ettiğim bir mekan daha var mıdır bilmiyorum, en azından şu anda aklıma geldiği... (2 ay önce)
UXistanbul 2017 ve Karl Gilis’in “İlk Buluşma Prensibi” İlk olarak, 10 sene kadar önce keşfedip, hala gitmeye devam ettiğim bir mekan daha var mıdır bilmiyorum, en azından şu anda aklıma geldiği... (1 sene önce)
Bu blog ve bağlı diğer sitelerimde hızlı arama yapabilirsiniz.

Bu sitede yer alan icerikler izinsiz kopyalanamaz, kaynak belirtilmeksizin alintilanamaz. (Gerektigi durumda e-posta ile bildiriniz.) Hassasiyetiniz icin tesekkurler.

TELIF HAKKI, 2007-2018 NUMANCEBI.COM